Аналітичне інтернет-видання

Валерій Залужний – провідний кандидат на президентських виборах за даними соціологічних досліджень.

Незважаючи на всі спроби представників офісу президента замаскувати свої наміри, стверджуючи, що вибори наразі не є пріоритетом, на вулиці Банковій ця тема викликає не менше занепокоєння, ніж питання війни. Багато ознак і дані від закордонних медіа свідчать про те, що в офісі президента активно обмірковують виборчі стратегії.

За даними видання The Economist, однією із найшвидших дат президентських виборів може бути 25 травня 2025 року.

Вочевидь, прискорення цим процесам додали останні соцопитування, котрі показують, що колишній головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний може перемогти на ймовірних виборах президента України, незалежно від конкурентів.

Зокрема, наприкінці листопада Центр "Соціальний моніторинг", на замовлення American Political Services, LLC, здійснив опитування серед українських громадян, в результаті якого було встановлено, що Валерій Залужний займає провідні позиції у різних варіантах на можливих президентських виборах в Україні.

Серед усіх варіантів ми зупинимось на визначенні "загальна ситуація" ймовірних президентських виборах, що виглядає наразі так:

Основний висновок, який ми зробили, полягає в тому, що Залужний користується підтримкою виборців.

Проте, невідомо, чи має Валерій Залужний бажання стати президентом.

Адже ніхто не чув від нього жодних політичних висловлювань. Єдиний коментар колишнього головнокомандувача, який пролунув на початку його дипломатичної діяльності, стосувався важливості перемоги у війні, а не роздумів про результати виборів.

І ще політичний блогер та активіст Карл Волох на своїй сторінці у Facebook, посилаючись на особисту зустріч із Валерієм Залужним, зазначив, що в майбутньому кандидування на посаду президента він не виключає.

Хоча на сьогоднішній день залишається незрозумілим, чи висуватиме Залужний свою кандидатуру на президентських виборах, у 2022 році народ уже проголосував за нього як за потенційного президента.

Цей момент справді викликав сильні емоції, але це не дивно, оскільки на початку повномасштабного вторгнення інакше й бути не могло. У той час ексголовнокомандувача ЗСУ називали "Залізним генералом", "легендарною фігурою", однією з найвпливовіших особистостей 2022 року.

Усе це стало можливим завдяки ефективному лідерству у обороні України на початкових етапах масштабної агресії Росії. Варто зазначити, що Валерій Залужний здобув не лише підтримку багатьох українців, а й позитивні оцінки з боку західних країн.

Проте, згідно з спостереженнями політика Борислава Берези, ситуація повторюється дослівно так, як це було під час президентства Віктора Ющенка.

Ющенко спочатку не планував ставати президентом, він відштовхував усіх, хто намагався вмовити його взяти на себе цю відповідальність, стверджуючи, що народ має свої очікування щодо його кандидатури. "Люди вирішили за нього, і врешті-решт він не зміг відмовитися", – зауважив Борислав Береза. Ситуація може бути подібною з Валерієм Залужним: суспільство висловлює бажання бачити його на посту президента. Проте найважливіше, щоб і сам Залужний прагнув цього. Його прихильники мають отримати чітке уявлення про його програму і бачення майбутнього України в ролі потенційного президента. Лише на основі цього вони зможуть зробити свої висновки. Людям, які постійно сподіваються на прихід якогось рятівника, нарешті слід зрозуміти, що час діяти самим.

Одночасно, навколо Залужного можуть зібратися освічені, досвідчені та компетентні особи, які розуміють, як відновити Україну. Ми вже бачили, що колишній головнокомандувач вміє згуртовувати людей, користується повагою в суспільстві та має можливість вести діалог з ветеранами. Принаймні, в цьому аспекті йому точно вдасться досягти кращих результатів, ніж чинному президентові.

До військового досвіду Залужного, як зазначають джерела в дипломатичних колах, варто додати і його успішну роботу на посаді посла України у Великій Британії. Тож чому б йому не мати також і досвіду керівника держави, здатного досягти найкращих результатів?

Проте, як попереджає Береза, варто зберігати зрілість. Не дозволяймо собі занадто рано відчувати ейфорію.

Політикам, так само як і акторам, необхідно володіти певними талантами. Це, безумовно, зрозуміло. Військова освіта надає навички стратегічного управління, проте не завжди забезпечує здатність враховувати різноманітність ситуацій і поважати альтернативні точки зору. Це може звучати жорстко, але нам потрібен об'єктивний аналіз цих суттєвих аспектів.

Ми можемо згадати численні приклади з історії, коли видатні військові лідери ставали політичними діячами та рятували свої нації. Проте це не завжди відбувається так. До моменту, коли особа стає на чолі держави, ніхто не може з упевненістю сказати, яким лідером вона буде. Сам факт, що на посаду керівника країни обирають людину з військовою підготовкою або генерала, не є негативним. Питання лише в тому, як ця особа зможе впоратися з поставленими викликами.

"Якщо говорити про Валерія Залужного - це виключно залежить від того, що буде відбуватися, якщо він буде займатися політикою і стане президентом України. Чи може це відбутися? Звичайно, - розмірковує журналіст та аналітик Віталій Портников. - Хтось має бути президентом України після закінчення війни й після президентських виборів. Навряд чи це буде чинний президент Зеленський. Чесно кажучи, якась інша людина швидше виграє у чинного президента. Це закон війни. Але чи буде це Валерій Залужний - я не знаю. Може бути й він, а може бути абсолютно інший варіант".

Звертаючись до результатів соціологічного дослідження, слід зауважити, що приблизно 27% опитаних зазначили, що мають труднощі з вибором. Ще 14% висловили намір не брати участі у голосуванні. Безсумнівно, психологічний тягар війни викликає розчарування і сумніви щодо того, чи може особистий голос дійсно щось змінити.

Читайте також