Україна вже в Європі: Світлана Гринчук розповідає про свою місію на кліматичному саміті - як ми формуємо майбутнє, не чекаючи на перемогу.

Міністерка екології Світлана Гринчук взяла участь у важливому кліматичному саміті в Данії, де обговорювалася європейська кліматична політика до 2030 року. Вона підкреслила: Україна вже зараз реалізує європейські стандарти, не чекаючи завершення війни! Дізнайтеся, як наша країна прагне до "зеленого" відновлення, чому нам потрібні мільярди на екологічні ініціативи та як світ підтримує Україну, висаджуючи "українське дерево" в Європі.
У другий день Неформальної зустрічі міністрів навколишнього середовища та клімату країн Євросоюзу, що відбувається в данському місті Ольборг, основною темою обговорення стало створення європейської кліматичної політики на період після 2030 року. Україна, незважаючи на воєнні обставини, активно бере участь у цьому діалозі.
Міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук наголосила, що доєднання України до європейського діалогу щодо формування кліматичної політики - це не просто формальність, а "один з кроків євроінтеграційного процесу". Вона визнає, що війна "створює серйозну турбулентність на шляху до довгострокового планування кліматичної політики", проте Україна чітко розуміє: "нам потрібні спільні зусилля та довгострокові кліматичні ресурси для досягнення спільної мети кліматичної нейтральності до 2050 року".
Це вказує на те, що Україна має далекоглядні плани, незважаючи на труднощі, пов'язані з війною, і прагне формувати своє майбутнє відповідно до європейських норм.
Світлана Гринчук акцентувала, що "реалізація політики та заходів, спрямованих на зелений та справедливий перехід, є критично важливою для відновлення України в умовах повоєнного часу та досягнення кліматичної нейтральності". Вона також зазначила, що Україна не готується до дій в майбутньому: "Ми активно впроваджуємо європейські кліматичні практики вже сьогодні, не чекаючи ані офіційного вступу до ЄС, ані завершення війни".
Міністерка ознайомила європейських партнерів із основними результатами недавнього двостороннього скринінгу в рамках Розділу 27. Вона охарактеризувала цей процес як "активний обмін досвідом у сфері кліматичної політики ЄС". Україна ретельно спостерігає за європейськими ініціативами, щоб поступово інтегрувати ряд важливих кліматичних стандартів, таких як:
Це свідчить про те, що українські підприємства та суспільство поступово підлаштовуються під європейські стандарти, що має вирішальне значення для нашої інтеграції.
Україна також працює над своїм черговим Національно визначеним внеском (НВВ), який визначить зобов'язання у сфері скорочення викидів та заходів з адаптації на 2035 рік. "Ми націлені на те, що український НВВ має стати частиною єдиного європейського Національно визначеного внеску у наступному раунді подання НВВ", - зазначила Гринчук. Це амбітна мета, яка підкреслює прагнення України стати повноцінним гравцем у європейській кліматичній політиці.
Окремо розглядалися інструменти для втілення цих амбітних ініціатив. На думку міністерки, "на сьогоднішній день єдиним шляхом до реальних кліматичних заходів в Україні є інтеграція кліматичних технологій та інновацій із забезпеченням доступу до тривалого фінансування для кліматичних цілей". Вона також висловила ідею щодо спрощення доступу до технологій, що відповідають принципам кліматичної нейтральності, а також до фінансування, пропонуючи "запровадження пільгового режиму для українських ініціатив відповідно до Статті 6 Паризької угоди як проміжний захід для України". Це могло б сприяти залученню додаткових інвестицій у "зелені" проєкти.
В знак підтримки та єдності з Україною на конференції відбулася зворушлива подія. Хоча представники України не змогли бути присутніми особисто, "колеги-міністри висадили нове дерево під нашим прапором". "Дерево України в Ольборзі зростатиме поряд із саджанцями інших європейських країн", - з гордістю заявила Світлана Гринчук.
Цей жест має глибокий символічний зміст: "Україна вже стала невід'ємною частиною Європейського Союзу, і нас не спинити на цьому шляху". Україна висловлює вдячність усім своїм європейським партнерам за реалізацію проєктів під час повномасштабної агресії, а також за підтримку в досягненні цілей євроінтеграції та екологічної відбудови.