Аналітичне інтернет-видання

Виталий Портников: Результаты выборов в Румынии стали сюрпризом: Москва активно пытается дестабилизировать ситуацию по всему континенту — Блоги | OBOZ.UA

После первого раунда президентских выборов Румыния столкнулась с беспрецедентным и непредсказуемым политическим кризисом, который усугубляется с каждым днем и может привести к неожиданным последствиям. Основной причиной этого стало неожиданное лидерство ультраправого политика Келина Джорджеску, которого не предсказывали ни политические аналитики, ни социологи, ни, похоже, сами граждане. Об этом сообщает Виталий Портников для radiosvoboda.org.

Следующий текст будет представлен на оригинальном языке.

Своєю перемогою Келін Джорджеску, який відомий своїм теплим ставленням до путінської Росії і компліментами на адресу лідерів Румунії часів Другої світової війни, зобовʼязаний насамперед соціальним мережам.

Неприємна і болісна істина полягає в тому, що румуни масово підтримали Джорджеску не через вірність його ідеям чи політиці, а зовсім інакше. Багато виборців не мали уявлення про його передвиборчу програму і не могли назвати навіть кілька її пунктів. Чому? Бо, насправді, вони навіть не знайомилися з нею! Вони просто чули його виступи і вирішили проголосувати. Сьогоднішня поверхневість платформ на кшталт TikTok стала новим трендом. Соціальні мережі здатні швидко впливати на думки, іноді всього за кілька днів, не вдаючись в деталі. TikTok може мати більший вплив, ніж будь-який навчальний заклад, - підкреслив автор румунського видання Adevărul незабаром після виборів.

"За всім цим стоїть агенція, що складається з трьох літер."

Неочікуваний тріумф Джорджеску став підставою для роздумів про можливу зацікавленість Росії в цьому розвитку подій. Особливо враховуючи, що румунська передвиборча кампанія дивовижно нагадує те, що нещодавно спостерігалося в сусідній Молдові.

Президентка Молдови Мая Санду сподівалася на безперечну перемогу, але зберегти своє місце їй вдалося лише завдяки підтримці молдовської діаспори. В самій країні ж більшість виборців віддали перевагу проросійському кандидату Александру Стояноглу.

Можна з певністю заявити, що кандидат, який на старті виборчої кампанії отримав підтримку менше одного відсотка і не зміг суттєво підвищити свою популярність, навряд чи зможе здобути перемогу в будь-якій країні світу без зовнішнього втручання. Лише можна припускати, яку саме спецслужбу з трьох літер стоїть за цими подіями. Важливим моментом є те, що Румунія виступає однією з ключових східних баз для військових сил НАТО і США, можливо, навіть найзначнішою з огляду на сучасні геополітичні реалії. У будь-якому випадку, це явище створює тривожні перспективи для виборів в інших європейських країнах, - зазначала угорська газета Népszava після виборів.

Румунія та Молдова: Які мають спільні риси та чим відрізняються?

Якщо звернутися до порівняння результатів голосування в Румунії та Молдові, варто зазначити, що Джорджеску здобув перемогу навіть серед румунської діаспори. Проте, завдяки голосам емігрантів, до другого туру змогла пройти ліберальна політикиня Єлена Ласконі. Тим часом, різниця між нею та прем'єром Марселем Чолаку, який зайняв третє місце, виявилася вкрай незначною. У цьому контексті Конституційний суд Румунії ухвалив шокуюче рішення про перерахунок голосів!

Чолаку зазначає, що навіть якщо після перерахунку голосів він випередить Ласконі, у виборах він не братиме участі. Проте ситуація може піти й іншим шляхом: перерахунок може призвести до скасування результатів першого туру, що вимагатиме нового голосування! І все це відбувається в період, коли румуни готуються до виборів нового парламенту. Очевидно, що такі події не зміцнюють авторитет діючих політичних сил, а навпаки, посилюють позиції колишніх аутсайдерів, таких як Джорджеску.

Після першого туру виборів була ілюзія, що нікому не відомий Джорджеску в будь-якому разі програє вибори Ласконі - тим більше, коли виборці дізнаються більше про його погляди, а не тільки про ролики у TikTok. Проте соціологія останніх днів свідчить, що румунський "джокер" має всі шанси не тільки взяти участь, але й виграти у другому турі - звичайно, якщо він відбудеться.

Спостерігачам доводиться хіба що розраховувати на парламент. "Так, викликає занепокоєння той факт, що зовнішня політика, оборона та захист від катастроф і стихійних лих перебувають переважно у президента. Однак ультраправі не будуть широко представлені в жодній з палат парламенту. ... Партії можуть легко відсторонити Джорджеску від посади, якщо той раптом дозволить собі ризиковані викрутаси - наприклад, зустрінеться з Путіним. Румунська політика наразі нестабільна, але нам, здається, ще далеко до того моменту, коли ультраправий популізм поставить під загрозу членство Румунії в Європейському союзі та НАТО", - сподіваються в угорському тижневику Élet és irodalom.

Однак сам факт перемоги ультраправого кандидата з TikTok та політичний хаос, що виник після цього успіху, ще раз підкреслює, наскільки складними є політичні процеси в Європі в епоху російсько-української війни та дестабілізуючих дій Кремля, які спрямовані на весь континент.

Читайте також