Аналітичне інтернет-видання

Зустріч Зеленського з Келлогом в Італії: обговорення системи ППО, Плану Маршалла та санкцій проти РФ.

9 липня, у середу, в Римі відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського з Кітом Келлогом, спеціальним представником президента США. Фокус досліджував, які домовленості були досягнуті між сторонами та який тиск можуть чинити Сполучені Штати на країну-агресора.

В рамках візиту Володимира Зеленського до Італії, де 10-11 липня проходитиме міжнародна Конференція з відновлення України, відбулася зустріч очільника Банкової зі спецпредставником президента США Кітом Келлогом.

Після завершення переговорів український лідер повідомив, що основною темою його обміну думками з американським колегою стала військова допомога для України, зокрема, посилення системи протиповітряної оборони у контексті зростання атак з боку РФ.

"Обговорювали також питання придбання американської зброї, спільного виробництва оборонної продукції та її локалізації в Україні," - зазначив президент, охарактеризувавши зустріч як "досить продуктивну".

Ще одним питанням, яке обговорив Зеленський під час зустрічі з Келлогом, було посилення санкційного тиску на Росію, зокрема, введення більш жорстких обмежень для російського енергетичного сектору.

"Сподіваємося на рух законопроєкту сенаторів Грема та Блюменталя у Конгресі США. Це те, що, безперечно, може змусити Росію більше думати про мир", - підсумував Володимир Зеленський.

Замість цього Кіт Келлог підкреслив значення дій "президента України та його команди, відзначаючи їхню мудрість у прийнятті рішень". Також, спецпредставник адміністрації Трампа зазначив, що міжнародні союзники повинні підтримати Україну у процесі відновлення, розробивши для неї аналог свого "Плану Маршалла".

За словами Кіта Келлога, нинішня ситуація є вкрай складною, тому необхідно домогтися встановлення припинення вогню, "яке справді може призвести до закінчення цієї війни".

"Як колишній військовослужбовець, мені важко усвідомити той рівень насильства, що наразі спостерігається в Україні. Коли втрачається понад мільйон солдатів, це справжнє вбивство в промислових масштабах. Не менш трагедійною є загибель цивільних осіб та руйнування міст," - зазначив спеціальний представник президента США.

З метою порівняння, 81-річний генерал у відставці нагадав, що Сполучені Штати вийшли з В'єтнаму, зазнавши втрат у 68 тисяч військовослужбовців.

"Українці погодилися на припинення вогню, але це була одностороння згода", - нагадав пан Келлог, додавши при цьому, що діяльність українських військових "завтра стане легендою".

Попри зміну риторики Трампа і його оточення щодо російсько-української війни, політолог Віктор Небоженко не вважає, що мова може йти про зміну курсу Білого дому загалом.

Суть в тому, що політика Трампа нагадує "Маятник Фуко": сьогодні він підтримує Путіна, а вже завтра його ставлення змінюється. Сьогодні він на боці України, а завтра починає сумніватися в цій прихильності. Тому я не вважаю, що ми можемо говорити про справжню зміну курсу. Інша справа, що Путін не просто принижує Трампа – він принижує Пентагон, Конгрес і Сполучені Штати в цілому. Саме з цієї причини Трамп побоюється, що його зв'язки з Путіним можуть виявитися занадто дорогими. Це і є причиною його змін у ставленні до України, як зазначає експерт у розмові з Фокусом.

Політолог вважає, що Вашингтон надасть Україні певну підтримку, щоб ускладнити ситуацію для Путіна в десять разів.

Проте, поки ще діють попередні угоди між Трампом і Путіним, суть яких полягає в наступному: адміністрація США призупиняє постачання зброї Україні, в той час як Кремль має кілька літніх місяців для досягнення своїх стратегічних цілей. Однак Трамп вже усвідомлює, що Путін не здатен реалізувати свої плани, і натомість продовжує безжально обстрілювати Київ та інші регіони України, подібно до того, як Німеччина під час Другої світової війни атакувала Лондон і Великобританію. Ситуація виглядає вкрай подібно, ніби минулий століття не залишило жодних уроків. Вірогідно, терпіння американського суспільства вже вичерпується — не у самого Трампа, який відзначається своєю гнучкістю і здатністю швидко змінювати свої обіцянки, — підкреслює Віктор Небоженко.

