Зарубіжні збройні сили та забезпечення безпеки: коли Україна зможе приєднатися до НАТО?
Наразі запрошення до Альянсу Україні не пропонують
Тема вступу України до НАТО обговорюється вже протягом тривалого часу. Як зазначив Андрій Єрмак, керівник Офісу Президента, країна за останній період суттєво укріпила свої позиції і готова до інтеграції в Альянс. Членство в НАТО є критично важливим елементом безпекової гарантії для України, оскільки це позбавить Росію важливих підстав для проведення військових операцій на українській території.
Однак, у впливових політичних колах існують різні погляди на перспективи членства України в НАТО, де зазначають, що безпеку країни можна забезпечити й альтернативними методами.
Подробиці - читайте у матеріалі ТСН.ua.
Під час засідання міністрів закордонних справ держав-членів НАТО, що відбулося в Брюсселі, український міністр закордонних справ Андрій Сибіга презентував документ, в якому підкреслювалося, що Україна свідомо відмовляється від інших варіантів співпраці, оскільки членство в Альянсі є найважливішою гарантією безпеки для її території.
Під час зустрічі генеральний секретар НАТО Марк Рютте підкреслив необхідність зосередження на військовій підтримці України. Міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна зазначив: "Єдина справжня гарантія безпеки для України полягає у її вступі до НАТО. Проте до цього моменту ми повинні допомагати Україні у її боротьбі та змусити Путіна переглянути свої наміри. На даний момент його цілі залишилися незмінними", - додав Тсахкна.
Раніше президент Зеленський зазначив, що, незважаючи на існування різних форматів безпекових гарантій, жоден з них не відповідає потребам нашої країни. Він навів приклад Будапештського меморандуму та Мінських угод, підкресливши, що єдиною реальною альтернативою для України залишається вступ до НАТО.
Президент зауважив, що гарантії того, що Росія більше не прийде з окупацією, важливі не лише для України, але й для бізнесу та західних інвесторів.
"НАТО є гарантією безпеки, як для України, так і для наших союзників. Це важливо для багатьох країн у регіоні," - зазначив Зеленський.
Однак, за словами глави держави заради членства у НАТО Україна ніколи не визнає окупацію своїх територій РФ.
У минулому році деякі українські дипломати висловлювали думку, що Трамп міг би погодитися на вступ України до НАТО, лише через те, що це не було до вподоби Байдену та демократичній партії. Зокрема, приблизно за рік до виборів у США, в адміністрації Байдена активно розглядали різні сценарії, в тому числі можливість тиску на Київ з метою розпочати переговори з Москвою щодо режиму припинення вогню в обмін на нейтральний статус України. Похожие пропозиції активно обговорюються американськими дипломатами й сьогодні: вступ до НАТО в обмін на досягнення миру.
Зокрема, президент Володимир Зеленський припустив, що укласти угоду про припинення вогню на фронті можна буде за умови взяття неокупованої території України "під парасольку НАТО".
За словами президента, вступ непідконтрольних територій України до НАТО може завершити "гарячу фазу війни". Проте в запрошенні до Альянсу необхідно зазначити, що НАТО визнає міжнародно визнані кордони України.
Країни Північної Європи припускають, що досвід Німеччини часів Холодної війни може стати зразком для України, про що пише Politico. Тоді західна частина Німеччини приєдналася до НАТО, а схід залишався під впливом СРСР.
За подібним принципом, західна частина України могла б увійти до складу НАТО, тоді як східні регіони, що наразі перебувають під контролем Росії, залишалися б поза Альянсом.
За інформацією видання, цю ідею може підтримати президент Зеленський, який, зокрема, зазначив:
"Щоб покласти край активним бойовим діям, ми повинні гарантувати безпеку українських територій, які знаходяться під нашим контролем, за підтримки НАТО."
Франція та Великобританія виступають за те, щоб запросити Київ до НАТО, однак президент США Джо Байден не дав на це своєї згоди, а його потенційний наступник також не висловлював підтримки цій ініціативі.
Як стало відомо у квітні, новий спеціальний посланник Трампа з питань російсько-українського конфлікту генерал Кіт Келлог висловив думку, що Байден та інші лідери НАТО повинні запропонувати відкласти членство України в Альянсі на тривалий період в обмін на всеосяжну мирну угоду з гарантіями безпеки, яку можна перевірити. Таке рішення слід ухвалити для того, щоб РФ погодилася на мирні переговори.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловився проти вступу України до НАТО, заявивши, що він не дозволить цьому відбутися, поки залишається на своїй посаді. На його думку, такий крок може призвести до значного загострення міжнародної напруги.
