Аналітичне інтернет-видання

Уряд Польщі оприлюднив дані про придбання попередниками шпигунської системи Pegasus.

У п'ятницю Міністерство юстиції Польщі опублікувало розсекречені матеріали, що стосуються придбання попередніми урядами шпигунської програми Pegasus, яка, зокрема, планувалася для моніторингу діяльності опозиційних сил.

На придбання Pegasus, яке тривалий час заперечували представники уряду Матеуша Моравецького, було витрачено в цілому 40 мільйонів злотих (близько 9,3 мільйона євро), повідомляє кореспондент Укрінформу.

"На мою думку, важливо, щоб суспільство отримало якомога більше інформації про процес закупівлі системи Pegasus, здійсненої нашими попередниками. Тому я прийняв рішення оприлюднити розсекречені документи, пов'язані з цією справою. Особливо хочу висловити подяку Центральному антикорупційному бюро (CBA) за їхній дозвіл на розкриття цих матеріалів", - зазначив з цього приводу міністр юстиції Польщі Адам Боднар.

За інформацією, наданою Міністерством юстиції Польщі, у вересні 2017 року Ернест Бейда, який на той момент очолював Центральне антикорупційне бюро (CBA), звернувся до уряду з проханням виділити 25 мільйонів злотих (близько 5,8 мільйона євро) для закупівлі спеціалізованого обладнання, яке мало на меті виявлення та запобігання злочинній діяльності. Загальний бюджет програми складав 40 мільйонів злотих (приблизно 9,3 мільйона євро). Через два місяці після звернення ці кошти були перераховані на рахунок польської фірми, яка відповідала за реалізацію проекту.

Як передавав Укрінформ, торік у Сеймі Польщі було створено слідчу комісію з розслідування справи щодо можливого нелегального прослуховування представниками колишньої влади відомих опозиційних політиків, активістів, представників судової системи Польщі. Комісія перевіряє легальність дій з прослуховування відомих людей з листопада 2015 року по листопад 2023 року. Вона має встановити також, хто з представників попередньої влади стояв за закупівлею цього шпигунського програмного забезпечення.

Згідно з даними лабораторії Citizen Lab, у Польщі шпигунська програма Pegasus була встановлена, зокрема, на мобільний телефон Кшиштофа Брейзи, політика Громадянської коаліції, який у 2019 році очолював виборчий штаб цієї партії на парламентських виборах. Окрім цього, за допомогою Pegasus були прослухані відомий юрист Роман Гєртих, прокурор Ева Вжосек та лідер фермерської організації "Агроунія" Міхал Колодзєйчак, які висловлювалися критично щодо попередньої влади або виступали проти неї.

Протягом тривалого часу представники партії "Право і справедливість" категорично заперечували, що під час їхнього правління з 2015 по 2023 рік уряд закуповував та використовував програмне забезпечення Pegasus. Однак згодом вони змінили свою позицію і визнали, що дійсно здійснили покупку цієї програми. Водночас стверджують, що її застосування було абсолютно легальним і обмежувалося лише прослуховуванням осіб, пов'язаних із кримінальною діяльністю.

Як було встановлено, до купівлі шпигунської програми були причетні зокрема, ексміністр юстиції Польщі Збігнєв Зьобро і тогочасний заступник міністра юстиції країни Міхал Вось.

Згідно з результатами ряду журналістських розслідувань у Польщі, попередній уряд країни таємно придбав цю шпигунську програму в Ізраїлі.

Читайте також