"Золотий купол" Трампа: якими загрозами супроводжується новий етап гонки озброєнь між США, Китаєм та Росією.

Ідея Дональда Трампа створити для США золотий "Залізний купол", подібно до ізраїльського аналога, оцінюється в понад 500 мільярдів доларів. Цей проект може спонукати Китай і Росію активізувати ядерну гонку в космосі. Фокус зібрав думки експертів щодо "Золотого куполу" Трампа, щоб дізнатися, чи зможе Америка знайти необхідні кошти та які ризики нові "Зоряні війни" на орбіті несуть для всього людства.
20 травня Дональд Трамп оголосив, що "Золотий купол" буде реалізований в США. Спочатку проект носив назву "Залізний купол для Америки", але виявилося, що ця назва вже захищена торговою маркою ізраїльської компанії Rafael Advanced Defense Systems. Тому в адміністрації президента прийняли рішення терміново змінити назву на "золотий". Цю зміну було закріплено в поправці, прийнятій 24 лютого.
"Залізний купол" -- це, нагадаємо, не купол у прямому сенсі, це система ПРО в Ізраїлі, яка відстежує випущені ворогом ракети й випускає ракети-перехоплювачі.
Дональд Трамп оголосив про обрання проекту системи протиракетної оборони "Золотий купол", який коштує 175 мільярдів доларів. Він призначив генерала Майкла Гетлейна з Космічних сил на керівну посаду в цій амбіційній ініціативі, яка має на меті протидію загрозам з боку Китаю та Росії. Цікаво, що в Космічних силах уже встиг проявити себе Ілон Маск зі своїм Департаментом ефективності, внаслідок чого там спостерігається серйозна нестача кадрів.
"Коли "Золотий купол" буде збудовано, він зможе перехоплювати ракети, що запускаються навіть з віддалених куточків планети чи з космосу. Це має критичне значення для успіху та виживання нашої нації", -- зазначив Трамп, уточнивши, що "купол" складатиметься з безлічі супутників, призначених для виявлення, моніторингу та потенційного перехоплення наближаючихся ракет.
"Рональд Рейган мріяв про це багато років тому, але технології ще не були готові", -- зазначив Трамп, говорячи про космічну систему протиракетної оборони, відому як "Зоряні війни", яку запропонував Рейган. Однак концепція 40-го президента США зазнала невдачі. Критики вказують на те, що задум 45-го та 47-го президента може бути ще більш ризикованим, оскільки він може спровокувати порушення стратегічної рівноваги у світі.
Рональд Рейган запропонував 1983 року створити всеосяжну систему оборони, здатну знищити флот міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) Радянського Союзу задовго до того, як вони зможуть промчатись з одного континенту на інший і досягти своїх цілей у США.
Ракети та навіть космічні лазери, які ще не були винайдені, згідно з планами Рейгана, повинні були знищувати радянські ракети в космічному просторі, на орбіті нашої планети. Завдяки цій ініціативі її охрестили "Зоряними війнами". Хоча сам президент вживав термін Стратегічна оборонна ініціатива (СОІ), ця назва не здобула популярності.
Рейган також підкреслював, що при наявності ефективних засобів захисту від ядерної зброї не було б потреби в самій атомній зброї. Адже навіщо витрачати кошти на створення та утримання арсеналу ракет, якщо їх можна знищити миттєво після запуску?
У підсумку "Зоряні війни" Рейгана стали не менш обговорюваними, ніж фільм "Зоряні війни", який і подарував президентському проєкту назву. Особливо журналістів веселила ідея фізика Едварда Теллера поставити на орбіті Землі лазер, де він міг би збивати кілька радянських МБР одночасно, використовуючи енергію, що виробляється ядерним вибухом.
У рамках проєктів розроблялися кінетичні боєголовки, призначені для перехоплення ядерних ракет на орбіті, а також рейкові гармати, які планувалося встановити на супутниках. Однак, перш ніж будь-що з цього стало реальністю, закінчилася Холодна війна, а згодом і Радянський Союз розпався. Незважаючи на це, СРСР активно брав участь у цій гонці озброєнь, і великі фінансові витрати, які він поніс, ймовірно, стали одним із факторів, що призвели до його розпаду.
Наступники Рейгана, Джордж Буш-старший, а потім і Білл Клінтон, скоротили масштаби "Зоряних воєн" до систем ПРО, і ідея залишалася фантастикою, поки Дональд Трамп не струсив з неї пил.
"Золотий купол" Трампа, подібно до "Зоряних війн" Рейгана, поєднує в собі високу ціну та нереалістичні очікування. Хоча технології значно просунулися з 1989 року, все ж існує ризик спровокувати нову гонку озброєнь. Наразі замість СРСР ми маємо двох основних суперників: Росію та Китай, а також кілька інших опонентів, таких як КНДР і Іран.
Перша очевидна проблема полягає в фінансах. Дональд Трамп стверджує, що реалізація проекту "Золотий купол" обійдеться в 175 мільярдів доларів. Проте критики вважають, що президент помиляється, і реальні витрати можуть сягати від 500 мільярдів до 5,3 трильйона доларів. Експерт у сфері ядерної зброї Джеффрі Льюїс додає, що супутники потребують регулярної заміни. Зокрема, на прикладі Starlink, де життєвий цикл супутників становить 3-5 років, у системі з 10 000 супутників потрібно щорічно оновлювати близько 2000 одиниць.
