Є зв'язок: як команда Зеленського налагоджує взаємодію з оточенням Трампа.
Зараз проходить другий день візиту до США керівника офісу президента України Андрія Єрмака, під час якого він має намір провести зустрічі з членами команди нового президента.
Про цей візит повідомив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга на брифінгу у Брюсселі, передає Радіо Свобода.
Сьогодні в США перебуває Андрій Єрмак, керівник Офісу президента, який проведе ряд важливих зустрічей. Ці контакти, на рівні керівника Офісу, мають велике значення для налагодження відносин з членами нової адміністрації, підкреслив міністр закордонних справ.
Він підкреслив, що нещодавно здійснив візит до Вашингтона, де провів значущі зустрічі з представниками обох палат Конгресу, а також з членами Республіканської та Демократичної партій. Основною темою обговорення стала подальша допомога Україні.
"Ми сподіваємося на продовження цієї підтримки для України з боку США, з боку американського народу", - сказав Сибіга.
Учора ввечері стало відомо, що українська делегація вже провела зустріч із високопрофільними представниками новообраного президента США. Цю інформацію поширило агентство Reuters, посилаючись на надійне джерело. Під час зустрічі обговорювалися можливості підтримки нової адміністрації Білого дому у боротьбі проти російських агресорів.
"Українську делегацію очолював Андрій Єрмак, який є першим помічником президента Володимира Зеленського. Група провела зустріч у Вашингтоні з Майком Уолцем, який був обраний радником з національної безпеки Білого дому, а також з його майбутнім представником у справах України Кітом Келлогом. Інформацію про цю зустріч повідомило джерело, однак без детальніших відомостей," - інформує видання.
У той же час інформагенція зазначила, що команда Трампа не відповіла на її прохання прокоментувати цю зустріч.
Трамп висловив намір завершити майже трирічний конфлікт між Україною та Росією через переговори, хоча деталі цього процесу поки що не розкриті. У понеділок Сполучені Штати оголосили про намір надати Україні військову допомогу на суму 725 мільйонів доларів, включаючи ракети, боєприпаси, протипіхотні міни та інше обладнання. Це рішення прийнято адміністрацією президента Джо Байдена, яка готується до переходу влади 20 січня, і має на меті підтримати Київ у боротьбі з російськими агресорами, поки ще є час. Таку інформацію озвучили журналісти.
Про зустрічі між українськими чиновниками та потенційними високопосадовцями команди Трампа повідомляє також The Wall Street Journal. У матеріалі WSJ зазначається, що президент Зеленський відправив до Вашингтона свого основного радника Андрія Єрмака для встановлення контактів з асистентами Трампа.
Видання повідомило, що він вже мав зустріч у Флориді з новою керівницею адміністрації Білого дому, Сьюзі Вайлз. Крім того, в середу відбулася бесіда з Кітом Келлогом, якого Трамп має намір призначити спеціальним посланником з питань Росії та України. Також він обговорив справи з майбутнім радником з національної безпеки, Майком Волтцем. У цих обговореннях взяв участь і новообраний віцепрезидент Джей-Ді Венс.
Келлог висловив свою підтримку ініціативам адміністрації Байдена щодо постачання озброєння Україні, підкресливши, що це надасть Трампу додаткові важелі впливу на Москву під час переговорів про врегулювання конфлікту. Проте команда Трампа не проявила значного зацікавлення у наданні Україні членства в НАТО, яке, за словами Зеленського, є критично важливим для забезпечення безпеки від потенційної російської агресії, - зазначає WSJ.
Згідно з інформацією, оприлюдненою в медіа, Келлог висловив підтримку ініціативам адміністрації Байдена щодо постачання озброєння Україні. Він зазначив, що це надасть Трампу можливості впливати на Москву під час переговорів з метою врегулювання конфлікту. Проте команда Трампа не проявила особливого інтересу до пропозиції щодо вступу України в НАТО, яке, за словами президента Зеленського, є критично важливим для забезпечення безпеки від майбутніх актів агресії з боку Росії.
Згідно з інформацією, яку наводить WSJ, керівник Офісу президента України прибуває до Вашингтона з метою встановити контакти з помічниками Трампа. Як зазначив один з джерел, що має уявлення про позицію Києва, ключовим завданням є досягнення сталого миру. Адже тимчасове та нестабільне мирне вирішення конфлікту не відповідає інтересам ані США, ані України.
Експерти, аналізуючи поїздку оточення Зеленського до Сполучених Штатів, в основному дійшли висновку, що не слід сподіватися на вагомі досягнення. Тим не менше, ця подія має значення, оскільки може сприяти встановленню контактів для обговорення важливих питань з майбутньою адміністрацією Трампа.
"Зрозуміло, що на першому місці - питання, пов'язані з завершенням російсько-української війни і тими діями і кроками, які готова нова адміністрація в цьому контексті здійснити. Потім, звичайно, хотілося б налагодження, зокрема, і економічних відносин - в сенсі продовження фінансової підтримки України, що теж принципово", - сказав в ефірі Radio NV політолог Ігор Рейтерович.
На його погляд, участь представників економічного блоку в делегації не є випадковою, адже, безумовно, будуть обговорюватися й ці питання.
"Не виключено, що деякою мірою в контексті того плану, який ще раніше презентував президент України, де, зокрема, були певні пункти, які стосувалися, наприклад, інвестицій Сполучених Штатів в економіку України, видобутку певних ресурсів - спільний видобуток на умовах, які є вигідними як для України, так і можуть мати певну вигоду для Сполучених Штатів Америки. То ж це повинна бути достатньо предметна розмова", - додав експерт.
На його переконання, ці переговори виявляться складними. Причина в тому, що адміністрація Трампа ще не остаточно сформована. Особи, відповідальні за різні напрямки, наразі лише номіновані на свої посади. Проте, спеціальний представник Кіт Келлог не потребуватиме додаткового затвердження, і в цьому сенсі вже можна стверджувати, що він незабаром почне працювати над завданнями, які поставив новий президент.
Ще один аспект стосується того, що в команді Трампа є особи з дуже специфічними поглядами на Україну. Наприклад, майбутній віцепрезидент США Джей Ді Венс. У цій ситуації важливо знайти правильний підхід до цих людей, щоб, по-перше, забезпечити єдину позицію з їхнього боку, а по-друге, уникнути коментарів, які можуть серйозно зашкодити діяльності нашої делегації, - зазначив Рейтерович.