Маніпуляції перед другим туром: збивання явки опонентові

Листівки проти Юлії Тимошенко у Криму

02.02.2010

Київ – Загострення політичної боротьби перед другим туром виборів в Україні супроводжується застосуванням маніпуляційних виборчих технологій. Зараз за їх допомогою намагаються не лише дискредитувати опонента, але знизити явку його потенційних прихильників. Водночас, політики та їхні команди подекуди зловживають звинуваченнями в застосуванні проти них брудних технологій.

Перед другим туром виборів штаби кандидатів намагаються не лише мобілізувати свого виборця, але й відбити бажання у потенційних прихильників опонента йти на вибори. Відтак в областях, де вимальовуються сильні позиції того чи іншого кандидата, з’являються листівки, спрямовані на те, щоб переконати не йти голосувати, або  на дискредитацію кандидата.

Як уже повідомляло Радіо Свобода, у Львові поширюють листівки з дискредитацією Юлії Тимошенко. Натомість на Луганщині начебто від імені комуністів та Наталії Вітренко закликають не йти на вибори. Прийоми, спрямовані не на інформування виборця, а на маніпуляцію його свідомістю, називають брудними технологіями.

«Технології, спрямовані на заниження явки, активно використовуються, про що свідчать подібні листівки, – коментує ситуацію голова Комітету виборців України Олександр Черненко. – Але я б не сказав, що ця кампанія була перенасичена маніпулятивними технологіями».

Маніпуляції як привід відмовитися від дебатів

Під час президентської кампанії найбільш ефективно брудні технології застосували проти Арсенія Яценюка. Хоча, відзначають експерти, не «заборонені прийоми» з боку опонентів відіграли головну роль у падінні його рейтингу.

Проте експерти зазначають, що подекуди кандидати та їхні команди бездоказово звинувачують опонентів у застосуванні брудних технологій. Наприклад, Віктор Янукович відмовився йти на теледебати з Юлією Тимошенко, пояснюючи це тим, що це, мовляв, будуть лише змагання з брехні. Хоча він цілком міг би запропонувати свій формат полеміки. «Якби він пішов на дебати і говорив правду, а його опонент брехала, то глядачі б це побачили і оцінили», – вважає Олександр Черненко.

Соціальний психолог Олег Покальчук зазначає, що політики подекуди навмисно намагаються зіграти на тому, що проти них застосовують брудні технології. «Звичайно, вони намагаються цю проблему гіперболізувати, щоб викликати до себе співчуття: на нас,мовляв, усі нападають і мучать. Це лягає в нішу парадигми, що ми така пригноблена нація, яку всі віками пригноблювали, а ми лише захищалися», – каже пан Покальчук.

Брудні технології як засіб підзаробити

Що ж до дієвості брудних технологій, то думки експертів різняться. Директор Центру проблем Віталій Кулик вважає, що за умов, коли значна частина виборців ще вагається – зокрема, чи йти взагалі голосувати – подібні прийоми можуть мати значний вплив. Натомість Олег Покальчук переконаний, що у виборчих штабах часто умисно значно перебільшують дієвість маніпуляцій. За його словами, «це, швидше, спосіб освоєння бюджетів штабних і для самозаспокоєння».

Проте експерти зазначають, що українським виборцем не так уже й просто маніпулювати, особливо в останні тижні перед днем голосуванням.

КоментуватиЧитайте також

Це майданчик, де розміщуються матеріали, які стосуються самореалізації людини, проблематики Суспільного Договору, принципів співволодіння та співуправління, Конституанти та творенню Республіки.

Ми у соцмережах

Напишіть нам

КонтактиФото

Copyright 2012 ПОЛІТИКА+ © Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених користувачами.