Аналітичне інтернет-видання

Хто здатний вплинути на позицію Трампа щодо Європи: The Guardian розкрили ім'я цього політика.

Основна перевага польського прем'єр-міністра полягає в тому, що він користується повагою як у Європі, так і в США.

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск має всі шанси стати європейським лідером, який зможе переконати новообраного президента США Дональда Трампа у важливості більш тісної співпраці в оборонній сфері між країнами Європи, що, в свою чергу, може посилити НАТО, не заважаючи при цьому інтересам Сполучених Штатів. Таку інформацію наводить ТСН, посилаючись на джерела з Контракти.UA.

Про це повідомляє старший науковий співробітник Центру європейської політики Пол Тейлор у колонці для The Guardian.

"У той момент, коли Франція та Німеччина переживають політичні труднощі, а Великобританія відчуває наслідки Brexit, прем'єр Польщі Дональд Туск може стати останнім національним лідером, здатним окреслити реакцію Європи на ймовірне повернення Дональда Трампа до президентського кабінету", - зазначає Тейлор.

Аналітик зазначає, що Європа, яка зазнає економічних, дипломатичних і політичних загроз з усіх боків, погано підготовлена до нового розділу, в якому Володимир Путін намагається використати свою військову перевагу в Україні, перш ніж Трамп спробує нав'язати мирну угоду, яка може зашкодити інтересам українців і європейців.

"Пол Тейлор зазначає, що Трамп, висловлюючи думку про те, що дозволить Росії вчиняти "будь-що" з країнами НАТО, які не інвестують достатньо у свою оборону, також погрожує запровадженням значних тарифів проти своїх найближчих партнерів. Це може призвести до розколу в Європі та спровокувати катастрофічну торговельну війну між Атлантичними державами."

Натомість Дональд Туск є досвідченим політиком, який свого часу головував на самітах ЄС, переміг правих популістів у Польщі та підтримує добрі стосунки зі США, Великою Британією, президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн і генеральним секретарем НАТО Марком Рютте. В першій половині 2025 року Польща перебере головування в ЄС від Угорщини, що дасть їй шанс сформувати порядок денний у ці вирішальні місяці. "Трамп може ненавидіти Брюссель, але йому подобається Польща, де його тепло зустріли під час його першого президентства", - вважає Пол Тейлор.

"Президент Франції Емманюель Макрон, прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні та прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан змагаються за те, щоб стати головним партнером Трампа в Європі, але жоден із них не може побудувати європейський консенсус, як польський лідер", - пише Тейлор.

"Якщо хтось здатен розтопити його (Дональда Трампа - ред.) серце на користь Європи, то це Туск", - зазначив анонімний колишній американський чиновник, який працював під час попередньої адміністрації Трампа. Проамериканський польський лідер має вагомі аргументи, щоб переконати націоналіста-республіканця в тому, що більш тісна співпраця в оборонній сфері з Європою може посилити НАТО, не заважаючи при цьому інтересам США.

Аналітик відзначає, що після парламентських виборів Польща знову зайняла позицію важливого політичного актора в рамках Європейського Союзу.

Протягом року Дональд Туск неодноразово наголошував на необхідності підготовки Європи до можливого конфлікту. Він висловив побоювання з приводу можливого повернення Трампа до влади, зазначивши, що європейці повинні навчитися покладатися на власні сили, оскільки "період геополітичного аутсорсингу завершився".

"Внаслідок історичних обставин поляки особливо чутливо сприймають загрозу російської гегемонії і активно прагнуть попередити інші країни Європи про важливість зміцнення оборонних та економічних позицій. Перед початком головування в ЄС Туск скористався своїми повноваженнями для скликання та об'єднання різних коаліцій задля досягнення цих завдань", - зазначає Тейлор.

Дослідник підкреслює, що Туск прагне зайняти чільне місце у європейському лідерстві, що водночас посилює його вплив у Польщі.

Водночас внутрішня політика може обмежити його здатність керувати ЄС у деяких сферах, а європейські справи можуть навіть обернутися для нього зворотним ефектом. Наприклад, Туск став на бік польських фермерів і водіїв вантажівок у їхніх протестах проти необмеженого відкриття ринку ЄС для імпорту українського зерна та автоперевізників.

У 2022 році Польща забезпечила притулок, розмістила та надала роботу приблизно одному мільйону українських біженців. Однак можливий новий наплив біженців унаслідок руйнівних ударів Росії по українській енергосистемі може створити додаткове навантаження на польські ресурси та посилити позиції націоналістичних кандидатів на президентських виборах.

Попри ці внутрішні виклики, Туск, здається, має більші перспективи, ніж інші, стати "шептуном Трампа" в Європі та спробувати зберегти єдність розділеного ЄС у підтримці України, яка готується до наступу урагану "Дональд", - підсумовує Пол Тейлор.

Хочемо підкреслити, що інавгурація Дональда Трампа відбудеться 20 січня.

Читайте також