Аналітичне інтернет-видання

Як уход Христі Фріланд виявився символом значних перетворень у Канаді.

Канадський уряд може достроково покинути свої обов'язки, а його лідер Джастін Трюдо ризикує втратити можливість залишитися на посаді прем'єр-міністра.

Політична криза в Канаді розпочалася після несподіваного рішення Христі Фріланд, української політикині, звільнитися з посади віцепрем'єрки та міністерки фінансів. Вона пояснила свою відставку наявними розбіжностями з прем'єр-міністром Джастіном Трюдо стосовно економічної стратегії, особливо в контексті оголошених Дональдом Трампом планів щодо введення торговельних мит на канадські товари.

Проте цей крок може мати далекосяжні наслідки.

Це створює перспективу для ініціювання вотуму недовіри щодо уряду Трюдо, що, безперечно, може призвести до швидкого пришестя консерваторів до влади. Водночас, така ситуація може дати поштовх до боротьби за лідерство в ліберальній партії, де суперницею Трюдо може стати сама Христя Фріланд.

Для нас особливо важливо глибше зрозуміти події, що відбуваються в Україні, оскільки вони можуть мати значний вплив на нашу країну. Також важливо усвідомити, яким чином ці зміни можуть позначитися на підтримці України з боку Канади, і, можливо, ми станемо свідками позитивних зрушень.

Суворіша за дебют.

Офіційна причина, ймовірно, стала останньою краплею, що призвела до відставки, полягає в розбіжностях щодо реакції Канади на обіцянку Дональда Трампа ввести 25% мита на весь імпорт з Канади та Мексики, якщо ці країни не вживають заходів для вирішення проблеми нелегальної міграції та поширення наркотиків, зокрема фентанілу, що, за його словами, потрапляє до США через "занадто ліберальну прикордонну політику".

Слід зазначити, що ці звинувачення мають певну основу, оскільки Канада та Мексика пропонують більш гнучкі умови щодо міграції та простіші процедури в'їзду в країну в порівнянні зі Сполученими Штатами. Це часто стає причиною, чому мігранти обирають ці країни.

Крім того, деякі експортні товари з Канади та Мексики не підлягають митним зборам завдяки торговій угоді USMCA (Угода США-Мексика-Канада), укладеній між цими трьома країнами. Ця угода стала компромісом, ініційованим Дональдом Трампом під час його першого терміну на посаді, і замінила положення колишньої Північноамериканської угоди про вільну торгівлю (NAFTA).

Хоча неясно, яким чином Трамп планує впроваджувати мита, дотримуючись при цьому угоди USMCA, так само залишається незрозумілим, яким чином Канада і Мексика зможуть вирішити питання міграції, що потребує двостороннього контролю.

Ось чому ця заява стала несподіваним шоком для Канади, адже 75% її експорту спрямовано саме в Сполучені Штати.

Фріланд, зайнявши свою посаду, повинна була фактично стати лідером урядової команди, відповідальної за пошук вирішення щодо цієї важливої обіцянки для Канади.

Відомо, що вона виступала за більш рішучу реакцію з боку Канади, суттєве зменшення державних витрат та готовність до економії в період президентства Трампа.

Тим часом ще наприкінці листопада Трюдо вирішив скасувати податки на деякі товари та послуги (іграшки, продукти, декор, розваги тощо) в кількох провінціях на час Різдвяних свят, аж до лютого 2025 року. Такий крок має призвести до надлишкових витрат у сумі 1,6 млрд канадських доларів, проте одночасно середня канадська родина витратить на свята на 100 доларів менше.

Цей крок явно має популістський характер і здійснений для того, щоб зупинити зниження популярності уряду та Ліберальної партії. Фріланд, як стверджують, не звертає уваги на ці проблеми, враховуючи нові виклики з боку нового президента США та загалом невтішні економічні перспективи в Канаді.

Поступове загострення конфлікту між Джастіном Трюдо і Христею Фріланд відбувалося протягом тривалого часу.

