Визнання Сполученими Штатами анексії Криму призведе до суттєвих змін у десятирічній американській політиці — на жаль, в негативному напрямку. - Новини Весь Харьків

The New York Times опублікували детальний матеріал (https://www.nytimes.com/2025/04/24/us/politics/trump-crimea-peace-agreement.html), який висвітлює одну з основних пропозицій Сполучених Штатів у нещодавно представленому мирному плані для Росії та України — юридичне визнання анексії Криму Росією. Цей крок суперечить десятиріччю міжнародної політики, що ігнорує цю анексію. У статті нагадується про слова держсекретаря США під час першого терміну presidencia Дональда Трампа, який підкреслював важливість дотримання міжнародно визнаних кордонів. Сучасний держсекретар Марко Рубіо залишається при цій самій позиції.
Під час свого першого терміну на посаді президент Трамп викликав занепокоєння серед українських політиків, які боялися, що він може визнати Крим частиною Росії. Адже він навіть заявляв, що більшість місцевих жителів, нібито, прагнуть приєднатися до Росії. Проте цього визнання так і не відбулося, і, навпаки, Сполучені Штати посилили санкції проти Росії та надали Україні летальну зброю. У статті зазначається, що Трамп під час другого терміну може вчинити інакше, ніж у минулому.
Дональд Трамп відомий своєю схильністю до рішучих дій у міжнародних територіальних спорах. Під час першого президентського терміну він визнав контроль Ізраїлю над Голанськими висотами, які раніше належали Сирії, а також підтвердив юрисдикцію Марокко над Західною Сахарою, що стало важливим кроком у тривалій дипломатичній суперечці. У зв’язку з цим, питання щодо Криму не може залишитися осторонь. Однак експерти з міжнародних відносин висловлюють сумніви щодо доцільності такого визнання. По-перше, незрозуміло, які вигоди можуть виникнути з цього кроку, адже на реальний контроль Росії над Кримом це навряд чи матиме суттєвий вплив. Крім того, присутність Росії в Криму становить загрозу для багатьох країн регіону, що суперечить інтересам США. І, нарешті, таке рішення може спонукати Росію до нових агресивних дій або посилити амбіції Китаю щодо Тайваню. Якщо США визнали Крим, це може відкрити двері для інших територіальних змін.
Протягом більш ніж півстоліття американська політика зазнала кардинальних змін. У медіа згадують декларацію Самнера Веллса, тодішнього держсекретаря США, яка була проголошена в 1940 році, в якій стверджувалося, що Вашингтон ніколи не визнає анексію країн Балтії Радянським Союзом. Тоді ця заява викликала сарказм у міжнародних партнерів США, які вважали її надто ідеалістичною. Однак, пройшло 51 рік, і сьогодні Литва, Латвія та Естонія здобули незалежність. Позиція США, в свою чергу, не завадила завершенню Холодної війни та налагодженню відносин з Радянським Союзом.
Источник: t.me/babel