Аналітичне інтернет-видання

"Україна перетворилася на британську колонію" та інші міфи. Аналіз російської дезінформації за період з 13 по 19 січня 2025 року.

Оцінюємо неправду російських інформаційних кампаній за останній тиждень.

З 24 лютого 2022 року "Детектор медіа" активно відстежує український сегмент соціальних мереж та кремлівські медіа, щодня фіксуючи хроніку російської дезінформації, пов'язаної з війною проти України. Ми також підготовлюємо щотижневі огляди фальшивих новин – ознайомтеся з останнім звітом за період з 6 по 12 січня. Для ознайомлення з підсумковим аналізом дезінформації та її ключових тенденцій у 2024 році переходьте за посиланням.

З 13 по 19 січня 2025 року аналітики "Детектора медіа" задокументували 24 дезінформаційні вкиди. Зокрема, впродовж цього часу російські пропагандисти брехали, що США займаються ядерними провокаціями, росіяни "прорвали" держкордон на Сумщині, а ЗСУ готують "нову Бучу" в Суджі.

"Ядерна провокація з боку США щодо Росії"

Медіа, які підтримують Кремль, розповсюдили новину, стверджуючи, що 46-й президент США Джо Байден у своєму виступі 13 січня 2025 року нібито визнали ядерну провокацію щодо Росії.

Екранна зображення з медіа, яке підтримує Кремль.

Насправді, висловлювання Байдена були викривлені. Екс-президент США тоді зазначив, що агресивні дії Путіна щодо України призвели до стратегічної поразки Росії, яка нині є менш потужною, ніж до початку конфлікту. При цьому Байден підкреслив, що Україна залишається незалежною державою.

"Коли Путін здійснив напад, переді мною постали дві ключові мети: по-перше, об'єднати світ для підтримки України; по-друге, запобігти конфлікту між двома ядерними країнами. Нам вдалося успішно реалізувати обидва ці завдання," -- зазначив 46-й президент США.

Тобто Байден жодним чином не визнавав ядерну провокацію США проти Росії, адже це просто не відповідає дійсності. У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки наголошують, що на межу ядерного конфлікту світ ставила не допомога Україні чи дії США, а саме Росія та її агресивна політика й риторика.

"Перетин державного кордону в Сумській області"

На минулому тижні пропагандистські джерела повідомляли, що російські війська нібито перетнули український державний кордон в районі населених пунктів Журавка та Проходи, що знаходяться в Сумській області.

Проте Сумська обласна військова адміністрація на своїй фейсбук-сторінці не підтвердила цю інформацію. У відомстві написали, що ситуація на кордоні залишається складною, але стабільною -- ЗСУ тримають оборону й готові дати відсіч окупантам.

На початку січня 2025 року російські джерела вже поширювали фальшиві новини про нібито "перетворення кордону на Сумщині", що виявилося неправдою, про що сповіщала Сумська обласна військова адміністрація. Незважаючи на це, російські війська періодично намагаються проникнути на територію Сумської області, але досягти успіху їм не вдається.

"В останній місяць продовжують спостерігатися спроби ворожих диверсійно-розвідувальних груп проникнути на територію Сумської області. Проте всі ці ДРГ успішно нейтралізуються нашими захисниками та захисницями," — повідомили в Сумській обласній військовій адміністрації.

"Підготовка "нової Бучі" в Суджі"

Ще на російських пропагандистських ресурсах стверджували, що ЗСУ нібито готують у Суджі (Курська область) "нову Бучу" та використовують цивільних як живий щит.

Скриншот із російського пропагандистського ресурсу

Проте це повідомлення є дезінформацією. Воно є частиною кампанії, спрямованої на замовчування одного з багатьох військових злочинів, скоєних російськими збройними силами: нещодавнім вбивством цивільної особи в Росії в результаті авіаудару по інтернату в Суджі. Російська сторона відмовляється створювати гуманітарні "зелені коридори" для евакуації, натомість продовжує вести вогонь по своїм громадянам з повітря та артилерії.

Зрештою, слова пропагандистів про "нову Бучу" в Суджі лунають максимально цинічно, адже під час окупації у 2022 році лише в Бучанському районі Київщини російські воєнні злочинці вбили щонайменше 1190 цивільних українців.

"Британська територія"

Російські телеграм-канали також повідомляли, що укладення угоди про 100-річну співпрацю між Україною та Великою Британією, за їхніми словами, може свідчити про втрату Україною свого суверенітету та перетворення на британську колонію.

Насправді ж Угода про історичне партнерство між Україною та Сполученим Королівством Великої Британії та Північної Ірландії (така офіційна назва підписаного 16 січня 2025 року документа) не містить жодних положень, які б указували на "колонізацію" України. Навпаки, угода передбачає розширення оборонної співпраці, зокрема посилення безпеки в Балтійському, Чорному та Азовському морях. Крім того, документ сприятиме співпраці у сферах енергетики, транспорту, боротьби зі зміною клімату та переходу до чистої енергії.

Ця угода базується на принципах рівноправного партнерства та має на меті стимулювання розвитку стратегічних галузей в обох країнах. Міжнародна співпраця зміцнює позиції Києва, що змушує Москву активно намагатися зменшити значення українських досягнень в цій області.

Читайте також