Яким чином пройшов телемарафон "Єдині новини" та Першого каналу Суспільного з 30 червня по 2 липня 2025 року – підсумки.

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики -- стисло.
Телемарафон "Єдині новини" розпочав свою роботу 24 лютого 2022 року. "Детектор медіа" почав його моніторинг 21 березня того ж року, застосувавши відповідну методологію. У січні цього року "Детектор медіа" вдосконалив і доповнив цю методологію, врахувавши побажання та зауваження редакцій учасників телемарафону. Автором моніторингу є Ігор Куляс, медіатренер, який розробив основну методологію для моніторингових досліджень "Детектора медіа".
Введение
З 30 червня по 2 липня бої досягли найвищої інтенсивності на Покровському напрямку, тоді як на Новопавлівському, Південно-Слобожанському, Лиманському та Північно-Слобожанському фронтах спостерігалася висока активність. Телемарафон зосередив основну увагу на Покровському, Новопавлівському та Північно-Слобожанському напрямках, а іншим активним фронтам приділили менше часу. В ефірі Першого каналу Суспільного акцент робили переважно на Покровському та Новопавлівському напрямах, тоді як про Лиманський і Північно-Слобожанський говорили значно рідше.
У контексті зовнішньої політики останніми днями важливою подією стало призупинення постачання американської зброї Україні з 2 липня. Телемарафон приділив цій темі незначну увагу та обмежену експертизу. Натомість, Перший канал громадського мовлення організував детальне та всебічне обговорення причин та потенційних наслідків цього рішення США. Щодо внутрішньої політики, основною темою стали судові засідання у справі віцепрем'єр-міністра Чернишова. Телемарафон лише поверхнево висвітлив цю ситуацію, а на більшості каналів репортажі були досить формальними. Перший канал громадського мовлення ж надавав якісне та всебічне висвітлення теми, як у репортажному, так і в експертному форматах.
У дні звітності, під час телемарафону та ефірів Першого каналу Суспільного спостерігалося найбільше грубих відхилень від стандартів достовірності.
Протягом тижня 30 червня -- 6 липня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від "Слуги народу". Представників "Голосу" і "Європейської солідарності" в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представництво владної та опозиційних фракцій було збалансованим. У цьому розділі є також загальна статистика представлення фракцій парламенту в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у другому кварталі поточного року, також загальна статистика представлення в ефірі телемарафону Офісу президента України.
З 30 червня по 2 липня у телемарафоні найбільше політичного піару спостерігалося на каналі "Рада". У той же час, в ефірі Першого каналу Суспільного була зроблена одна випадкова згадка про фракційну приналежність народного депутата, що не було виправданим.
1. Аналіз ключових тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ СЕКТОРАХ ФРОНТУ:
За даними Генерального штабу, у звітні дні найбільш інтенсивні бойові дії відбувалися на Покровському напрямку, де реєструвалися від 41 до 58 зіткнень щодня. Друге місце за активністю займав Новопавлівський напрямок, в якому відбувалося від 19 до 28 боєзіткнень. Ворог також активізувався на Південно-Слобожанському напрямку, де фіксувалося від 10 до 25 бойових зіткнень на добу. Лиманський напрямок залишався активним з 18 до 19 бойових дій щоденно, а Північно-Слобожанський показував від 13 до 19 зіткнень. Що стосується інших фронтових напрямків, то у Торецькому в середу було зафіксовано 11 боєзіткнень, тоді як в інших зонах їх кількість не перевищувала 9 на добу.
У рамках телемарафону редакція зосередила свою увагу переважно на найбільш активному Покровському напрямку, де відбулося 10 обговорень з гостями у студії та один репортаж. Ситуацію на Новопавлівському напрямку обговорювали 9 разів, а на Північно-Слобожанському — 7 разів. Інші напрямки отримали значно менше уваги. Зокрема, Краматорському напрямку було присвячено 5 обговорень, а Торецькому — пряме включення, сюжет та 2 обговорення.
