Аналітичне інтернет-видання

В Румунії набирають популярності ультраправі сили, які проявляють інтерес до України, висловлюючи свої територіальні амбіції. Які їхні плани на майбутнє?

Пояснюємо, у чому важливість виборів у Румунії для України

У першому турі повторних президентських виборів у Румунії перемогу здобув ультраправий політик Джордже Сіміон. Він відомий своїми симпатіями до Трампа та критичним ставленням до Європейського Союзу. Сіміон вже заявив, що в разі своєї перемоги він планує повернути до влади Келіна Джорджеску, проросійського кандидата, через якого було скасовано попередні вибори.

"Телеграф" висвітлює детальну хроніку виборів у Румунії та пояснює, чому це має велике значення для України.

Голосування 4 травня стало вже другою спробою провести президентські вибори в Румунії.

Приголомшливий стартовий раунд

Все почалося 24 листопада 2024 року. Того дня в Румунії відбувся перший етап президентських виборів, який завершився несподіваним поворотом подій.

Джорджеску був аутсайдером і вів свою кампанію майже виключно в соцмережах, але в результаті обігнав усіх, а в Румунії спалахнув скандал, який спричинив анулювання результатів. Як йому це вдалося і до чого тут Москва і TikTok розповідаємо нижче:

Відвертий прихильник Росії та супротивник допомоги Україні.

Видання Politico описує цього політика як "особу, що відзначається сильною релігійною вірою та націоналістичними поглядами".

Антизахідна позиція: він стверджував, що Європейський Союз та НАТО не адекватно відображають інтереси Румунії, а також що Північноатлантичний альянс не забезпечить захист жодної з країн-членів у випадку нападу з боку Росії.

Фанат фашистів: у листопаді 2020 Джорджеску заявив, що румунський диктатор Іон Антонеску і засновник ультраправого руху "Легіон Архангела Михайла" (він же -- "Залізна гвардія") Корнеліу Кодряну є героями.

Інформація: Антонеску виступав як союзник Гітлера і був одним із організаторів Голокосту в Румунії та на території підконтрольної Україні в період Другої світової війни.

Любитель Росії: політик зазначав, що нібито не має підтримки з боку Росії, але відчуває близькість до її культури. Путіна він описував як "людину, яка любить свою країну". Російські ЗМІ прозвали Джорджеску "прихильником союзу з РФ" та "ковтком свіжого повітря".

Опонент України: в одному з своїх виступів Джорджеску рішуче заперечив продовженню економічної та військової допомоги Україні, використовуючи мову, яка нагадує російську риторику. Він також охарактеризував Україну як "фіктивну країну" і висловив думку про її "невідворотний" розподіл між сусідніми державами.

Ультраправий політик, якого спочатку вважали аутсайдером (опитування перед виборами та екзитполи прогнозували, що Джорджеску займе максимум третє місце, але в результаті він отримав близько 30% голосів), вів свою кампанію переважно через соціальні мережі. Після контроверсійних висловлювань щодо румунських фашистів прокуратура Румунії відкрила кримінальне провадження проти Джорджеску за пропаганду культу особистостей, пов’язаних із геноцидом і військовими злочинами. Після цього скандалу політик зник з традиційних медіа і почав активно просувати свої погляди на TikTok, де швидко здобув популярність.

6 грудня Конституційний суд скасував результати першого туру виборів. Спеціальні служби оприлюднили документи, в яких йдеться про те, що на підтримку кандидата діяли 25 тисяч бот-аккаунтів у TikTok. Правоохоронні органи вважають, що ця агітаційна кампанія пов'язана з Москвою. Повторні вибори призначили на травень 2025 року.

12 грудня у Бухаресті відбулася акція протесту проти вердикту КС. Політик збирався знову брати участь у виборах, незважаючи на те, що назвав скасування підсумків торішнього туру "вбивством демократії".

26 лютого Джорджеску був затриманий правоохоронцями за підозрою у підтримці неонацистських груп та встановленні зв'язків з Росією. Вражаюче, що відразу після звільнення з відділку він виконав нацистське вітання.

