"Японія на першому місці": що сприяє зростанню ультраправих рухів?

У Японії ультраправі політичні сили ставлять під сумнів дії прем'єр-міністра, акцентуючи увагу на проблемі імміграції. Вони критикують шумних туристів, підозрілих трудових мігрантів та заможних китайців, які активно купують нерухомість.
Правляча коаліція Японії, до складу якої входять правоцентристська Ліберально-демократична партія (ЛДПЯ) та її молодший партнер "Комейто", за результатами виборів, що відбулися 20 липня, втратила свою більшість у верхній палаті парламенту. Минулого року ця ж коаліція також позбавилася більшості в нижній палаті. Незважаючи на ці результати, прем'єр-міністр Сігеру Ісіба, представник ЛДПЯ, оголосив, що не планує подавати у відставку.
Тим часом успіх на виборах святкують націоналістично налаштовані сили, насамперед ультраправа партія "Сансейто", яка помітно збільшила своє представництво у верхній палаті парламенту. Ультраправі, серед іншого, виступають за посилення міграційної політики, і їхні заклики, схоже, знаходять відгук у виборців.
В останні дні прем'єр Ісібі все частіше опиняється під тиском з боку "Сансейто" та Консервативної партії Японії, чиї антиміграційні заходи нагадують політику німецької ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" (АДН) або ж рух MAGA, що був популяризований президентом США Дональдом Трампом.
Майкл Кучек, професор політики та міжнародних відносин у токійському кампусі Темпльського університету, зазначає, що частково негативні ставлення до іноземців у Японії підживлюються поведінкою туристів, яка інколи викликає здивування у місцевих жителів і порушує спокій на звичних, традиційно тихих вулицях Кіото та інших японських містах.
"Низький курс єни став причиною приїзду в Японію десятків мільйонів іноземних туристів. Японці ж спостерігають, як групи відпочивальників з валізами заселяються у квартири, заброньовані на AirB&B, у тихих районах, і ведуть себе доволі шумно, не дотримуючись, наприклад, правил роздільного збору сміття," - зазначає Кучек.
Згідно з даними Японської національної туристичної організації (JNTO), в першій половині 2025 року країна прийняла рекордну кількість туристів — 21,51 мільйона осіб, що на 21% більше в порівнянні з аналогічним періодом 2024 року. Влада сподівається, що до кінця року ця цифра перевищить 40 мільйонів, а поступово буде досягнута амбітна мета уряду — 60 мільйонів іноземних відвідувачів до 2030 року.
Збільшення кількості гостей з-за кордону може допомогти японській економіці, але в умовах суворих культурних норм країни багато хто з приїжджих викликає невдоволення японців, якщо вони поводяться буйно, легковажно або занадто багато вимагають. Про подібні інциденти регулярно повідомляють японські ЗМІ.
Вони активно повідомляють про злочини, які скоюють іноземці, що проживають у країні вранішнього сонця. Наприклад, великий резонанс викликав арешт чотирьох в'єтнамців, які в'їхали до Японії в 2024 році за туристичною візою. Протягом двох тижнів їхнього перебування вони подорожували країною, викрадаючи одяг з магазинів Uniqlo.
Засоби масової інформації також інформували про випадки, коли іноземці займаються крадіжкою автомобілів для розбирання на запчастини, викрадають врожай із сільськогосподарських угідь, а також про випадки сексуального насильства щодо жінок та інші подібні злочини.
Прихильники ідеї залучення іноземних працівників зазначають, що японським компаніям необхідні нові кадри, оскільки рівень народжуваності знижується, а чисельність людей похилого віку зростає. Однак Сохей Камія, керівник організації "Сансейто", вважає, що Японія не повинна залежати від іноземної робочої сили.
"Ми вважаємо, що будемо приймати осіб з відповідними навичками на обмежений час, усвідомлюючи, що вони не є іммігрантами і зобов’язані залишити країну після визначеного періоду", - сказав Камія під час пресконференції в Токіо на початку липня.
На його думку, Японія повинна розвиватися, "спираючись на власні ресурси", при цьому партія "Сансейто" буде відкритою до іноземців, які поважають місцеві закони та традиції. Проте ті, хто їх порушує, не знайдуть тут місця. Лідер "Сансейто" зазначив, що багато гастарбайтерів, яких привозили до Японії, швидко залишали свої робочі місця "і шукали легкі гроші, приєднуючись до злочинних угруповань, зокрема через пограбування".
"За прогнозами, населення Японії значно зменшиться з поточних 120 мільйонів, але навіть якщо воно знизиться до приблизно 80 мільйонів, країна все ще матиме достатню кількість людей для своєї стабільної роботи", - запевнив журналістів Камія.
Йоіті Сімада, депутат парламенту від Консервативної партії Японії, іншої настільки ж ультраправої політичної сили, поділяє багато позицій "Сансейто". Одне з питань, які турбують депутата, - це скуповування іноземними громадянами землі та нерухомості в країні. "Багаті китайці - найбільша проблема, - стверджує Сімада. - Вони купують ділянки землі та квартири в Токіо і по всій країні, і це викликає занепокоєння, тому що в Китаї неможливо розбагатіти без підтримки китайської Комуністичної партії".
"Китайський уряд навмисно веде колонізацію Японії, що становить загрозу для нашої безпеки," - підкреслив Сімада в інтерв'ю для DW. Він зазначає, що існують свідчення про те, що приватні особи та компанії з Китаю купують земельні ділянки в безпосередній близькості до важливих військових об'єктів Японії, що відбувається на фоні зростаючої напруги у відносинах між цими двома сусідніми азійськими державами.
Хіромі Муракамі, професорка політології в Темпльському університеті в Токіо, вважає, що японські ультраправі черпають натхнення з успіху кампанії Дональда Трампа "Америка передусім". Вона зазначає, що партія "Сансейто" навіть перейняла цю ідею, пропонуючи своє власне гасло - "Японія передусім".
Професорка зазначає, що погляди цих крайніх правих угруповань в значній мірі співпадають з ідеями руху MAGA та грунтуються на концепції японської винятковості. "Однак істина полягає в тому, що легальні іммігранти позитивно впливають на економіку Японії, адже в країні існує відчутна нестача робочої сили", - додає вона. Водночас, заклики ультраправих знаходять підтримку серед тих, хто прагне просувати ідеї "чистоти" або "переваги" японців у порівнянні з іншими націями.
Муракамі заперечує звинувачення ультраправих, що іммігранти сприяють зростанню злочинності. Вона зазначає, що в Японії у 2020 році було затримано 10 963 іноземців, тоді як у 2023 році ця цифра знизилася до 9726. Тим часом, за цей період кількість іноземних жителів у країні виросла з 2,75 мільйона до 3,4 мільйона.
"Японія переживає економічні труднощі, і нескладно знайти винних в особі іноземців, коли мова йде про проблеми в суспільстві. В країні відзначається спад економіки, зростання цін, а також існують побоювання щодо мит на японські товари, що імпортуються в США. Людям зазвичай легше спрямувати своє невдоволення на іноземців", - зазначила Хіромі Муракамі.