Протягом цих днів найбільшу увагу ситуації на фронті приділили телеканали "1+1" та ICTV разом із СТБ. Учасники телемарафону найчастіше запрошували військових, які безпосередньо перебувають на передовій, з'являючись у передачах 14 разів. Спілкування з речниками різних підрозділів Сил оборони відбулося 11 разів, тоді як експертів запросили лише 5 разів. Репортажі з фронту в ці дні підготувала виключно об'єднана редакція каналів ICTV та СТБ, яка провела пряме включення та підготувала 4 сюжети. Інші телеканали не здійснювали фронтових репортажів.
У ефірі Першого каналу Суспільного під час звітних днів особливу увагу приділили найбільш активним напрямкам: Покровському, де відбулося 7 обговорень, та Новопавлівському з 6 обговореннями. Ситуацію на Лиманському та Північно-Слобожанському напрямках аналізували з 4 експертами по кожному з них. Інші активні напрямки отримали ще менше уваги. Протягом цих днів найчастіше до ефіру запрошували представників різних підрозділів Сил оборони (вісім разів), в той час як експертів залучали також 8 разів, а військових-фронтовиків – 5 разів. З фронту було підготовлено 2 репортажі.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Найважливішою зовнішньополітичною подією останніх днів, що може суттєво вплинути на ситуацію на фронті, можливості захисту українських міст від російських авіаударів та загальний розвиток геополітичних подій, стало рішення Сполучених Штатів призупинити постачання зброї Україні 2 липня. У рамках телемарафону цю тему висвітлили, по-перше, через короткі повідомлення, які були розміщені в середині або навіть наприкінці новинних випусків. По-друге, не було зроблено жодних серйозних спроб залучити кваліфікованих експертів для оцінки причин та можливих наслідків цього рішення для України.
Ведучий каналу "Рада" надав пояснення стосовно "підходу" до цієї надзвичайно важливої теми, підкресливши, що медіа врахували заклик, опублікований керівником Офісу президента. Деталі цього питання можна знайти у розділі, присвяченому політичному піару. На ранковому ефірі каналу "1+1" виступав єдиний справжній експерт, хоча інформації тоді було обмаль. У подальшому єдиним "експертом" з даної теми став радник керівника Офісу президента Подоляк, що, на мою думку, виглядає дещо легковажно. Натомість Перший канал громадського мовлення організував в той день широке та різноманітне обговорення цієї проблеми з участю багатьох експертів.
У ці дні аналітична діяльність Першого каналу Суспільного виявилася набагато ґрунтовнішою, ніж просто телемарафон, охоплюючи також інші, менш значні зовнішньополітичні питання. Серед них – перший візит нового міністра закордонних справ Німеччини до Києва, телефонна бесіда президента Франції з кремлівським лідером, а також загострення відносин між Росією та Азербайджаном.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
Очевидно, що найбільш актуальною суспільною темою останніх днів стала судова справа віцепрем'єра та міністра національної єдності Олексія Чернишова. 1 липня Вищий антикорупційний суд розглянув клопотання прокурорів про його відсторонення від посади. Однак рішення суду стало відомим лише на наступний день. Під час телемарафону 1 липня це питання не отримало жодного висвітлення. Уже 2 липня ситуація була зображена лише в репортажному форматі, причому тільки канал "1+1" наважився провести пряме включення з суду, тоді як інші обмежилися короткими новинними блоками. Жоден з телеканалів не звернувся до експертів для обговорення цієї важливої теми. Натомість Перший канал громадського мовлення не лише якісно висвітлював хід судового засідання, але й активно залучав кореспондентів для прямих включень, а також проводив дискусії з кваліфікованими фахівцями.
Схожа ситуація, але без елементів репортажу, виникла і у випадку звільнення Тараса Кременя з посади мовного омбудсмана. Уряд не висунув його кандидатом на наступний конкурс. Під час телемарафону обмежилися лише короткими повідомленнями, при цьому не надали важливого контексту щодо можливого висування Кременя на новий термін. Натомість на Першому каналі Суспільного цю тему обговорювали детально в студії, приділивши їй більше уваги.
