Аналітичне інтернет-видання

Як угорці та молдавани сприяли порятунку демократії в Румунії

Ця новина швидко обійшла планету: на президентських виборах у Румунії, що відбулися 18 травня, ультраправий претендент зазнав поразки, і демократія залишилася непорушною. Ліберальний проєвропейський мер Бухареста Нікушор Дан здобув перемогу у другому турі виборів, ставши новим президентом румунської країни.

Ще одна помітна новина того вечора викликала неабияке здивування у багатьох румунських аналітиків, хоча міжнародні ЗМІ практично не звернули на неї уваги: етнічні угорці Румунії та мешканці Молдови, які також мають румунське громадянство і брали участь у виборах президента Румунії, надали безпрецедентну підтримку Нікушору Дану. Таким чином, їх голоси стали вирішальними для його успіху. За дуже обережними підрахунками, Дан отримав від них понад 500 тисяч голосів, а, можливо, навіть більше 700 тисяч – це майже така ж кількість, як його перевага у 830 тисяч голосів над суперником. Іншими словами, без підтримки угорців та молдован Дан, ймовірно, зазнав би поразки.

Етнічні угорці в Румунії та молдовани з румунським громадянством? Для тих, хто не дуже вникає в справи Румунії, ця тема може здатися суто спеціалізованою. Можливо, саме це пояснює, чому вона залишилася поза увагою міжнародної спільноти під час виборів. Проте, насправді, обидві ці групи мають суттєвий вплив на внутрішню політику Румунії та на європейські справи в цілому.

Читайте також: Суд у Румунії відмовився скасувати результат виборів на вимогу Сіміона

Етнічні угорці, які проживають у Румунії, складають національну меншину з часів розпаду Австро-Угорської імперії після Першої світової війни, коли Трансильванія, серед інших територій, була передана Румунії. Сьогодні їх чисельність оцінюється приблизно в один мільйон, що становить близько 5,5% від загальної кількості населення країни. Більшість угорців у Румунії підтримують Віктора Орбана, авторитарного прем'єр-міністра сусідньої Угорщини. За тиждень до другого туру виборів Орбан висловив свою підтримку правому екстремісту Джордже Сіміону, незважаючи на його відверто антиугорську позицію та попередні інциденти насильства проти угорської громади, які неодноразово потрапляли в заголовки новин.

Хоча Орбан позиціонує себе як захисник угорців, які проживають за межами країни, його заклики підтримати антиугорського Сіміона виглядають логічними з його точки зору, адже Сіміон, ставши президентом Румунії, зміцнив би автократичний, проросійський та антиєвропейський табір у Європі. Проте для угорців Румунії така позиція Орбана виглядає абсурдною — вони не могли підтримати політика, який має антиміноритарну спрямованість і, зрештою, може загрожувати їхнім інтересам. Саме з цієї причини вони не підтримали угорського прем'єра.

Це стало очевидним уже в ніч виборів минулої неділі, коли Центральна виборча комісія Румунії (ЦВК) опублікувала дані по окремих округах. Нікушор Дан отримав 53,6 відсотка і приблизно на 830 тисяч голосів більше, ніж його ультраправий суперник Джордже Сіміон. Зокрема, за Дана масово проголосували всі громади, в яких проживає велика кількість етнічних угорців.

Хоча точні дані про етнічну поведінку виборців відсутні, експерти, зокрема трансильвансько-угорський соціолог Нандор Мадярі, вважають, що Дан здобув від 550 000 до 600 000 голосів від румунських угорців. "Це свідчить про те, що румунські угорці підтримали ідеї ліберальної демократії та подальший євроатлантичний курс Румунії", - підкреслив Мадярі в інтерв'ю DW.

Виявлено вражаючі рекорди: у румунському районі Харгіта, де проживає 85% угорської меншини, за Нікушора Дана віддали свої голоси вражаючі 91% виборців — це найвищий результат серед усіх виборчих округів Румунії.

Ознайомтесь також: Румунія: історичний тріумф проєвропейських сил

Також за Нікушора Дана проголосувала безпрецедентна кількість виборців у Республіці Молдова, зокрема серед тих, хто має румунське громадянство. В загальному проєвропейський кандидат отримав приблизно 135 тисяч голосів, що становить 88% від усіх учасників голосування.

Історично, більша частина території Республіки Молдова та сучасний румунський регіон Західна Молдова раніше становили єдине князівство. Близько 75% населення Республіки Молдова розмовляє румунською мовою, через що країну часто називають "другою Румунією".

З 2,45 мільйона мешканців Республіки Молдова близько 640 тисяч мають румунське громадянство. Багато з них живуть у західноєвропейських країнах, і, ймовірно, активно підтримували Нікушора Дана на виборах. Його суперник, Джордже Сіміон, виступає за об'єднання з Румунією та створення Великої Румунії, проте ця ідея не користується популярністю серед молдован. Крім того, його патерналістський підхід до громадян викликає невдоволення у багатьох мешканців країни. З 2014 року Сіміон має заборону на в'їзд до Республіки Молдова.

Поточні президентські вибори є ще одним свідченням значущості угорців та молдован з румунським громадянством як в Румунії, так і в Європі. Демократичний союз угорців Румунії (UDMR), що представляє угорську меншину, постійно бере участь у румунських урядових коаліціях з 1996 року, відіграючи ключову роль у налагодженні відносин між двома колишніми суперниками – Румунією та Угорщиною.

Однак останніми роками Орбан значною мірою використовував закордонних угорців, особливо з Румунії, для власної вигоди. Наприклад, понад 90 відсотків осіб з подвійним громадянством голосують на виборах за нього та його партію "Фідес". UDMR останніми роками також практично cтала придатком Орбана. Однак, минулого тижня ця партія та її голова Хунор Келемен, а також лідери угорських церков в Румунії, однозначно виступили проти рекомендації Орбана на користь Сіміона.

"Орбан вчинив помилку, - зазначає DW трансильвансько-угорський юрист і екс-ліберал UDMR Петер Екштaйн-Ковач. - Він вважав, що угорці в Трансильванії сприймуть все, включаючи його глобальні політичні ідеї, але помилився". Проте, Екштaйн-Ковач не вважає це розколом між UDMR і "Фідесом": "Це скоріше тріщина у відносинах, а не їх повний розрив". Соціолог Нандор Мадярі також вказує, що "в цілому угорці в Румунії все ще залишаться на підтримці Орбана".

А от румунські емігранти та румуномовні молдовани, навпаки, відіграють меншу політичну та ідеологічну роль у Румунії. Республіка Молдова після України є державою, яка найбільше потерпає від російських агресивних планів. У придністровській частині країни править лояльний до Москви сепаратистський режим, а Росія також десятиліттями намагається шантажувати Молдову постачанням енергоносіїв. В інтересах власної безпеки Румунія вже давно допомагає своїй сусідці економічно відокремитися від Росії і протидіяти російському впливу: наприклад, за допомогою освітніх програм для осіб з подвійним громадянством. Однак часто ця підтримка є занадто уповільненою.

На відміну від свого попередника Клауса Йоганніса, новообраний президент Румунії Дан виявляє значний інтерес до Республіки Молдова та її розвитку. У своїй промові, проголошеній у ніч на 19 травня після перемоги на виборах, він безпосередньо висловив подяку своїм виборцям з Молдови. Проте, під час цієї ж промови він пропустив момент подяки угорській спільноті. Втім, вже наступного дня він виправив цю ситуацію у телеінтерв'ю та в розмові з лідером UDMR.

Читайте також