"Якщо хтось здатен розбудити теплі почуття Трампа до Європи, то це Туск," - зазначає The Guardian.
"Хоча Трамп може мати негативне ставлення до Брюсселя, Польща йому імпонує, адже під час його першого терміну президентства його там привітали з великим теплом," - зазначає експерт Пол Тейлор.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск може бути тим європейським політиком, який переконає новообраного президента США Дональда Трампа у тому, що тісніше європейське оборонне співробітництво може зміцнити НАТО без шкоди інтересам США.
У той час, коли Франція та Німеччина переживають політичні кризи, а Британія відсторонена через Brexit, польський прем'єр Дональд Туск може стати останнім національним лідером, здатним сформулювати відповідь Європи на неминуче повернення Дональда Трампа до Білого дому, - зазначає Пол Тейлор, старший науковий співробітник Центру європейської політики, у своїй колонці для The Guardian.
Аналізуючи ситуацію, експерт зазначає, що Європа, стикаючись з економічними, дипломатичними та політичними викликами з усіх сторін, не готова до нової етапи, в якій Владімір Путін прагне реалізувати свою військову перевагу в Україні. Це відбувається перед тим, як Трамп спробує нав'язати мирну угоду, що потенційно може зашкодити інтересам як українців, так і європейців.
Пол Тейлор зазначає, що Трамп, який висловлювався про можливість дозволити Росії "робити все, що їй заманеться" з країнами НАТО, які не вкладають достатньо ресурсів у свою оборону, також загрожує запровадженням значних тарифів проти своїх найближчих союзників. Це може призвести до серйозного розколу в Європі та викликати руйнівну торговельну війну між трансатлантичними партнерами.
Натомість Дональд Туск є досвідченим політиком, який свого часу головував на самітах ЄС, переміг правих популістів у Польщі та підтримує добрі стосунки зі США, Великою Британією, президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. У першій половині 2025 року Польща перейме головування в ЄС від Угорщини, що дасть їй шанс сформувати порядок денний у ці вирішальні місяці. "Трамп може ненавидіти Брюссель, але йому подобається Польща , де його тепло зустріли під час його першого президентства", - вважає Пол Тейлор.
"Президент Франції Еммануель Макрон, прем'єрка Італії Джорджія Мелоні та угорський прем'єр Віктор Орбан прагнуть стати ключовими союзниками Трампа в Європі. Проте жоден з них не в змозі сформувати європейську єдність так, як це робить польський лідер," - зазначає Тейлор.
"Якщо є хтось, хто може розтопити серце Дональда Трампа щодо Європи, то це Туск," - зауважив анонімний колишній чиновник США, який працював в адміністрації Трампа. Проамериканський польський лідер має всі шанси переконати націоналіста-республіканця в тому, що посилене оборонне співробітництво в Європі може укріпити НАТО, не завдаючи шкоди інтересам Сполучених Штатів.
Пол Тейлор підкреслює, що після проведення парламентських виборів Польща відновила свою позицію як важливий учасник політичного життя Європейського Союзу.
Протягом року Дональд Туск неодноразово наголошував на необхідності підготовки Європи до ймовірного збройного конфлікту. Виходячи з можливого повернення Трампа, він зауважив, що європейські країни повинні навчитися покладатися на власні сили, зазначивши, що "период геополітичного аутсорсингу завершився".
"Внаслідок історичних обставин, поляки особливо усвідомлюють загрозу російської домінації та активно прагнуть попередити інші європейські країни про важливість зміцнення оборонних і економічних позицій. Перед початком головування в ЄС Туск скористався своїми можливостями, щоб ініціювати об'єднання різних коаліцій для досягнення цих цілей", - зазначає Пол Тейлор.
Він акцентує на тому, що Туск намагається зайняти важливу позицію в європейському керівництві, що, в свою чергу, підсилює його вплив в Польщі.
Водночас внутрішня політика може завадити йому ефективно управляти Європейським Союзом у певних питаннях, а справи, пов'язані з Європою, можуть обернутися проти нього. Наприклад, Туск підтримав польських аграріїв і водіїв вантажівок у їхніх протестах проти безмежного відкриття європейського ринку для імпорту українського зерна та послуг автоперевізників.
У 2022 році Польща забезпечила притулок, розміщення та роботу приблизно для 1 мільйона українців, які втекли від війни. Проте можливий новий наплив біженців через руйнівні атаки Росії на енергетичну інфраструктуру України може створити тиск на ресурси країни та посилити позиції націоналістичних кандидатів на президентських виборах.
"Незважаючи на ці внутрішні пастки, Туск, схоже, має більше шансів, ніж інші, зарекомендувати себе як "шептун Трампа" в Європі і спробувати зберегти єдність розколотого ЄС на підтримку України, яка готується до урагану "Дональд"", - резюмує Пол Тейлор.
Нагадуємо, що інавгурація Дональда Трампа призначена на 20 січня.