Аналітичне інтернет-видання

В Туреччині виявили предмети, що мають відношення до культу Діоніса.

В Туреччині археологи продовжують дослідження в межах фортеці Курул, де тривають розкопки, які відкривають нові сторінки історії Понтійського царства.

Прогнозується, що поточний етап досліджень відкриє нові значущі артефакти та сприятиме поглибленню знань про культурну спадщину даного регіону, як повідомляє Arkeonews.

Розкопки проводяться з 2010 року під наглядом Міністерства культури і туризму Туреччини та за участі муніципалітету Орду. Зараз розпочався вже 16-й археологічний сезон. За цей час вчені виявили понад 5 тис. об'єктів, серед яких особливу увагу привертає статуя богині Кібели, датована II ст. до н.е. Як зазначає керівник управління культури Орду Угур Топарлак цей об'єкт винятковий тим, що протягом тривалого періоду його займала одна цивілізація, що дає змогу простежити безперервність культурних шарів.

Серед раніше виявлених артефактів можна знайти теракотові статуетки, що зображують юного Діоніса, бога Пана, а також посудину у формі козла. Дослідники вважають, що ці предмети використовувалися в релігійних обрядах і свідчать про культ Діоніса. Ці знахідки пов'язують із постаттю царя Мітрідата VI Євпатора, який правив Понтом у період з 120 по 63 рік до нашої ери. Відомо, що він асоціював себе з богом Діонісом, прагнучи зміцнити свій політичний авторитет і духовну владу.

Існує напис, знайдений на острові Делос і датований 94/93 роком до нашої ери, де правителя названо "Мітрідатом Євпатором Діонісом". Цей напис сприймають як публічну декларацію царської влади й одночасно ідеологічний спротив зростаючому впливу Риму.

Читайте також: Дослідники відтворили рецепт стародавнього римського соусу, використовуючи ДНК риб.

Професор Сулейман Юджел Шенюрт із Університету Газі зазначає, що поєднання образів Кібели та Діоніса є дуже рідкісним у північній Анатолії. Це підкреслює винятковість замку Курул у релігійному та політичному контексті тієї епохи.

Фортеця, зведена понад 2300 років тому, розташована на вершині стрімкого пагорба в околицях Алтінорду, з якого відкривається вид на Чорне море. Споруда, ймовірно, виконувала функції оборонної споруди й одночасно була ритуальним осередком, пов'язаним із діонісійськими обрядами.

З подальшим розвитком археологічних досліджень це місце продовжує відкривати нові аспекти духовного життя та політичної символіки в стародавній Анатолії. Замок Курул виступає як історичне свідчення глибокого переплетення культури, влади й віри.

Читайте також