Аналітичне інтернет-видання

План миру від Трампа: чому новий президент США утримується від розкриття своїх стратегій.

Після нещодавньої зустрічі у Парижі, президенти Зеленський і Трамп зробили ряд заяв, що стосуються людських втрат в контексті російсько-української війни, а також можливих шляхів досягнення миру. Які причини відмінностей у висловлюваннях українського та американського лідерів, та чи може республіканець стати ключовим посередником між Києвом і Москвою, аналізував Фокус.

Нещодавно в Парижі відбулася урочиста церемонія відкриття собору Нотр-Дам де Парі. Це грандіозне свято зібрало близько п’ятдесяти світових лідерів, серед яких були президент України Володимир Зеленський та новообраний президент США Дональд Трамп. Під час заходу їм вдалося провести короткі переговори за посередництвом господаря свята, президента Емманюеля Макрона. Згідно з інформацією американського порталу Axios, спочатку Трамп нібито не бажав зустрічатися з Зеленським, проте Макрон виявився переконливим і врешті-решт вмовив їх зустрітися в трьох. Як зазначило одне з джерел Axios, бесіда тривала близько 35 хвилин та проходила без перекладачів і свідків, і була оцінена як "успішна та конструктивна".

Доброю та продуктивною назвав зустріч і Володимир Зеленський. За його словами, "президент Трамп, як завжди, налаштований рішуче". Глава держави, запевнивши, що всі учасники тристоронніх переговорів висловили бажання покласти край конфлікту "якнайшвидше і справедливіше", додав, що нині як ніколи актуальним є формулювання "мир через силу".

"Я сказав, що нам потрібен справедливий і сильний мир, який росіяни не зруйнують через кілька років, як вони вже це робили", -- резюмував Володимир Зеленський.

Дещо пізніше зустріч прокоментував і Дональд Трамп. Зокрема, у соцмережі Truth Social республіканець написав, що тепер уже колишній президент Сирії Башар Асад "утік зі своєї країни", а "його покровителька Росія, Росія, Росія на чолі з Путіним більше не зацікавлена в його захисті". На думку Трампа, Москва "втратила будь-який інтерес до Сирії через Україну". Окремо обраний президент США підкреслив, що "Зеленський та Україна хотіли б укласти угоду та зупинити це божевілля", і закликав "негайно припинити вогонь і розпочати переговори".

"Занадто багато життів марнується, занадто багато сімей руйнується, і якщо так продовжиться, то це може перерости в щось набагато більше і набагато гірше. Я добре знаю Володимира. Настав час діяти. Китай може допомогти. Світ чекає!" -- наголосив Трамп. Він також зазначив, що українці "безглуздо втратили 400 тисяч солдатів та набагато більше мирних жителів".

"З початку масштабної війни Україна зазнала втрат 43 тисячі військових, які загинули на полі бою," – зазначив Володимир Зеленський, коментуючи заяву Трампа. Він також додав, що протягом конфлікту медичну допомогу отримали 370 тисяч поранених солдатів, з яких приблизно половина знову повертається на фронт. Таким чином, за цими оцінками, загальна кількість загиблих і поранених українських військових може сягати близько 400 тисяч осіб.

Що ж до втрат Росії, то Трамп висловився про них так: "Близько 600 тисяч російських солдатів лежать пораненими чи мертвими у війні, яка ніколи не мала починатися і може продовжуватися вічно". В той же час, за словами Зеленського, оновлені дані про російські втрати перевищують 750 тисяч чоловік. Це 198 тисяч убитих та понад 550 тис. поранених.

В РФ відреагували на заклик Трампа щодо російсько-української війни. Зокрема, путінський спікер Пєсков зазначив наступне: "Ми уважно ознайомилися із заявою обраного президента США Дональда Трампа, яку він зробив після зустрічі в Парижі з Макроном та Зеленським. Президент Путін неодноразово говорив про те, що Росія відкрита для переговорів щодо України та вітає мирні ініціативи, що виходять насамперед від країн Глобального Півдня, наших партнерів по БРІКС -- Китаю, Індії, Бразилії, ПАР, а також працюючих на гуманітарному треку Об'єднаних Арабських Еміратів, Катару та Саудівської Аравії".

