Аналітичне інтернет-видання

Уряд Мерца планує реалізувати більш проактивну стратегію стосовно України, вважає німецький аналітик.

Новий уряд Німеччини реалізуватиме більш динамічний підхід у своїх відносинах з Україною.

Таку надію в коментарі для Укрінформу висловив Андреас Умланд, німецький експерт та аналітик зі Стокгольмського центру досліджень Східної Європи.

"Зараз складається враження, що буде впроваджена нова державна стратегія стосовно України", - зазначив Умланд.

Він звернув увагу на те, що принаймні риторика нового канцлера Фрідріха Мерца "натякає на це", і що коаліційна угода стосується також і України. У цьому документі, який, на думку експерта, є не просто символічним документом, а має в Німеччині велике значення - є фактично зобов'язуючим документом, чітко зазначено, що Україну слід підтримувати, щоб вона була в кращій переговорній позиції.

"Я вважаю, що поки ця коаліція залишається при владі, уряд залишається при владі, принаймні виходячи з тієї риторики, яку ми чуємо зараз, насправді відбудеться активізація німецької допомоги Україні. Я насправді очікую значного пожвавлення німецької політики щодо України, як на двосторонній, так і на багатосторонній основі через Європейський Союз, формат "Рамштайн" та "Коаліцію охочих", НАТО", - сказав експерт.

Він додав, що від Соціал-демократичної партії, яка увійшла в уряд цього разу як молодший партнер, в новому уряді будуть представлені політики (як от віце-канцлер, міністр фінансів Ларс Клінгбайль і міністр оборони Борис Пісторіус), які "відносно близькі до ХДС у питаннях зовнішньої політики".

"На мою думку, сильніші позиції СДПН в уряді є позитивним моментом," - зазначив Умланд, підкресливши, що деякі інші політики з "фракції Герхарда Шредера" (проросійського колишнього канцлера - ред.) навряд чи зможуть зберегти свій вплив, як це було раніше.

Умланд зазначив, що наразі відсутня інформація про конкретні обсяги допомоги або нові підходи. Зокрема, немає ясності щодо питання, яке хвилює багатьох — постачання ракет Taurus. Колишній канцлер Олаф Шольц скористався своїми директивними повноваженнями, щоб не передавати Україні ці ракети. Натомість Мерц міг би скористатися своїми повноваженнями для ухвалення рішення про їхню передачу.

"На мою думку, Мерц, ймовірно, спробує зробити так, щоб був більший західний пакет допомоги, європейський пакет допомоги, щоб ракети Taurus були частиною цього більшого європейського пакету, і щоб у ньому також була аналогічна британська чи французька зброя, щоб вони постачалися в ширшому контексті, так би мовити, а не як окрема поставка з Німеччини до України", - припустив аналітик.

Але, зауважив він, для цього новому канцлеру доведеться переконати власне населення, яке в своїй більшості не підтримує передачу такої зброї.

"На мою думку, нам потрібно буде почекати і спостерігати, чи зможе Мерц донести питання щодо Taurus до німецького суспільства", - зазначив експерт. Він також підкреслив, що таке ставлення німців значною мірою зумовлене риторикою Олафа Шольца.

Обговорюючи зростаючу роль Німеччини на світовій арені, що багато хто передбачає, Умланд висловив впевненість у тому, що Берлін буде діяти в цьому напрямку, але, ймовірно, не в якості окремої нації, а через механізми Європейського Союзу. Він також зазначив, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яка є однопартійцем Мерца з Християнсько-демократичного союзу, відіграє важливу роль у цьому процесі.

"Німцям буде легше це сприйняти, якщо будуть європейські дії та європейська політика, а не німецька національна політика", - пояснив німецький експерт.

Щодо стосунків з США, Умланд характеризує Мерца як "найбільш проамериканського та проатлантичного канцлера в історії Німеччини після війни", порівнюючи його з Конрадом Аденауером. Хоча Фрідріх Мерц має глибоке розуміння Америки та підтримує трансатлантичну співпрацю, нинішня адміністрація США виявляє значну антизахідну позицію і часто демонструє нерішучість і некомпетентність, що може ускладнити позицію Берліна, вважає експерт.

Але, додав він, добрим для німецько-американських відносин є те, що канцлер - політик ХДС, адже ця консервативна партія традиційно ближча до республіканців, ніж соціал-демократи (до якої належить Шольц - ред). За будь-яких умов, завдяки Мерцу, значення Німеччини для Америки зросте, вважає співбесідник агентства.

Як стало відомо, Фрідріх Мерц був обраний канцлером Федеративної Республіки Німеччина 6 травня під час другого раунду голосування. Він разом із своїм урядом розпочне виконання своїх обов'язків у цей же день.

Читайте також