Вони були помітні ще під час переговорів про оновлення Північноамериканської угоди про вільну торгівлю (NAFTA) у 2018 році, коли Фріланд займала ключову роль у цьому процесі як тодішня міністерка закордонних справ.

Її рішуча позиція на підтримку безмитних квот, особливо в сфері молочних продуктів, а також механізму вирішення торгових суперечок в межах угоди, стояла на заваді прагнення Трюдо уникнути конфліктів і зберегти торговельні відносини, але при цьому довелося б поступитися деякими інтересами.

Фріланд вважала цю позицію недостатньо сильною, що призвело до серйозних конфліктів між нею та прем'єр-міністром.

Конфлікт між двома політичними фігурами став очевидним у 2021 році, коли Фріланд активно виступала за створення спеціального фонду, що мав на меті підтримати малий бізнес в умовах пандемії COVID-19. Її пропозиція полягала у зменшенні фінансування менш важливих програм, що викликало незгоду з боку Трюдо, котрий наголошував на необхідності збільшення соціальних виплат.

У 2024 році напруга сягнула рекордного рівня.

Фріланд виступала за більш суворе скорочення бюджетних витрат, тоді як Трюдо відстоював розширення соціальних програм і підтримку зеленого переходу. Її доводи базувалися на необхідності стабілізації державного боргу, який досяг рекордних значень, піднявшись з 30% ВВП Канади у 2019 році до майже 49% ВВП у 2023 році. Проте це ставило під сумнів наміри Трюдо, який прагнув підвищити свою популярність серед виборців за рахунок збільшення державних витрат.

Також Фріланд, відома своїм жорстким ставленням до Росії та підтримкою України, зіштовхнулася з більш обережним підходом Трюдо щодо цих питань, який полягав у допомозі, яка йде у фарватері країн-партнерів.

Зокрема, обережний і повільний підхід Канади до постачання летальної зброї багато хто пов'язує із затримкою особисто з боку Трюдо, поки не буде досягнуто повної узгодженості дій основних донорів, таких як США.

Відставка на фоні Трампа

У мережі також поширилася конспірологія про те, що, мовляв, це була вимога Трампа до Трюдо - усунути Фріланд з команди за її прагнення більш жорсткої політики впродовж переговорів щодо NAFTA та занадто проукраїнську позицію, яка заважатиме Канаді погоджуватися на Трампову ідею швидкого перемир'я на невигідних для України умовах.

Хоча ця аргументація є лише плодом уяви, її контекст містить деякі елементи істини.

Дональд Трамп не раз використовував критику Христі Фріланд у своїй політичній грі під час переговорів по NAFTA. Як зазначає Politico, він навіть охарактеризував її як "негідного переговірника". Ці коментарі викликали значний резонанс у Канаді, зокрема серед опозиційних партій, які вказували на недостатню рішучість уряду Трюдо, адже Канада на той момент дійсно дотримувалася більш помірної позиції.

Цього разу, згідно з думками багатьох аналітиків у Канаді, Трюдо знову виявив готовність до компромісів. Це підтверджує його візит до резиденції Трампа в Мар-а-Лаго, який відбувся без присутності Христі Фріланд, що, нагадаю, повинна була очолити делегацію уряду з даного питання. Натомість, його супроводжував давній товариш Домінік Леблан, міністр громадської безпеки.

Зрештою, Трюдо сам звернувся до Фріланд з проханням залишити пост міністра фінансів, але залишитися в урядовій команді.

Фріланд вирішила не приймати цей компроміс і оголосила про свою відставку всього за кілька годин до запланованого виступу, в якому мала озвучити оцінку економічної ситуації за осінній період.

У листі, який вона поширила в соцмережах, Фріланд відверто говорить про ці розбіжності та пояснює своє рішення неготовністю представляти прем'єр-міністра, котрий, мовляв, втратив довіру до неї.

Натомість Трамп не відмовив собі у приємності прокоментувати цю відставку, назвавши вже колишню віцепрем'єрку "токсичною і неконструктивною" у своїй мережі Truth Social, при цьому вкотре підколовши Трюдо означенням його як губернатора "Великого штату Канада".