"Членство України в оборонному союзі НАТО могло б призвести до спалаху Третьої світової війни", - заявив прем'єр.
Угорщина, США, Німеччина, Словаччина та Люксембург також висловлюють незгоду з тим, щоб Україна приєдналася до Альянсу. Як повідомляють журналісти "Суспільного", позиції США та Німеччини є одними з ключових бар'єрів у процесі обговорення цього питання.
"Основна проблема зосереджена в контексті США та Німеччини. Хоча важко точно визначити, що саме їх хвилює, варто зазначити, що питання приєднання України до НАТО наразі не є пріоритетним", - йдеться в повідомленні джерела.
Як зазначив міністр закордонних справ Люксембургу Ксав'є Беттель, вступ України до Альянсу може спричинити нові напруження і призвести до подальших конфліктів.
На зустрічі української делегації із командою новообраного президента США Дональда Трампа, керівник ОП запропонував вести війну до кордонів 2022 року. Також однією з умов був вступ України до НАТО, проте на це американці відреагували негативно.
Ймовірно, членство України в Альянсі західні політичні кола розглядатимуть після закінчення війни.
Державний секретар США Ентоні Блінкен наголосив, що Україні необхідно продовжувати реалізацію реформ, щоб здійснити свій шлях до членства в НАТО.
"На мою думку, найсуттєвішим є практичний аспект, який полягає в потребі вжити відповідних дій для досягнення членства," - підкреслив Блінкен.
На переконання політика, Україні необхідно зробити суттєвіший поступ у сфері реформ, ніж це було за попередні роки.
Крім того, за словами Блінкена, США наразі зосереджені на підтримці України в її прагненні до членства в НАТО, що стало причиною створення спеціального командування Альянсу.
Незважаючи на це, український президент Володимир Зеленський оголосив про намір порушити тему запрошення України до Альянсу під час своєї зустрічі з президентом США Джо Байденом. Цю інформацію він озвучив на початку переговорів з Фрідріхом Мерцем, лідером німецького Християнсько-демократичного союзу (ХДС), у Києві.
Президент наголосив, що багато в чому залежить від позиції діючого президента США.
Нещодавно міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок зазначила, що у випадку встановлення мирного угоди між Україною та Росією, Німеччина може розглянути можливість відправки своїх військових для забезпечення миру.
У контексті зміни влади в США питання миротворчих сил стає актуальним. Є припущення, що Трамп може спробувати примусити Україну та Росію до переговорів, погрожуючи припиненням військової допомоги Україні, але також може збільшити підтримку Києва у відповідь на дії Росії.
Нова глава зовнішньої політики Європейського Союзу Кая Каллас зазначила, що європейські військові можуть бути залучені для підтримки мирного процесу в Україні. Франція та країни Балтії вже висловили свою готовність до участі в цій місії.
Як заявив президент Володимир Зеленський, Україна готова розглянути пропозицію президента Франції Еммануеля Макрона про розміщення іноземних військ на території України до вступу в НАТО. Про це йшлося під час переговорів з лідером німецького Християнсько-демократичного союзу (ХДС) Фрідріхом Мерцем у Києві.
Згідно з висловлюваннями Зеленського, під час переговорів у Парижі з французьким президентом Еммануелем Макроном і новообраним президентом США Дональдом Трампом він поставив питання про те, які гарантії безпеки Україна отримає, поки не стане членом НАТО.
Тоді, очільник Франції пропонував "щоб якась частина військ тієї чи іншої країни була присутня на території України, які б гарантували нам безпеку, поки Україна не в НАТО".
"Однак нам необхідно чітко усвідомлювати, коли Україна стане членом Європейського Союзу та НАТО. Зрозумівши наше майбутнє, ми отримаємо потужні гарантії," - зазначив Зеленський.
Однак слід зазначити, що Люксембург не підтримує ідею розміщення військових сил Альянсу в Україні.
Глава дипломатичного відомства Люксембургу Ксавʼє Беттель зазначив, що "присутність військ на території свідчить про війну, і це слід тримати в умі".
Генсек НАТО Рютте вважає "немудрою" ідею про введення військ НАТО до України.
"Я думаю, що було б немудро так зробити", - відповів Рютте на запитання про можливість введення військ НАТО до України через те, що РФ отримує солдатів з Північної Кореї.
За його твердженням, Альянс прагне уникнути повної конфронтації з Російською Федерацією та не бажає бути безпосереднім учасником конфлікту.
Нагадаємо, що раніше ТСН.ua інформував про те, що держави-учасниці Альянсу мають рішучість надати Україні всі необхідні ресурси для подолання викликів на фронті й ефективної протидії атакам на її енергетичну інфраструктуру.