7 березня Джорджеску подав заяву на реєстрацію як незалежний кандидат до Центральної виборчої комісії Румунії, але 9 березня стало відомо, що його кандидатура не була схвалена.

Трамп висловив свої зауваження щодо скасування президентських виборів у Румунії, яке сталося через втручання з боку Росії.

"Можливо, ви вважаєте, що мова йде про російське втручання через соціальні мережі... Але якщо ваша демократія виявляється вразливою перед рекламними кампаніями в соцмережах вартістю в кілька тисяч доларів, то чи дійсно вона була настільки міцною?" -- зазначив віце-президент США Джей Ді Венс.

Перед початком першого туру нового виборчого циклу адміністрація президента США Дональда Трампа направила високопрофесійного представника до Румунії для моніторингу президентських виборів. Цей чиновник підкреслив, що минулорічне рішення Верховного суду Румунії про скасування виборчих результатів містило свідчення, які вказували на втручання з-за кордону.

Глава румунської націоналістичної партії "Альянс за Союз румунів" (АОР) Джордже Сіміон отримав 40,96% голосів виборців.

Його суперником стане засновник правоцентристського "Союзу порятунку Румунії", генеральний мер Бухареста Нікушор Дан, який набрав 20,99%.

Третє місце за підсумками першого туру посів підтриманий лівоцентристським альянсом "Румунія, вперед" Крін Антонеску, отримавши 20,09% голосів виборців. Він не проходить у другий тур.

Переможець початкового етапу виборів у Румунії.

Ультраправий політичний діяч та лідер румунської націоналістичної організації "Альянс за об'єднання румунів" (АОР):

Допомога Румунії Україні, у разі перемоги Сіміона, найімовірніше припиниться. Експерт з безпеки з Центру нової стратегії в Бухаресті Джордж Скутару напередодні заявляв: "Забудьте про будь-яку допомогу Україні, якщо президентом стане Сіміон. Як голова Ради національної безпеки, президент може накласти вето на будь-яке рішення і дуже впливає на політику безпеки".

Інформаційно: Румунія займає значну позицію в підтримці України. Наприклад, 3 вересня Румунський парламент ухвалив закон, що передбачає надання Україні системи ППО Patriot. Раніше, у липні, президенти обох країн уклали угоду про співпрацю в сфері безпеки. Окрім постачання ППО, цей договір включає допомогу Україні у розмінуванні Чорного моря, підтримку через механізми ЄС та НАТО, а також навчання українських пілотів для F-16 у спеціалізованому навчальному центрі. Це лише частина широкого спектра співпраці між Києвом і Бухарестом.

На території країни знаходяться американські системи протиповітряної оборони, а також три значні авіабази, з яких літаки НАТО здійснюють патрулювання повітряного простору поблизу кордонів України, Молдови та Чорного моря.

Україна постачає 70% свого зерна через чорноморські маршрути, використовуючи румунські територіальні води для доставки до Стамбула.

Однією з ключових тем своєї кампанії Сіміон акцентував на суспільному невдоволенні стосовно фінансової допомоги, яку Румунія надає українським біженцям.

Як Сіміон, так і Джорджеску, якого політик обіцяє призначити прем'єр-міністром у випадку перемоги, раніше висловлювали свої думки щодо територіальних претензій не лише до України.

Наприклад, Сіміон підтримував ідею відновлення меж Румунії, які діяли до початку Другої світової війни. Ці межі охоплюють території, що нині належать Болгарії, а також частини Молдови і України. Політика забороняє в'їзд до Молдови та України.

А Джорджеску зазначив, що Румунія могла б заявити права на території Чернівецької, Закарпатської, Івано-Франківської та Одеської областей. За словами румунського політика, він спирається на "чисто теоретичну гіпотезу", згідно з якою в майбутньому "кордони обов'язково зазнають змін".

"Ми обговорювали, принаймні, Другу світову війну, і визнали, що зробили чимало помилок, не знаючи, як правильно діяти. Внаслідок цього Велика Румунія перетворилася на Маленьку Румунію. Для нас, як я це бачу в цілком теоретичному контексті, було б недоречно, щоб нас щось застало зненацька, адже існують історичні пам'ятки, якими не можна знехтувати. Це природно", - зазначив він.