"Давайте просто приймемо до уваги твердження адміністрації Трампа про те, що вартість кожного супутника може становити близько 20 мільйонів доларів. Якщо помножити цю суму на 2000, отримаємо 40 мільярдів доларів. Це означає, що на підтримку супутникового сузір'я ми будемо витрачати 40 мільярдів доларів щорічно, не враховуючи витрати на операції та запуски," - підкреслив Льюїс.
Іншою очевидною проблемою є територіальний аспект. Дональду Трампу дуже сподобалася концепція захисту всієї країни за допомогою "Залізного купола" Ізраїлю. Однак ізраїльська система протиповітряної оборони, яка здатна відстежувати ракети, випущені ворогами, і знищувати їх за допомогою спеціальних ракет-перехоплювачів, складається з батарей, які можуть захищати лише ділянки площею до 150 квадратних кілометрів. При цьому загальна площа Ізраїлю становить 22 072 квадратних кілометри. Незважаючи на високу ефективність "Залізного купола", він все ж перехоплює лише близько 90% запущених ракет.
Площа Сполучених Штатів Америки складає 9,8 мільйонів квадратних кілометрів. Важливо зазначити, що США мають у своєму складі Гаваї, які знаходяться в самому серці Тихого океану, а також штат Аляска, який відокремлений від основної частини країни канадським кордоном. Американські вчені в галузі фізики підрахували, що для ефективного перехоплення атаки з десяти північнокорейських ракет Hwasong-18 знадобиться близько 16 000 ракет, що базуються в космосі. До того ж, для захисту віддалених штатів, таких як Аляска, знадобиться значно більше перехоплювальних систем.
Стратегічні противники США вже висловили акуратну "стурбованість" планами Білого дому.
Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков повідомив, що "підстав для паніки немає, є підстави для серйозної стурбованості".
У цьому контексті він підкреслив, що Москва оцінює проєкт "Золотий купол" як чинник, що може дестабілізувати міжнародну ситуацію, особливо через розгортання космічних перехоплювачів. Проте Рябков впевнений, що російські стратегічні комплекси мають можливість подолати всі існуючі системи протиповітряної оборони, включаючи багатошарові.
Китай був більш красномовний, заявивши 21 травня, що план адміністрації Трампа побудувати "Золотий купол" має "серйозні наступальні наслідки" і збільшить ризики глобальної гонки озброєнь і мілітаризації космосу. А Трамп занадто "зациклюється" на обороні США, ризикуючи поставити під загрозу глобальну безпеку. І ігнорує угоду 1967 року, яка, серед іншого, забороняла використання ядерної зброї в космосі й обмежувала будь-яке використання всіх "небесних тіл" у мирних цілях.
"Сполучені Штати, проводячи політику "США насамперед", одержимі прагненням до абсолютної безпеки для себе. Це порушує принцип, згідно з яким безпека всіх країн не повинна піддаватися ризику, і підриває глобальний стратегічний баланс і стабільність. Китай серйозно стурбований цим", -- заявила прессекретар МЗС Китаю Мао Нін.
Вона зазначила, що адміністрація США планує зробити космос "ареною конфліктів", тому необхідно відмовитися від концепції "Золотого купола".
Сяодон Ліан, експерт з політики в Асоціації контролю за озброєннями, вважає, що дії Трампа щодо створення "Золотого куполу" суперечать його власним заявам про намір запросити Росію та Китай до переговорів про "денуклеаризацію". Яка країна захоче зменшити свої арсенали, якщо США натякають на можливість розгортання реальних "Зоряних війн" у космосі? Іран, незважаючи на численні загрози з боку Трампа, точно не має наміру роззброюватися.
Якщо нинішня політика Трампа, що стверджує "кожен за себе", призведе до того, що країни почнуть масово озброюватися та розробляти ядерну зброю для забезпечення власної безпеки, то загроза космічної війни може стати не лише другою Хіросімою, а й привести до ще більш трагічних наслідків, таких як глобальне знищення людства.
Коли Трампа запитали про негативні відгуки щодо його пропозиції, він відповів: "Вони просто помиляються. Це максимально наближено до ідеалу, як тільки можливо".
Джеффрі Льюїс підкреслив, що в сучасному світі наше використання космічних ресурсів значно перевищує усвідомлення більшості людей. Проте, навколоземна орбіта є вразливим простором, який ми можемо пошкодити різними способами, що можуть призвести до серйозних і тривалих негативних наслідків.
"Це викликає у мене велику тривогу. Космос завжди залишався гармонійним простором, навіть в епоху Холодної війни, але зростання військових конфліктів там може призвести до катастрофи. Отже, Золотий Купол, ймовірно, зробить життя кожного з нас дещо більш ризикованим — принаймні, поки ми, сподіваюся, не усвідомимо необхідність шукати альтернативні рішення," — підсумував він.