Згідно з доповіддю підкомітету Сенату США, зусилля Америки щодо обмеження доступу Китаю та Росії до сучасних комп'ютерних чипів виявляються "недостатніми".
Зусилля Міністерства торгівлі США з метою обмеження доступу Китаю та Росії до сучасних комп'ютерних чипів, що виготовляються в Америці, визнані "недостатніми". Для ефективної протидії можливостям цих держав у виробництві передової зброї буде потрібно додаткове фінансування. Цю інформацію містить звіт Постійного підкомітету з розслідувань Сенату США, який був опублікований 18 грудня.
Адміністрація президента США Джо Байдена ввела нові експортні обмеження, спрямовані на те, щоб ускладнити доступ Китаю та Росії до американських мікрочипів, у відповідь на російське вторгнення в Україну, яке сталося близько трьох років тому.
Відповідно до інформації з доповіді, Бюро промисловості та безпеки Міністерства торгівлі не має достатньо ресурсів для ефективного контролю за експортом і надмірно сподівається на добровільне дотримання норм з боку американських виробників чіпів.
Однак, вимога посилення контролю за експортом з боку Міністерства торгівлі з'явилася на тлі заяв нової адміністрації Дональда Трампа про прагнення різко скоротити розмір і масштаби федерального уряду. Новообраний президент США Дональд Трамп призначив підприємців Ілона Маска та Вівека Рамасвамі очільниками нового "Департаменту ефективності уряду" з метою демонтажу частини федерального уряду.
Команда Трампа, що перебуває у процесі переходу, не надала негайної відповіді на запит про коментар щодо цього звіту.
Бюджет Бюро промисловості та безпеки, що складає приблизно 191 мільйон доларів, залишається практично стабільним з 2010 року, навіть з урахуванням інфляційних процесів.
"Хоча бюджет Бюро промисловості та безпеки не змінювався протягом десятиліття, бюро старанно й цілодобово працює, щоб виконувати свою місію та захищати національну безпеку США", -- зазначив речник Міністерства торгівлі Чарлі Ендрюс у заяві у відповідь на звіт.
Ендрюс зазначив, що якщо Конгрес надасть "необхідні ресурси", міністерство зможе "ефективніше впоратися з викликами, що виникають у динамічному середовищі національної безпеки".
У листі до міністерки торгівлі Джини Раймондо від 18 грудня сенатор-демократ від штату Коннектикут Річард Блументаль, голова Постійного підкомітету, вказав на повідомлення в пресі про те, що російські військові продовжують купувати компоненти компанії Texas Instruments через підставні фірми в Гонконзі, щоб проілюструвати неефективність заходів експортного контролю як інструмента.
Блументаль у своєму виступі наголосив на необхідності того, щоб "(Міністерство) торгівлі терміново вжило заходів і активізувало боротьбу проти компаній, які сприяють використанню американських напівпровідників у російських військових програмах та китайських прагненнях".
Компанія Texas Instruments оголосила, що не підтримує застосування своїх чіпів у військовій техніці Росії, а також виступає проти несанкціонованого постачання своїх товарів до цієї країни.
"Відповідно до нашої політики, ми суворо дотримуємося законодавства в сфері експортного контролю. У зв'язку з цим, всі поставки мікросхем компанії Texas Instruments до Росії є незаконними і не мають санкцій," — зазначено в офіційній заяві компанії.
"У випадку виявлення доказів, що свідчать про перенаправлення товару, ми ініціюємо розслідування та вживаємо відповідних заходів", - зазначено в заяві.
Втім справа не лише в Texas Instruments. Підкомітет у вересні опублікував звіт, який виявив, що сукупний експорт чотирьох основних американських виробників передових мікросхем до Вірменії та Грузії майже подвоївся з 2021 по 2022 рік.
У цих двох країнах функціонують компанії-«прокладки», які, як стало відомо, сприяють Росії у придбанні передових чіпів, вироблених у США, незважаючи на існуючі експортні обмеження.
Тим часом Китай створив "величезні, ледь приховані мережі контрабанди, які дозволяють йому продовжувати використовувати американські технології", - стверджується у звіті підкомітету.
Вашингтон поступово розширює кількість компаній у Китаї, на які поширюється такий експортний контроль, на тлі того, що адміністрація президента Джо Байдена заохочує розширення інвестицій та виробництво мікросхем у США.
Але китайські компанії знайшли способи ухилятися від експортного контролю, частково через брак експертів з питань Китаю та носіїв китайської мови, призначених для здійснення контролю за експортом у Міністерстві торгівлі.
Поточний бюджет міністерства обмежує кількість міжнародних перевірок кінцевого використання продуктів або ж фізичних перевірок за кордоном дистриб'юторів або компаній, які отримують американські мікросхеми, і які є передбачуваними кінцевими споживачами цих продуктів. Наразі у Міністерстві торгівлі є лише 11 офіцерів експортного контролю, розкиданих по всьому світу для проведення таких перевірок, йдеться у звіті.
Підкомітет виклав кілька рекомендацій у своєму звіті, включаючи заклик до Конгресу виділити більше грошей для залучення додаткового персоналу для забезпечення експортного контролю. Серед інших рекомендацій є накладення більших штрафів на компанії, які порушують правила контролю, і вимога періодичних перевірок зовнішніми організаціями планів експортного контролю передових компаній-виробників мікросхем.