Теми та події, що не були обговорені під час телемарафону, проте отримали висвітлення в ефірі Першого каналу Суспільного:
Не було жодної інформації ані під час марафону, ані в трансляції Першого каналу Суспільного:
2. Недотримання стандартів інформаційної журналістики з 30 червня по 2 липня
Телемарафон:
В ефірах каналу "1+1" найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб'єктивних думок. Стандарт точності найчастіше порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації порушували в різні способи.
У передачах каналів ICTV та СТБ спостерігалися численні серйозні порушення стандартів достовірності, що виявлялися в нечітких і загальних псевдопосиланнях на авторство особистих думок. Найчастіше мали місце порушення стандарту точності, які проявлялися у несоответствиях між зображеннями та текстами в новинних блоках та оглядах. Усі грубі порушення стандарту відділення фактів від думок були зумовлені емоційними оцінками журналістів у новинних випусках. Стандарт доступності найчастіше порушувався через використання термінів, незрозумілих певній частині глядачів.
У програмах телеканалу "Інтер" найчастіше порушували вимоги до достовірності, посилаючись на інформацію з інтернет-джерел. Журналісти не дотримувались стандартів розмежування фактів та суб'єктивних оцінок, активно використовуючи емоційні судження у своїх новинних матеріалах.
В ефірах каналу "Рада" найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактів. Стандарт точності грубо порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ і оглядових сюжетах і в якості "ілюстрацій" до розмов з гостями. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були неавторизованими міркуваннями ведучих гостьових студій. Найбільше грубих порушень стандарту повноти інформації були відсутністю інтершуму на відео в БЗ. Найбільше порушень стандарту доступності подачі інформації були використанням слів, незрозумілих частині аудиторії.
У трансляціях каналу "Ми — Україна" найбільше порушень стандарту достовірності виявлялися у вигляді абстрактних псевдопосилань. Стандарт точності зазнавав частих порушень через невідповідності між візуальним змістом та текстом в новинах і оглядових сюжетах. Що стосується стандарту розмежування фактів і думок, то він був порушений через емоційні оцінки журналістів у новинних повідомленнях. Стандарт повноти інформації також часто грубо ігнорувався, коли в бесідах з військовими гостями не уточнювали напрямки фронту. Крім того, багато відеоматеріалів не містили фонових звуків. Стандарт доступності інформації порушували, демонструючи скріншоти, які неможливо було прочитати з екрана.
Перший канал громадського мовлення
В ефірах каналу найбільше грубих порушень стандарту достовірності були узагальненими розмитими псевдопосиланнями на джерела фактів. Стандарт точності грубо порушували суто фактичними помилками. Стандарт відокремлення фактів від думок найчастіше порушували, вживаючи в новинах маркери посилення уваги. Стандарт повноти інформації найчастіше порушували недостатнім представленням компетенції експертів. Стандарт доступності подачі інформації найчастіше порушували показом скриншотів, які неможливо прочитати з екрана, або навіть задрібним текстом у разі адаптації скриншотів редакцією.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 30 червня -- 6 липня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 13 разів (попереднього тижня було 15 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії "Слуга народу", цього разу вони отримали 10 запрошень, що склало майже 77% від усіх "депутатських" студій тижня. Крім "слуг" вже традиційно двічі запрошували представників "Батьківщини" (традиційно ж це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок, і традиційно -- в ефірі "Ради"). Крім того, в ефір "Ради" одного разу запросили представницю депутатської групи "За майбутнє" (традиційно Ірину Констанкевич). Представників опозиційних фракцій "Голос" і "Європейська солідарність" цього тижня у марафон не кликали. "Плюралізм" був лише в ефірі каналу "Рада", в ефірах усіх інших каналів були винятково представники владної фракції.
