ЗМІ: У червні Європейський Союз обговорить наступні дії стосовно тимчасового притулку для громадян України.

Європейський Союз має намір обговорити наступні заходи, що стосуються тимчасового захисту для українців, які змушені були покинути свою батьківщину через військовий конфлікт. Заплановано, що пропозиції з цього питання будуть представлені вже в червні.
Джерело: "Європейська правда" за інформацією з матеріалів Euractiv.
Деталі: Коли ЄС запустив Директиву про тимчасовий захист у березні 2022 року, це було тимчасовим рішенням: негайний колективний захист для людей, які тікають від війни Росії в Україні.
Спочатку директива передбачала лише два продовження, що обмежувало захист трьома роками до березня 2025 року. Однак згодом Комісія вирішила продовжити цей термін до березня 2026 року, застосувавши більш ліберальне трактування.
Наразі за зачиненими дверима активізуються обговорення щодо "стратегій виходу", повідомив один із представників ЄС, вказуючи на змінний геополітичний контекст.
Euractiv отримав інформацію про те, що міністри мають намір обговорити можливість продовження тимчасового захисту на ще один рік. Це рішення, ймовірно, буде супроводжуватися неформальною заявою держав-членів, у якій планується поетапне скасування цього захисту.
Держави-учасники можуть обговорити це питання 12-13 червня на засіданні Ради з юстиції та внутрішніх справ, де, як планується, відбудеться дискусія на цю тему.
Більшість держав-членів підтримують продовження, але експерти попереджають, що для подальшого продовження залишається мало правових можливостей. "Ми вже стоїмо на тонкому льоду з останнім продовженням", - сказав Мартін Вагнер, старший політичний радник Міжнародного центру розвитку міграційної політики.
"Пряме тлумачення цієї директиви вказувало б на те, що вона перестає діяти через три роки", - зазначив він.
Однак, оскільки цього не трапилося, "вкрай важливо розпочати серйозну розмову про можливі альтернативи та способи виходу з режиму тимчасового захисту", зазначив Вагнер.
Без ясного рішення ситуація може призвести до несподіваних наслідків, зазначив один з дипломатів ЄС. "Якщо ми не забезпечимо можливість виходу з механізму захисту, ми можемо перевантажити національні системи притулку, чого, власне, повинна була уникнути ця директива," - підкреслив він.
В даний момент Європейський Союз зобов'язаний створити план переходу від тимчасового захисту, щоб підтримати як тих, хто має намір залишитися, так і тих, хто прагне повернутися, підкреслив Вагнер. "Необхідні певні рекомендації від Комісії та Ради, щоб сприяти державам-членам у адаптації до цієї нової ситуації", - додав він.
Один із можливих варіантів розвитку подій полягає в обмеженні сфери дії захисту. Це може передбачати, що особи, які повернулися на постійне проживання в Україні, не матимуть змоги повторно приєднатися до програми через кілька місяців, або ж нові прибульці будуть позбавлені можливості скористатися перевагами відповідно до існуючих норм.
Альтернативний підхід, який можна розглянути, полягає в тому, щоб залишити все без змін. Проте, це несе в собі значні ризики, і фахівці застерігають, що такі дії можуть виявитися вкрай витратними.
Ще одним варіантом, хоча й малоймовірним, є створення нового правового інструменту.
Цю концепцію вперше запропонував Лодевейк Ассер, екс-міністр Нідерландів та спеціальний консультант Комісії з питань України. Він висловив ідею про своєрідний "дозвіл на відновлення", який надавав би можливість тимчасового проживання терміном до 10 років.
Проте кожен з варіантів – чи то обмеження сфери використання, чи введення нового інструменту, який може бути як обов'язковим, так і необов'язковим – стикається з певними труднощами. "Це не буде просто", – зауважив Вагнер.