Підкреслюючи, що Путін перейшов межу у взаєминах із владними структурами США, експерт у сфері політики зауважив: "Пентагон нині відкрито стверджує, що з Америки сміються всі, за винятком, поки що, єменських хуситів, адже, виявляється, США виявилися слабкими. У них виникає запитання: навіщо ж було бомбити Іран, якщо Путін відкрито знущається з них в Україні? Бомбардування Ірану не було націлене лише на приниження Тегерана, ні. Це мало на меті продемонструвати, що весь світ визнає США як потужну державу. Але ось Путін виходить на сцену і демонструє, що йому, м'яко кажучи, байдуже до всього цього".

Говорячи про перспективи ухвалення антиросійського санкційного законопроєкту Грема-Блюменталя, експерт констатував: "Це питання, як на мене, на жаль, буде розтягуватися у часі. Ситуація нагадуватиме скандальну історію з трапівськими тарифами, де також все затягується, змінюється, тощо. Трамп, нагадаю, це питання обіцяв закрити до 1 червня, зараз вже йдеться про 1 серпня. Така ж сама картина буде і з санкціями".

Відповідаючи на запитання про альтернативні механізми тиску на Росію, окрім санкцій, Віктор Небоженко зазначив: "Необхідно дати можливість Європі діяти. Це було б набагато ефективнішим кроком, ніж усі ці санкції. Ситуація ясна: Європа потребує модернізації озброєння, а більшість її арсеналу досі є американським, що залишився з часів після Другої світової війни. Тож було б доцільно, щоб Трамп дозволив європейським країнам терміново передати старе озброєння Україні, уклавши угоду про його заміну. Такий розвиток подій став би справжнім ударом для Путіна, оскільки, наприклад, Німеччині знадобиться лише доба, а, можливо, й менше, щоб передати нам 20-річні ракетні системи".

Проте такий "ідеальний сценарій" експерт вважає малоймовірним -- щонайменше на даному етапі.

В той же час, політолог Дмитро Левусь, коментуючи зустріч Зеленського і Келлога, а також зміну підходу Білого дому до російсько-українського конфлікту, підкреслив: "Ми можемо з певним оптимізмом оцінювати розвиток американської політики щодо України та Росії. На мою думку, ми стали свідками стратегічного моменту, про який Келлог зазначив після зустрічі з Зеленським. Він акцентував увагу на необхідності створення для України аналогу 'Плану Маршалла'. Це зауваження прозвучало в контексті Конференції з відновлення України, що проходить в Італії, і є надзвичайно важливим, адже стосується стратегічного планування. Хочу зазначити, що раніше Трамп говорив лише про відновлення відносин з Росією, а Україна згадувалася лише в рамках угод щодо корисних копалин."

Експерт, оцінюючи свіжі заяви Трампа відносно Путіна, прогнозує, по-перше, "помітні зрушення щодо зброї для України, зокрема систем ППО", а по-друге, ухвалення законопроєкту Грема-Блюменталя щодо санкцій відносно Росії.

"В цьому документі міститься все необхідне для Трампа, зокрема - можливість контролювати процес введення санкцій вручну," - зазначає Дмитро Левусь.

Зазначений законопроєкт пропонує введення в Сполучених Штатах мит на рівні 500% на товари, які імпортуються з країн, що купують нафту, нафтопродукти, природний газ та уран у Росії. Проте, за даними Politico, під час опрацювання документа сенатори Грем і Блюменталь внесли зміни, щоб розширити повноваження президента Трампа, надаючи можливість звільняти країни, що імпортують російську нафту або уран, від санкцій на термін 180 днів.

Читайте також