В очікуванні вотуму недовіри

Фактично відставка Фріланд оголила розбіжності всередині Ліберальної партії, які намагалися не виносити на публіку. Ходили чутки, які підтримують CTVNews та інші медіа, що команда Трюдо була приголомшена її рішенням, що свідчить про відсутність стратегічної комунікації на найвищому рівні.

Особливо варто зазначити, що напередодні уряд вирішив залишити на посаді міністра будівництва, інфраструктури та громад Шона Фрезера, хоча це сталося з особистих сімейних причин.

На засіданні Ліберальної партії, яке відбулося на початку тижня, стало очевидно, що ліберали не мають єдності — партія фактично розділилася на прихильників Трюдо та тих, хто закликає його піти з посади лідера. Основною причиною цього розколу стали результати соціологічних досліджень, які вказують на те, що ліберали продовжують відставати від своїх головних суперників.

Згідно з узагальненими даними провідних агентств,

партію Трюдо готові підтримати 21,6% виборців, тоді як канадських консерваторів - 43,2%.

Ці відомості були зібрані ще до резонансної відставки Фріланд!

Однак, незважаючи на обурення, члени партії не володіють жодними ефективними засобами, щоб змусити Трюдо залишити свою посаду. Єдиним варіантом є ініціювання вотуму недовіри в парламенті, що автоматично призведе до проведення дострокових виборів.

Іншим варіантом є оголошення генерал-губернаторки Мері Саймон про розпуск парламенту, що знову ініціює виборчий процес, якого більшість партій намагаються уникнути через вже згадану проблему з рейтингами.

Тому малоймовірно, що саме ліберали проштовхуватимуть відставку Трюдо, тим більше, що його критиків менше, ніж тих, хто закликає до об'єднання у важкі часи.

Проте, з огляду на наявну поляризацію в партії та реальний розподіл на фракції, які підтримують жорсткі економічні заходи, і тих, хто продовжує підтримувати курс Трюдо на маневрування, прем'єр-міністр вирішив застосувати свою перевірену тактику - провести ротацію в уряді.

У п'ятницю, 20 грудня, вісім представників партії зайняли нові міністерські посади, тоді як чотири діючі міністри отримали розширені повноваження.

Варто звернути увагу на два важливі аспекти: до уряду потрапили лише політики-ліберали, що мають тісні зв'язки з Трюдо. Це є підтвердженням остаточного розриву з попередніми партнерами по коаліції з Нової демократичної партії (НДП), який відбувся у вересні цього року.

Іншим аспектом є те, що Трюдо насправді призначив у уряд найбільш відданих йому людей.

Отже, віцепрем'єрську посаду займе вже згадуваний Домінік Леблан, залишивши за собою свою роль у Міністерстві громадської безпеки. Аніта Ананд, яка довгий час обіймала різні міністерські посади та виявила повну вірність Трюдо, тепер, окрім Міністерства транспорту, також очолить новостворене Міністерство внутрішньої торгівлі. Важливе Міністерство працевлаштування, робочої сили та праці отримає ще один давній союзник прем'єра, Стівен Маккінон.

Урядові зміни "розбудили" канадську опозицію.

Лідер НДП Джагміт Сінгх оголосив, що "ліберали не заслуговують на черговий шанс", і тому він буде ставити на голосування вотум недовіри уряду на наступному засіданні парламенту, яке має розпочатися 27 січня. А лідер консерваторів П'єр Пуальєвр взагалі звернувся до генерал-губернаторки з проханням розпустити парламент ще до чергового засідання, посилаючись на відсутність у Трюдо більшості.

Консервативні сили виглядають явними вигодонабувачами від виборів, враховуючи поточні рейтинги та прогнози щодо голосування, які майже забезпечують їм швидку перемогу і здобуття не менш ніж 200 мандатів у парламенті, тоді як для отримання більшості потрібні 170.

Пуальєвр не приховує свого зацікавлення якомога скоріше прийти до влади, бажано - ще до початку каденції Трампа.