Період між 1918 та 1940 роками був часом найбільшого розширення кордонів Румунії.

Після встановлення тісних зв'язків між урядом Румунії та Третім рейхом, країна була змушена під тиском Німеччини відмовитися від ряду своїх територій.

22 червня 1941 року Румунія вступила у Другу світову війну на стороні держав Осі. Незабаром Румунія повернула собі територію Буковини, Бессарабії, а також отримала за згодою Гітлера територію між річками Дністер та Південний Буг, де було утворено область Трансністрія. У березні-серпні 1944 року в результаті наступу радянських військ Румунія втратила всі придбання літа 1941 року, а 23 серпня стала союзницею СРСР у війні проти Німеччини.

Після завершення Другої світової війни Румунія відновила свій контроль над Північною Трансильванією, в той час як Бессарабія та Північна Буковина стали частинами Радянського Союзу, а Південна Добруджа залишилася під болгарською юрисдикцією.

Не втрачайте можливість дізнатися, як Буковина та Бессарабія потрапили під контроль сталінського режиму. Читайте деталі в статті "Телеграфу", перейшовши за наданим посиланням.

Директор Інституту світової політики Євген Магда в інтерв'ю для "Телеграфу" висловив занепокоєння щодо підсумків першого туру виборів у Румунії, назвавши їх тривожними.

У противників Сіміона на виборах мало шансів

Суть справи не в тому, що Джордже Сіміон отримав близько 40% голосів на свою підтримку, а в тому, що його суперники - мер Бухареста Нікушор Дан та кандидат від провладної коаліції Крін Антонеску - зібрали трохи більше 20% кожен. Це означає, що в умовах сучасних політичних технологій дійсно важко об'єднати такі різні електорати в єдине ціле. Це майже неможливо. На жаль, я оцінюю шанси Сіміона вище, ніж шанси Нікушора Дана, який також вийшов до фіналу. Хоча Нікушор Дан виконує важливі та правильні справи як мер Бухареста, ці досягнення важко перенести на ситуацію в провінції, де електорат є більш консервативним, - зазначає Магда.

Відродження Джорджеску

"Я не відкидаю можливість, що за певних обставин він може навіть розглядати свою кандидатуру на пост прем'єр-міністра. Існує ймовірність такої ситуації. Отже, найближчі два тижні в Румунії будуть досить активними," - зазначив Магда.

Важливість Румунії для України

"Румунія для нас на сьогоднішній момент є однією з ключових країн, бо через порт Констанца багато корисних вантажів заходить в Україну, і через румунську частину Дунаю і ту ж саму Констанцу чимало українського зерна експортується. Ну і не лише зерна. Тобто вона для нас важлива.

У минулому році Румунія стала єдиною країною в НАТО, яка надала Україні систему протиповітряної оборони Patriot. Незважаючи на те, що на саміті Альянсу в липні було оголошено про передачу п’яти комплексів Patriot, фактично лише румунська сторона виконала це зобов'язання, наголошує Магда.

Що можна очікувати від Сіміона?

Питання територіальних спорів буде активно обговорюватися. Іншими словами, популізм та націоналізм стануть основними темами, що будуть на порядку денному під час виборчої кампанії. Це особливо актуально в даний момент, коли він має певну перевагу, яку необхідно зміцнити та зберегти.

Хоча багато моїх румунських знайомих говорили, що у Сіміона в другому турі виграє будь-який проєвропейський кандидат. Але я думаю, що вони не очікували, що Сіміон удвічі перевищить результати своїх переслідувачів.

Кампанія обіцяє бути захопливою. Очікується безліч запитань щодо роботи штабу, способів взаємодії з виборцями, нових меседжів та чинників, що спонукатимуть електорат до активності. Усе це, на мою думку, стане предметом великого інтересу, – зазначає Магда.

Нагадаємо, що раніше ми розглядали, як у Румунії сприймають Джорджеску як державу, що займається освітою.

Читайте також