Аналітичне інтернет-видання

Вищий суд Гонконгу ухвалив рішення, яке визнає права одностатевих пар на отримання житла та спадщини.

Нік Інфінгер демонструє веселковий прапор поруч із Апеляційним судом Гонконгу, 26 листопада 2024 року. Фото: Хілларі Лянг/HKFP.

Цей звіт був написаний Гілларі Люнг і опублікований у Hong Kong Free Press 26 листопада 2024 року. Наведена нижче відредагована версія публікується в рамках угоди про партнерство щодо контенту.

Верховний суд Гонконгу ухвалив рішення, яке підтримує права на житло та спадщину для одностатевих пар, що стало важливою перемогою для ЛГБТК+ спільноти міста після того, як уряд подав апеляцію на попередні судові рішення.

Остаточний апеляційний суд оголосив своє рішення у вівторок, 26 листопада 2024 року, що стало завершенням тривалих судових суперечок, які почалися з 2018 року завдяки зусиллям активістів ЛГБТК+.

Рішення, прийняті одноголосно п'ятьма суддями, стосувалися трьох різних судових розглядів, які передбачають юридичну процедуру, що зобов'язує суд першої інстанції аналізувати процеси ухвалення рішень адміністративними структурами. Важливо довести, що розглянуті питання мають значний вплив на загальносуспільні інтереси.

Два випадки стосуються оскарження урядових програм оренди житла та власності на нього, які не включають одностатевих партнерів у категорії "звичайні сім'ї" та "подружжя".

Нік Інфінгер, який подав перегляд житлової політики уряду після того, як житлове управління відхилило його заявку на державне житло з його одностатевим партнером, виступив перед журналістами біля будівлі суду у вівторок. Він сказав кантонською мовою:

Я борюся за права ЛГБТК+ вже понад 10 років. Нарешті, за це є що показати. Вирок суду сьогодні можна розглядати як підтвердження любові одностатевих пар і [їхнього права] жити разом. Це дуже важливо.

Джером Яу, один із засновників некомерційної організації "Гонконгська шлюбна рівність", зазначив, що суд "дуже чітко вказав" на відсутність різниці між шлюбами однієї статі та традиційними гетеросексуальними союзами. Він також підкреслив, що рішення свідчать про те, що дискримінація на основі сексуальної орієнтації порушує основні права людини. Яу висловив думку:

Тому я думаю, що наступне питання полягає в тому, якщо вони однакові, чому ми повинні ставитися до них по-різному? Будемо сподіватися, що уряд візьме рішення до відома і нарешті виконає свою роботу і придумає щось всеосяжне... Найкраще рішення - шлюбна рівність.

Інфінгер, який уклав шлюб зі своєю партнеркою в Канаді, розпочав свій юридичний процес у 2018 році. Запит на перегляд угоди про спільну власність подав Едгар Нг, коли дізнався, що йому потрібно сплатити додаткову суму, щоб його одностатевий партнер Генрі Лі міг стати співвласником їхньої квартири. Лі вирішив продовжити боротьбу після трагічної смерті Нга внаслідок самогубства у 2020 році.

Третя справа, яка спочатку була подана Нгом, а згодом перейшла до Лі, стосувалася законодавства про спадщину. У ньому йдеться про те, що лише особи, які є у "дійсному шлюбі", мають право на успадкування майна свого партнера у разі його смерті без заповіту. При цьому одностатеві пари залишаються поза межами цього законодавства.

У всіх трьох ситуаціях суд першої інстанції підтримав позицію ЛГБТК+ активістів. У 2020 та 2021 роках суд ухвалив рішення на користь одностатевих пар, які уклали шлюб за межами країни, підкресливши, що їм слід надати рівні можливості в отриманні державного житла в рамках програм оренди та власності, а також забезпечити їм такі ж спадкові права, як і гетеросексуальним парам.

Однак протягом багатьох років уряд намагався оскаржити ці вироки, оскаржуючи рішення судів нижчих інстанцій.

Під час слухань, що відбулися в жовтні, Житлове управління заявило, що його політика орієнтована на підтримку урядової мети збільшення чисельності населення шляхом стимулювання репродуктивного процесу. Адвокат, який захищав інтереси житлової установи, зазначив, що гетеросексуальні пари мають "вищий потенціал для продовження роду" в порівнянні з одностатевими парами.

У своєму рішенні, винесеному у вівторок, судді остаточного апеляційного суду відхилили цей аргумент, заявивши, що "головною метою" влади є задоволення житлових потреб людей з низьким рівнем доходу.

Судді зазначили, що житлове управління не взяло до уваги можливість усиновлення дітей одностатевими парами або їхнє батьківство через штучні методи.

Активісти вже давно критикують обмежені права та захист ЛГБТК+ людей у Гонконзі, вбачаючи в судовій системі єдину надію на скасування законів, які, за їхніми словами, ґрунтуються на дискримінації.

Гонконг не визнає одностатеві шлюби, укладені за межами країни. У вересні минулого року вищий суд ухвалив часткове рішення на користь ЛГБТК+ спільноти, розглядаючи справу, ініційовану продемократичним активістом Джиммі Шамом. Суд постановив, що уряд повинен створити альтернативну правову основу для визнання одностатевих відносин.

Рішення, однак, не дозволило надати повне право на шлюб одностатевим парам у місті.

Уряду дали два роки на розробку механізму, який визнає одностатеві стосунки, перш ніж суд зможе визнати, що уряд порушив закон.

Під час слухань з приводу судового перегляду законодавства про спадщину адвокат обвинувачення Моніка Карсс-Фріск висловила думку, що уряд не має права змінювати визначення шлюбу в межах спадкових норм, поки ці зміни не будуть офіційно затверджені. Вона зазначила, що "фрагментарні" зміни могли б викликати "вкрай негативні наслідки", оскільки можливі суперечності призведуть до плутанини.

Попри те, що одностатеві сексуальні відносини отримали легальний статус у 1991 році, у Гонконзі досі відсутні законодавчі механізми, які б забезпечували захист ЛГБТК+ спільноти від дискримінації у сферах працевлаштування, надання товарів і послуг, а також проти розпалювання ненависті. Крім того, рівноправний шлюб залишається забороненим, незважаючи на те, що за результатами опитування 2023 року, 60% населення Гонконгу виступають за його легалізацію.

Читайте також