НДП також має відносну вигоду, оскільки хоч і не виграє вибори, проте на тлі кризи в лібералів може наростити свою підтримку і фактично перетворитися на другу найбільшу партію - вже зараз їхня різниця становить лише 2% на національному рівні.

Хоча генерал-губернатор дійсно має право розпустити парламент і почати нові вибори, однак це за традицією відбувається після погодження прем'єр-міністра, і очевидно, Трюдо не буде про це просити.

Отже, вотум недовіри залишається, хоч і єдиним, проте цілком ймовірним засобом. Наразі Ліберальна партія володіє 158 мандатами в парламенті, тоді як Консервативна партія має 119 мандатів, Блок Квебеку - 32, НДП - 25, а "Зелені" разом з іншими складають чотири мандати.

Це свідчить про те, що в разі об'єднання опозиції (що, здається, має місце), вона зможе здобути необхідну кількість голосів для ініціювання процедури вотуму недовіри.

Можливість для України?

Відставка Фріланд стала не лише кризою всередині партії, а й каталізатором для започаткування національних реформ.

По суті, Трюдо опинився в обмеженому виборі варіантів: низькі рейтинги не давали йому можливості йти на перевибори, а створення нової коаліції здавалося практично неможливим, оскільки потенційні союзники звинувачують прем'єра в нестабільності. Єдиним залишеним варіантом є відставка, але наразі Трюдо не планує її розглядати.

Ситуація в країні стає все більш складною, про що свідчить нещодавня зміна в уряді, що, по суті, є спробою виграти час для впровадження нових соціальних ініціатив, які могли б трохи підвищити популярність ліберальної партії. Однак це виглядає як остання надія – згідно з останніми даними агентства Abacus, 56% канадців виступають за зміну уряду, а лише 11% все ще підтримують Трюдо.

Це ще не всі труднощі! Якщо чинному уряду вдасться уникнути вотуму недовіри, існує велика ймовірність, що Канада виявить певну гнучкість у своїх стосунках зі Сполученими Штатами, щоб уникнути нових коливань.

Проте, якщо Трюдо зіштовхнеться з імовірністю проведення дострокових виборів, він, ймовірно, зіткнеться з внутрішньопартійними суперечностями.

Відповідно до висловлювань Христі Фріланд, вона готова долучитися до виборчого процесу і може виступати як потенційна заміна Трюдо. Її ім'я є найбільш впізнаваним серед кандидатів після колишнього лідера, і раніше її вважали ймовірною наступницею.

Також серед потенційних претендентів на лідерство виділяють міністерку закордонних справ Мелані Жолі та міністра інновацій, науки та індустрії Франсуа-Філіпа Шампаня. Останні політики, хоч і мають нижчу впізнаваність та менший потенційний рейтинг, вважаються компромісними кандидатами, які можуть об'єднати різні фракції партії.

Однак це не свідчить про те, що Трюдо варто відкидати вже зараз — він все ще залишається ключовою фігурою у своїй політичній силі, і вона цілком може обрати його як свого кандидата.

Які наслідки може мати потенційна зміна уряду Канади для України?

Якщо Христя Фріланд зможе стати реальним конкурентом на партійному лідерстві, це може призвести до перегляду обережної стратегії лібералів на більш активну. Проте, навряд чи зміна керівництва суттєво підвищить популярність партії і забезпечить їй перемогу на виборах.

Якщо ж вибори відбудуться, то майже гарантовано до влади прийдуть консерватори. Проте і в такому разі існуюча політика відносно України також буде переглянута - і також на нашу користь.

Консерватори не раз висловлювали свої зауваження до Трюдо за його надмірну обережність у питанні постачання летальної зброї, особливо сучасних моделей. Пуальєвр неодноразово виступав за введення суворих санкцій проти російських посадовців та олігархів, а також проти важливих галузей російської економіки.

Крім того, консерватори отримають значно більше можливостей для взаємодії з Трампом, що, в свою чергу, може позитивно позначитися на нашій підтримці з боку Сполучених Штатів.

Тому політична криза в Канаді не створює загроз для Києва, а навпаки, може відкрити нові можливості.

Читайте також