Зброя швидко набуває нових розумових можливостей. Захід продемонстрував нові безпілотники, в яких враховано український досвід.

автор, репортер, експерт з політики
Переглядаю новини глобального військово-промислового комплексу. Очі розбігаються, як на виставці книг - стільки захоплюючої інформації!
У Сполучених Штатах і Європі почали активно демонструвати новітні військові проекти. Переважно це стосується безпілотників різних моделей і призначення, які обов'язково оснащені справжніми технологіями штучного інтелекту (а не тими, що пропагандисти в Росії намагаються видавати за модернізовані "шахеди"). Ці системи інтегруються в загальну інформаційну структуру для ведення бойових дій. Це саме те, про що я говорив раніше, як про закономірний етап розвитку безпілотних технологій.
І ось воно починає з'являтися, як то кажуть, у металі. Хоча насправді металу у цих конструкціях значно менше, ніж сучасних високотехнологічних пластиків.
Слід підкреслити, що йдеться не лише про ідеї та плани розробок, які наразі існують лише в теорії. Це справжні пристрої, готові до тестування в реальних бойових ситуаціях та до серійного виробництва.
Серед цікавих ініціатив виділяється британська модернізація та масове виробництво українського безпілотника "Бобер". Сподіваємося, що цей дрон зможе ефективніше протистояти ворожим системам радіоелектронної боротьби.
Хочу відмітити каліфорнійську розробку "Вайпер" - ударний реактивний безпілотник вертикального зльоту з дальністю під 300 км і швидкістю понад 400 км/год. Безпілотник розробляється спільно з європейськими партнерами і планується бути дешевим у виробництві.
Водночас у Великій Британії та США стартує серійне виробництво нової версії нашого успішного безекіпажного катера "Magura". У Франції ж тривають розробки автономного підводного човна, який буде здатний діяти у злагодженні з флотилією "Магур". Серед інших нововведень йдеться про впровадження "інтелектуальних підводних мін", призначених для виявлення і знищення ворожих суден.
Компанія AeroVironment, яка відома завдяки своїм дронам-камікадзе Switchblade, що використовуються зокрема у Збройних Силах США та під час конфлікту в Україні, представила нову модель дрону під назвою Red Dragon. Цей апарат має вражаючу дальність польоту до 400 км, що є значним покращенням у порівнянні з попередніми моделями. Важливою особливістю Red Dragon є його здатність виконувати місії без необхідності у GPS-сигналах чи управлінні оператором, оскільки він може самостійно виявляти цілі.
Список нових перспективних оборонних проектів можна розширити, оскільки тривають випробування різних типів перехоплювачів, головною метою яких є протидія "шахедам". Зокрема, хочу звернути увагу на ті розробки, які отримали підтримку з боку Західних країн, адже ця війна вимагає масштабного виробництва, що в умовах ракетно-дронових атак в Україні є складним завданням.
Протягом трьох років держави західного світу обдумували, чи варто боротися з російською загрозою — це тривало занадто довго. Виглядає на те, що нарешті вони усвідомили ситуацію та почали вживати заходів.
Що має ключове значення, так це співпраця з нашими розробниками, адже самостійно виготовлені західні вироби на фронті не завжди демонструють хороші результати. Сподіваюся, що цей процес не зупиниться. Ми побачимо результати вже цього року.
Адже українська душа вже давно прагне свята. Великого, гучного та яскравого. З феєрверками та масовими веселощами. У Москві.
І щоб ніяка ППО цьому нашому святу не завадила.