Аналітичне інтернет-видання

Виявилися страшні секрети: більше 200 українських солдатів втратили життя у тюрмах Росії.

Лубінець: Масові розстріли українських військовополонених є частиною систематичної політики Російської Федерації, яка підтримується на найвищих щаблях влади.

Від початку масштабного вторгнення Росії в Україну 206 українських солдатів, які потрапили в полон, загинули в російських в'язницях. Ці втрати свідчать про систематичні випадки тортур, голодування та ненадання медичної допомоги, які стали основними причинами смерті. Таку інформацію наводить агентство Associated Press, базуючись на результатах власного розслідування.

Як повідомляє АП, їхнє розслідування базується на даних судово-медичних експертиз, свідченнях колишніх ув'язнених та інформації правозахисних організацій. Одним з найтрагічніших випадків є історія 59-річного Сергія Григор'єва. Російська сторона стверджує, що він помер від інсульту, проте українська експертиза виявила внутрішню кровотечу, що виникла внаслідок травми, отриманої від ударів тупим предметом.

Деталі

У матеріалі АР наголошується, що Григор'єв - один із понад 200 українських військовополонених, які загинули під час ув'язнення з моменту повномасштабного вторгнення Росії. Жорстоке поводження в російських в'язницях, ймовірно, було фактором, що сприяв багатьом із цих смертей, за словами представників правозахисних груп, ООН, українського уряду та українського медичного експерта, який провів десятки розтинів військовополонених.

Згідно з інформацією ООН, 95% українських військових, які були звільнені з полону, пережили тортури, зокрема, побиття, електричні удари, удушення та сексуальне насильство. Як зазначає агентство, український уряд повідомляє, що з понад 5 тисяч військовополонених, яких Росія повернула в Україну, щонайменше 206 загинули в умовах полону. Серед них понад 50 осіб загинули внаслідок вибуху в тюремних бараках, що знаходяться під контролем Росії. Крім того, 245 українських військових полонених стали жертвами російських солдатів на полі бою, як повідомляє АР, посилаючись на дані української прокуратури.

Розслідувачі AP взяли інтерв'ю у родичів 21 українського військовополоненого, які померли в полоні. Розтини, проведені в Україні, показали, що п'ятеро з цих військовополонених, зокрема солдати віком 22, 39 та 43 років, померли від серцевої недостатності. Четверо інших померли від туберкульозу або пневмонії, а троє - відповідно від інфекції, задухи та тупого поранення голови.

Очікується, що кількість загиблих військовополонених зростатиме в міру повернення та ідентифікації більшої кількості тіл. Однак судово-медичні експерти стикаються зі значними труднощами при встановленні причин смерті. У деяких випадках внутрішні органи відсутні. В інших випадках здається, що синці або травми були приховані або видалені. Українські офіційні особи вважають, що каліцтво тіл є спробою Росії приховати справжні причини смерті. Ще однією перешкодою є екстремальне розкладання, кажуть експерти.

Україна залучає ці свідчення для формування обвинувачень проти Росії у справах воєнних злочинів в Міжнародному кримінальному суді. Президент Володимир Зеленський підкреслив, що повернення військовополонених та депортованих цивільних осіб є найважливішим аспектом у будь-яких переговорах щодо досягнення миру.

Розстріл українських військовополонених - це системна політика Російської Федерації, яка заохочується керівництвом держави-агресора. Про це заявив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Він підкреслив, що дії російських військових, які розстрілюють беззбройних українських військових, є грубим порушенням Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та норм міжнародного гуманітарного права.

Омбудсман повідомляє про факти, які мають бути задокументовані Міжнародним комітетом Червоного хреста (МКЧХ) та Організацією Об'єднаних Націй (ООН). Він підкреслив, що такі розстріли не є поодинокими інцидентами, а є частиною системної політики Російської Федерації, що підтримується на найвищому рівні. Лубінець наголосив на необхідності не лише зафіксувати ці випадки, але й провести їх детальне розслідування, а також притягнути винних до відповідальності.

21 травня Георгій Тихий, речник Міністерства закордонних справ України, повідомив, що вбивства українських військовополонених, які здійснюють росіяни, стали систематичними. Це свідчить про те, що така політика отримала схвалення з боку вищих ешелонів влади Російської Федерації. Він закликав до повної міжнародної відповідальності для всіх, хто причетний до цих злочинів.

Раніше CNN повідомило про отримані перехоплені радіопереговори та записи з безпілотників, що, ймовірно, фіксують накази РФ стратити українських військовослужбовців, які здаються в полон. Зокрема, йдеться про страту шістьох українських бійців на сході Запорізької області в листопаді минулого року. Провідний слідчий ООН та представник західної розвідки повідомили CNN, що радіопередачі та записи з дрона узгоджуються з іншими випадками, коли російські війська, імовірно, страчували українських військовослужбовців, які здавалися в полон.

Спеціальний доповідач ООН з питань позасудових страт Морріс Тідболл-Бінц назвав такі інциденти "серйозними порушеннями" міжнародного права, додавши, що, на його думку, така поведінка може бути санкціонована лише найвищою владою РФ.

Представник західної розвідки, який ознайомився з аудіозаписами перехоплень, підтвердив їх "автентичність, правдоподібність та відповідність раніше зафіксованим жорстоким стратам". Він зазначив, що аналізує подібні матеріали з інших справ, які підтверджують наявність наказу з боку російського командування на вбивство українських військових, які здалися або знаходяться в процесі капітуляції.

Раніше повідомлялося, що спецпідрозділи Головного управління розвідки Міністерства оборони України зафіксували понад 150 випадків страт українських військовополонених російськими окупантами. У багатьох випадках зафіксовані прямі накази вбивати полонених.

Читайте також