Навіщо потрібна нова Конституція
Катерина Одарченко. 20.03.2019
І. Причини для прийняття нової Конституції
Україна на сьогодні має єдину Конституцію, прийняту в законний спосіб у 1996 році. Всі наступні зміни до неї були прийняті з порушенням процедури, як зміни 2004 року, так і їх відкіт у 2010 році. До того ж був прийнятий ряд змін у неї під час правління теперішнього Президента, хоча за діючою Конституцією, в неї не можна вносити зміну в умовах воєнного стану, не введення воєнного стану, а саме його наявності по факту (враховуючи бойові дії на нашій території і анексію її частини, не кажучи про перманентну загрозу військового вторгнення вздовж усього периметру кордону з Російською Федерацією, що теж є умовою для класифікації стану нашої держави, як такої, яка перебуває у військовому стані).
Таким чином ледь не всі зміни до основного закону є недійсними, бо прийняті з порушенням процедури, а стара редакція Конституції вже не є діючою по факту. Тому є нагальна потреба прийняти нову Конституцію.
ІІ. Умови які мають бути враховані у прийнятті нової Конституції
Першочерговим у цій справі є визначити принципи нової Конституції і її архітектуру, для цього в ній мають бути чітко визначені розділи. Серед яких мають обов’язково бути: Загальні положення; розділ про права людини; розділ, або розділи про розділення влади, повноваження і обов’язки її інститутів (в тому числі новостворених, бо у старій Конституції їх нема і по факту всі вони діють незаконно, такі як НАБУ); І розділ про порядок внесення змін до конституції (жорсткий чи м’який). Задля забезпечення стабільності основного закону і попередження правового колапсу (який по факту є зараз) треба ввести відповідальність за порушення процедури зміни Конституції, інакше ситуація скоріше за все повернеться до сьогоднішньої, коли нам задля усунення всіх правових колізій треба наново приймати основний закон. Також у нову Конституцію потрібно вписати заборону на обмеження прав і свобод громадян, які в ній записані, інакше нам загрожує реванш авторитаристів, бо саме таким чином, була знищена демократія в Росії і цим шляхом в нашій країні йшов Янукович, деякі кроки в цьому напрямку намагається робити Порошенко. Така ситуація є перманентною загрозою демократії, яка у нас є нестійкою.
ІІІ. Можливі наслідки ігнорування нагальної необхідності прийняття нової Конституції.
Нова Конституція це не питання форми правління — це фундамент всієї правової системи нашої країни, тому до її прийняття треба підійти ґрунтовно, беручи до уваги визнані зразки, такі як американська Конституція, яка є незмінною вже 250 років (мається на увазі основні статті, до яких було лише прийнято кілька поправок, але в цілому вони залишилися незмінними). Відсутність стабільності Конституції веде до її постійного переписування, що призводить до політичної, а через неї до економічної нестабільності, бо в політично нестабільну країну не будуть інвестувати кошти через ризик їх втратити, також нестабільна, погано пророблена Конституція є фундаментом для корупції, бо якщо Конституцію постійно переписувати лобісти можуть кожного разу вписувати в неї лазівки, як у звичайні закони, а в таких умовах знову ж таки скорочується притік інвестицій в економіку країни. Треба зрозуміти, що ми стоїмо перед загрозою впадіння у безкінечне переписування Конституції, але не переписати її ми не можемо, через наведені вище причини. Стабільність конституції дає змогу побачити доктринальну перспективу, побачити куди ми йдемо. Бо якщо брати за приклад ту ж саму Конституцію США, то від її прийняття, до провадження в дійсність її принципів минуло майже 200 років, однак у них був орієнтир, завдяки якому вони побудували свою державу такою як вона є тепер. Наша держава, також потребує подібний орієнтир, що стане запорукою нашого розвитку в правильному напрямку.
ІV. Висновок
Тому можна прийти до висновку, що прийняття нової Конституції є життєво необхідно для нашої держави, тільки підходити до цього легковажно є неприпустимо, і навіть злочинно. На кону наше майбутнє не більше, не менше.
Катерина Одарченко