Євгенія Кравчук та Олексій Леонов, представники партії "Слуга народу", брали участь у телемарафоні двічі. Інші учасники з’являлися в ефірі лише один раз.
Офіс президента цього тижня був представлений в ефірі телемарафону менше, ніж зазвичай. "Лише" по два рази в ефірі були радники Єрмака Михайло Подоляк (на ICTV з СТБ і на "Раді", сумарно мав 34 хвилини ефіру, головно -- на "Раді") і Сергій Лещенко (на "Інтері" і на "Раді" мав сумарно 21 хвилину). Крім того, на "Раді" ще побувала заступниця керівника ОП Ірина Мудра (мала 12 хвилин ефіру), а в ефірі "Ми -- Україна" 10 хвилин був уповноважений Владислав Власюк, а ще 12 хвилин був Олег Гавриш, головний консультант кабінету керівника Офісу президента (номенклатура ОП множиться одначе). Сумарно ж Офіс президента протягом звітного тижня був представлений в ефірі телемарафону протягом 1 години і 29 хвилин.
Депутати у студії Першого каналу Суспільного:
Протягом звітного тижня на платформі Суспільного з'явилися 18 народних депутатів, що трохи менше, ніж 21, які були присутні минулого тижня. Представництво владних і опозиційних фракцій було збалансованим: 8 членів "Слуги народу" та 11 представників опозиції, серед яких 5 з "Голосу" та по 3 з "Європейської солідарності" та "Батьківщини". Також 30 червня до студії запросили Ярослава Железняка з "Голосу" для обговорення можливих урядових призначень, при цьому зазначивши, що чекають на відповідь від представників "Слуги народу" для продовження дискусії. 1 липня Олексій Мовчан зі "Слуги народу" був запрошений як співавтор законопроекту про декриміналізацію порнографії, але не вдалося знайти опонента, який би виступив проти цієї ініціативи. 2 липня в ефірі була Наталія Піпа з "Голосу", яка обговорила звернення депутатів до Лубінця щодо кандидатури Тараса Кременя на посаду мовного омбудсмана. Вважаю, що було б доцільно також запросити представника владної фракції для обговорення цієї неоднозначної теми.
По два рази в ефірі каналу побували протягом тижня лише Богдан Кицак зі "Слуги народу" і Роман Костенко з "Голосу" (одного разу - суто експертно, бо обговорювали з ним, як з секретарем безпекового комітету Ради, на скільки вистачить американської зброї після припинення її постачання), всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.
Представлення фракцій ВР і народних депутатів в ефірі у другому кварталі 2025 року (1 квітня -- 30 червня)
Телемарафон:
У другому кварталі цього року в гостьових студіях телемарафону взяло участь 223 народних депутати, що трохи більше ніж 220 у першому кварталі. Ясно, що провідну роль відігравали представники правлячої фракції "Слуга народу", які з'явилися в ефірі 160 разів на всіх телеканалах, що брали участь у телемарафоні (порівняно з 159 ефірами "слуг" у першому кварталі). Це становить близько 72% від загальної кількості "депутатських" ефірів, що трохи нижче класичних 73%. Однак, якщо врахувати запрошення формально позафракційних, але делегованих "Слугою народу", таких як спікер парламенту Руслан Стефанчук (2 ефіри) та його перший заступник Олександр Корнієнко (8 ефірів), то загальна кількість ефірів представників влади зростає до 170, що складає понад 76%. Друге місце, як і в попередньому кварталі, посіли представники фракції "Батьківщина", яких запрошували 23 рази, що становить більше 10%, а з урахуванням 4 ефірів формально позафракційної віцеспікерки Олени Кондратюк, частка цієї політичної сили зростає до понад 12%.
