Відома гімнастка, що балотується до парламенту від "Єдиної Росії", отримала дозвіл на участь у міжнародних змаганнях: які вимоги висуває Україна у відповідь?
Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний, голова НОК Вадим Гутцайт, а також президентка Українська федерація гімнастики Ірина Дерюгіна звернулися з листом до Міжнародного олімпійського комітету та Міжнародної федерації гімнастики (FIG) з приводу допуску до змагань гімнастки з РФ Ангеліни Мельникової. У той час, коли цій спортсменці надали "нейтральний" статус, вона підтримує війну в нашій країні і намагається стати депутаткою провладної партії "Єдина Росія".
У березні 2025 року спортсменка, яка здобула титул чемпіонки світу та олімпійської чемпіонки 2020 року у складі команди Мельникова, отримала статус "нейтрального" атлета. Це дозволяє їй знову брати участь у змаганнях міжнародного рівня.
А буквально 28 квітня всі російські ЗМІ рознесли інформацію, що Ангеліна висунула свою кандидатуру на праймеріз правлячої партії "Єдина Росія". 24-річна спортсменка боротиметься за місце парламентарія у Воронезькій міській думі.
Шанси Мельникової виглядають надзвичайно високими, оскільки вона є наймолодшою почесною громадянкою Воронежа. Вона навчалася у Воронезькій державній академії спорту та успішно завершила магістратуру. Крім того, у Росії традиційно надають депутатські мандати відомим спортсменам, що також сприяє її можливостям.
До того ж відома слабкість російської влади до привабливих гімнасток. Навіть трохи дивує, що Ангеліна не наважилась одразу на Госдуму.
До речі, Лілія Ахаїмова, яка була партнеркою Мельникової у "золотій" олімпійській команді на Олімпіаді в Токіо-2020, вже більше двох років активно займається політичною діяльністю. Улітку 2022 року вона нібито призупинила свою спортивну кар'єру через травму спини, але вже у вересні того ж року отримала муніципальний мандат у Пушкіні.
Але навіть якщо не брати до уваги цей політичний дебют Мельникової в путинській партії, у неї є й інший бекграунд, який мав завадити росіянці отримати нейтральний статус. Адже на своїй сторінці в соціальній мережі Ангеліна викладала фотографії з літерою "Z", яка стала символом агресії РФ в Україні, проводила так звані "благодійні" тренування для дітей окупантів і допомагала збирати кошти для доньки російського військового.
Безсумнівно, поведінка Ангеліни відображала її підтримку війни в Україні та її злочинного режиму, що суперечить вказівкам Міжнародного олімпійського комітету. Згідно з цими рекомендаціями, статус нейтрального спортсмена можуть отримати лише ті атлети, які виступають проти агресії щодо нашої країни і не мають зв'язків із державними структурами Російської Федерації або з її благодійними фондами.
Наразі представники спортивної влади України закликають Міжнародний олімпійський комітет та Міжнародну федерацію гімнастики розглянути та перевірити інформацію щодо Ангеліни Мельникової та вжити відповідних заходів для відсторонення її від міжнародних змагань, аби унеможливити використання цінностей олімпійського руху для пропаганди війни та зловживання статусом індивідуального нейтрального атлета (AIN).
Список претендентів на праймеріз затвердять наступного тижня, а попереднє голосування щодо кандидатур для подальшого висування на виборах від "Єдиної Росії" відбудеться з 19 по 25 травня.
Існує припущення, що Мельникова не має наміру продовжувати свою спортивну кар'єру і планує зосередитися на політичній діяльності. Незважаючи на те, що їй дозволили брати участь у міжнародних змаганнях, у квітні Ангеліна не виступала на етапах Кубка світу зі спортивної гімнастики в Осієці та Досі. 5 квітня Федерація гімнастики Росії оголосила, що її спортсмени ухвалили рішення відмовитися від участі в турнірах, організованих Міжнародною федерацією.
"Це рішення викликане численними необґрунтованими та упередженими відмовами спеціального комітету FIG у допуску наших гімнастів до змагань. Федерація гімнастики Росії підтримує позицію спортсменів та поважає їхні думки", - зазначили представники РФ, пояснюючи свій крок.
Хоча Мельникова наразі заперечує, що прощається зі спортом: "Я не планую завершувати свою кар'єру, але прагну внести свій вклад у розвиток рідного міста не тільки як спортсмен, а й як активний громадянин".
Раніше OBOZ.UA інформував, що олімпійський чемпіон з Росії висловив своє обурення у зв'язку з відстороненням російської гімнастки.