Аналітичне інтернет-видання

Віталій Портников: Румунські вибори виявилися несподіваними: Кремль активно намагається дестабілізувати ситуацію на всьому континенті — Блоги | OBOZ.UA

Після проведення першого туру президентських виборів Румунія опинилася в центрі безпрецедентної та непередбачуваної політичної кризи, яка з кожним днем загострюється і може призвести до несподіваних наслідків. Цю ситуацію спровокувала перемога ультраправого політика Келіна Джорджеску, чий успіх виявився несподіваним не лише для політичної еліти країни, але й для соціологів та, здається, самих виборців, зазначає Віталій Портніков у статті для radiosvoboda.org.

Своєю перемогою Келін Джорджеску, який відомий своїм теплим ставленням до путінської Росії і компліментами на адресу лідерів Румунії часів Другої світової війни, зобовʼязаний насамперед соціальним мережам.

Неприємна та болісна істина полягає в тому, що румуни масово підтримали Джорджеску не через його ідеологічні переконання чи політичні програми. Вони не були його вірними прихильниками протягом тривалого часу. Якщо б когось із цих виборців запитали про ключові пункти його передвиборчої програми, вони, ймовірно, не змогли б назвати жодного. Чому? Бо вони навіть не ознайомилися з цією програмою! Вони просто чули його виступи і вирішили проголосувати. Це свідчить про поверхневий характер сприйняття, який сьогодні популярний у TikTok. Соціальні мережі здатні швидко формувати думки і переконання всього за кілька днів, не заглиблюючись у деталі. TikTok має більший вплив, ніж будь-який освітній заклад, - підкреслював автор румунського видання Adevărul незабаром після виборів.

"За всім цим криється агентство з трьох букв."

Неочікуваний тріумф Джорджеску змушує задуматися про можливу причетність Росії до такого розвитку подій. Це особливо цікаво, враховуючи, що румунська передвиборча кампанія дивовижно нагадує ті події, які нещодавно відбувалися в сусідній Молдові.

Президентка Молдови Мая Санду сподівалася на просту перемогу, але змогла зберегти свою позицію лише завдяки підтримці молдовської діаспори. Внутрішні вибори показали, що більшість виборців віддали голоси проросійському кандидату Олександру Стояноглу.

Можна з упевненістю сказати, що кандидат, який на старті виборчої кампанії отримав підтримку менш ніж один відсоток і не зміг суттєво підвищити свою популярність, навряд чи зможе здобути перемогу в жодній країні без зовнішнього втручання. Залишається тільки здогадуватися, яка з відомих спецслужб може стояти за цим процесом. Важливим моментом є те, що Румунія виступає однією з ключових східних баз для військ НАТО та США, і, можливо, є найзначнішою в контексті сучасних геополітичних подій. У будь-якому разі, це явище відкриває тривожні перспективи для виборів у інших країнах Європи, — підкреслювала угорська газета Népszava після виборів.

Румунія та Молдова: спільні риси та відмінності.

Якщо згадати про порівняння голосувань у Румунії та Молдові, варто підкреслити, що Джорджеску здобув перемогу навіть серед румунської діаспори. Проте, завдяки підтримці, отриманій від діаспори, до другого туру змогла пройти ліберальна політикиня Єлена Ласконі. Тим часом, розрив між нею та премʼєром Марселем Чолаку, який зайняв третє місце, виявився зовсім незначним. У цій ситуації Конституційний суд Румунії ухвалює несподіване рішення про повторний підрахунок голосів!

При цьому сам Чолаку підкреслює, що навіть якщо після перерахунку він обійде Ласконі, у виборах брати участі не буде. Але може бути й інший розвиток подій: після перерахунку результати першого туру взагалі можуть бути анульовані й відбудеться нове голосування! І все це якраз в той час, коли румуни готуються обрати новий парламент. Очевидно, що авторитету існуючим політичним силам все це не додає. А позиції таких колишніх аутсайдерів, як Джорджеску, тільки посилює.

Після першого етапу голосування склалася враження, що маловідомий Джорджеску навряд чи зможе скласти конкуренцію Ласконі — особливо в контексті того, що виборці почнуть дізнаватися більше про його погляди, а не лише про його TikTok-виступи. Однак нещодавні соціологічні дослідження свідчать, що румунський "джокер" має всі шанси не лише взяти участь, але й здобути перемогу у другому турі — звісно, якщо такий відбудеться.

Спостерігачам доводиться хіба що розраховувати на парламент. "Так, викликає занепокоєння той факт, що зовнішня політика, оборона та захист від катастроф і стихійних лих перебувають переважно у президента. Однак ультраправі не будуть широко представлені в жодній з палат парламенту. ... Партії можуть легко відсторонити Джорджеску від посади, якщо той раптом дозволить собі ризиковані викрутаси - наприклад, зустрінеться з Путіним. Румунська політика наразі нестабільна, але нам, здається, ще далеко до того моменту, коли ультраправий популізм поставить під загрозу членство Румунії в Європейському союзі та НАТО", - сподіваються в угорському тижневику Élet és irodalom.

Однак сам факт перемоги ультраправого кандидата з TikTok, а також політичний хаос, що виник після цього, знову вказує на складність політичних процесів у Європі в період російсько-української війни та дестабілізуючих дій Кремля, які торкаються всього континенту.

Читайте також