Вибори президента в Польщі обіцяють бути напруженими: конкуренція серед кандидатів дуже висока.

Якщо ще кілька днів був фаворит, то зараз соціологи фіксують практично однакову підтримку обох кандидатів.
Президентські вибори в Польщі наближаються до свого завершення: 1 червня, у наступну неділю, громадяни країни візьмуть участь у голосуванні. Вибір, який їм належить зробити, є надзвичайно складним, оскільки обидва претенденти мають схожі шанси на перемогу. Результати голосування можуть суттєво вплинути на двосторонні відносини Польщі та України, адже для українців Польща залишалася найнадійнішим партнером у протистоянні з Росією. На жаль, існує ймовірність, що країна може втратити свій європейський вектор.
Euronews інформує про графіки, що стосуються виборів 25 травня.
До другого туру президентських виборів у Польщі вийшли два основні кандидати - Рафал Тшасковський від опозиційної "Громадянської платформи" і Кароль Навроцький, підтримуваний правлячою партією "Право і справедливість". Після першого туру, що відбувся 18 травня, обидва претенденти отримали схожі результати - 31,36 % і 29,54 % відповідно.
Майбутнє голосування обіцяє бути досить напруженим. Якщо ще кілька днів тому один кандидат виглядав як лідер, то тепер соціологічні дослідження показують практично однакову підтримку — по 46,3 % у кожного з них. Аналітики вважають, що остаточні результати залежатимуть від виборців кандидатів, які не пройшли до другого туру. Особливо це стосується правих політиків Славоміра Ментцена та Гжегожа Брауна, які отримали 14,8 % та 6,34 % голосів відповідно. Саме їхні прихильники можуть стати вирішальним фактором у наступному етапі виборів.
Тшасковський вже брав участь у президентських перегонах п’ять років тому, коли зазнав поразки від Анджея Дуди з відставанням менше ніж 3%. Тепер він знову прагне зайняти вищу державну посаду, на яку Дуда не може претендувати - Конституція забороняє обіймати цю посаду більше ніж два терміни підряд.
На тлі посилення політичного протистояння вибори набувають ключового значення для парламентської більшості. Уряд розраховує на президента, готового підтримувати законопроєкти з чутливих питань, як-от регулювання абортів, імміграційна політика, а також правове визнання цивільних союзів.
Останніми днями обидва претенденти активно спілкувалися з Ментценом, обмірковуючи політичні акценти на його відеоплатформі. Це свідчить про значущість угод з правими партіями.
Другий етап голосування запланований на 1 червня, а результати оголосить Центральна виборча комісія. Новообраний президент офіційно розпочне свої обов'язки 6 серпня під час спільного засідання Верховної Ради та Сенату. Термін його каденції триватиме п'ять років.
Нагадаємо, 25 травня в Польщі пройшли акції підтримки кандидатів, які зібрали рекордну кількість виборців. Проєвропейського кандидата Тшасковського приїхав підтримати новообраний президент Румунії Нікушор Дан.
Звертаючись до польського народу, він зазначив:
"Вибори - це відображення наших спільнот і цінностей, які їх формують. Основними цінностями для нас є демократія, свобода слова та дотримання законів. Це також про практичний підхід у повсякденному житті. Я вірю в могутню Польщу та сильний Євросоюз. Як президент Румунії, я прагну співпрацювати з президентом Тшасковським і прем'єром Туском задля зміцнення партнерства між нашими країнами та європейської єдності. У неділю ми здобули перемогу на виборах у Румунії - наш народ відкинув ізоляціоністські настрої та російський вплив. Люди обрали серйозний підхід, чесність і повагу до правових норм. Вони обрали дії, а не просто слова. Це ті цінності, в які я вірю і які бачу у Тшасковському. Будьте активними наступного тижня і вірте у власний успіх, так само як ми вірили у свій!" - підкреслив Нікушор Дан.