Цього разу телемарафон порушив одразу дві давні традиції. По-перше, раніше представники помірно опозиційної фракції отримували запрошення лише на канал "Рада", але в звітному кварталі один з представників "Батьківщини" з’явився також на "Інтері". По-друге, зазвичай в марафон запрошували лише двох представників фракції — Михайла Цимбалюка та Сергія Євтушка, але цього разу до них приєднався ще й Олексій Кучеренко. Третє місце за кількістю запрошень розділили позафракційна Оксана Савчук (8 запрошень, всі на каналі "Рада", так само, як і в першому кварталі року) та депутатська група "За майбутнє" (також 8 запрошень, всі на "Раді"). Представників депутатської групи "Довіра" запросили 5 разів (всі на "Раді"), а також нардепів з опозиційної фракції "Голос", які з’являлися на "1+1" двічі, на "Раді" ще двічі, а також одного разу на ICTV з СТБ. Тим часом представники найчисельнішої та критично налаштованої до влади опозиційної фракції "Європейської солідарності" знову ж таки не з’явилися жодного разу, що стало вже традицією телемарафону з моменту його запуску у 2022 році. Найбільше (134 рази) нардепів запрошували на канал "Рада", тоді як найменше — на ICTV та СТБ (лише 14 разів). У всіх ефірах безумовно домінували представники владної фракції "Слуга народу".
Перший канал громадського мовлення:
Протягом другого кварталу на телеканалі з'явилися 300 народних депутатів, що трохи більше, ніж 297 у попередньому кварталі. Найчастіше в ефірі з'являлися члени владної фракції "Слуга народу", які з'являлися 138 разів. Однак ще 12 разів депутатів цієї фракції запрошували на дискусії, але з різних причин вони не з'явилися. Загалом опозиційні фракції виступали на каналі 151 раз: 66 разів – представники "Європейської солідарності", 47 – "Голосу" і 41 – "Батьківщини". Двічі депутати з опозиційних фракцій також не прийшли в ефір. Крім того, позафракційні депутати з'явилися в ефірі 5 разів, серед яких один раз був перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко, що формально не належить до жодної фракції, а решта – дійсно позафракційні. Тричі в ефір потрапили представники депутатської групи "За майбутнє".
Представлення Офісу президента у гостьових студіях телемарафону в другому кварталі 2025 року (1 квітня -- 30 червня)
Було два безумовних лідери: радник керівника ОП Сергій Лещенко -- за кількістю запрошень у телемарафон, а радник Михайло Подоляк -- за часом в ефірі телемарафону. До трійки лідерів також увійшов уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк. Інших представників Офісу в ефір кликали рідше, і навіть сам керівник цього Офісу Андрій Єрмак був в гостях на телемарафоні лише двічі. Якщо порівняти кількість запрошень у телемарафон лідерів цього списку (Лещенко -- 33, Подоляк -- 31, Власюк -- 27) із кількістю запрошень навіть найбільш "популярних" у телемарафоні нардепів, то це порівняння буде явно не на користь усе ж обраних народом представників (депутатів від "Слуги народу" Чернєва і Леонова у звітному кварталі запрошували до телемарафону по 24 рази). Загальна кількість ефірного часу, відведеного представникам Офісу президента в телемарафоні, у другому кварталі року становила 25 годин і 37 хвилин! З них 10 годин і 13 хвилин в марафоні був радник Подоляк, 6 годин і 50 хвилин -- радник Лещенко.
4. Виявлення політичного та бізнесового піару з 30 червня по 2 липня.
Протягом трьох днів, які я досліджував у телемарафоні, я зафіксував 11 випадків політичного піару: 7 з них транслювалися на каналі "Рада", а по 2 -- на каналах "Інтер" та "Ми -- України". Інші телеканали не демонстрували жодних проявів політичного чи бізнесового піару протягом зазначених днів.
На Першому каналі Суспільного відбулася одна формальна подія — безпідставна в контексті бесіди згадка про партійну приналежність народного депутата.
5. Російські пропагандистські наративи та негативні медійні фігури під час телемарафону з 30 червня по 2 липня.
У звіті за тиждень я не виявив жодних російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону та Першого каналу Суспільного. Натомість програми "Інтера" та "Ради" вели ведучі, які відзначаються токсичністю.