За словами Пєскова, позиція Росії щодо України "добре відома", а "умови для моментального припинення бойових дій було викладено президентом Путіним у червні поточного року". У червні, нагадаємо, Путін заявляв, що для перемовного старту, серед іншого, ЗСУ мають бути повністю виведені з усієї території Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей.

Окремо Пєсков наголосив, що "від переговорів відмовилася і продовжує відмовлятися саме Україна", а "для виходу на мирну траєкторію Зеленському достатньо скасувати цей свій декрет", запроваджений восени 2022 року, який забороняє вести переговори з Путіним. Крім цього, прес-секретар Путіна зазначив, що наведені Дональдом Трампом цифри про втрати з обох сторін "викладені в українському трактуванні", тоді як "реальні цифри втрат зовсім інші". Які саме - кремлівський спікер не уточнив.

Політолог Олег Саакян зазначив у розмові з Фокусом, що Дональд Трамп почав виконувати роль "світового лідера" ще до свого обрання на пост президента США. Він підкреслив, що тепер ситуація змінюється на протилежну, оскільки останні висловлювання Трампа демонструють усвідомлення складності поточної ситуації. Трамп намагається зберегти можливості для маневру. Це, зокрема, проявляється в тому, що його команда не формулює чіткого плану для завершення російсько-української війни. Крім того, нові коментарі Трампа вказують на його невпевненість та підготовку до можливого відступу у питанні досягнення швидкого миру.

Наголосивши на тому, що наразі Трамп все ще залишається в образі головного по миру, експерт резюмував: "З урахуванням того, що позиція Трампа починає калібруватися згідно контексту, Україні вкрай важливо працювати з так званою коаліцією рішучих країн, а також формувати пакети раціональних і прагматичних аргументів, які наочно демонстрували б, чому спроби домовитися з Росією за рахунок України є катастрофічними, в тому числі для США. Крім того, надзвичайно важливою є співпраця з американським істеблішментом і суспільством з тим, щоб гарантувати подальшу підтримку України після повернення до Білого дому Трампа".

На переконання політолога, Київ наразі має "і пряники, і батоги з різних боків", які дозволяють гранично ефективно працювати на американському напрямку.

На думку експерта, ключовим аспектом є те, що тепер від України залежить значно більше, ніж під час перебування демократів при владі в США. "Джо Байден реалізував зрозумілу і системну політику, яка не завжди була до вподоби Україні, зокрема через її коливання в рішучості. У випадку з Трампом, ми маємо справу з повною стратегічною невизначеністю, що створює численні ризики та виклики", — зазначає Олег Саакян.

Своєю чергою політолог Олег Постернак у розмові з Фокусом акцентує: "Те, що Трамп, після того, як почне поступово входити у курс справ і заглиблюватися в основи хитросплетінь зовнішньополітичної системи і змінюватиме риторику з агітаційної на державницьку, було цілком очевидно. Тому, в цьому контексті певна корекція його позиції не виглядає аж надто дивною і свідчить, що він наразі все більше розуміє усі складнощі розв'язання російсько-української війни. При цьому, окремі радники Трампа додають відтінків реалістичності та прагматизму до його картини бачення ситуації".

На думку політолога, вплив на уявлення Трампа має його взаємодія як з Зеленським, так і з російськими представниками, що, ймовірно, відбувається через опосередковані контакти. Олег Постернак зазначає, що Трамп вже починає усвідомлювати неймовірно складну природу війни між Росією та Україною, яка є не лише боротьбою за території між двома державами, але й має глибокі корені в історичних, етнічних та інших стереотипах.

У будь-якому випадку Україні не слід плекати ілюзій щодо Трампа. Коли я натрапляю на новини про його синій костюм та жовту краватку в Парижі, які вважаються добрим знаком, це викликає у мене бажання не лише посміятися, а й покрутити пальцем біля скроні. Цей дивний інфантилізм, ймовірно, може знайти своє пояснення лише в Україні, але точно не на глобальному рівні, — зазначає політолог. Він також вважає, що Трамп буде вкрай обережним у своїх коментарях стосовно російсько-української війни, що вже помітно в його нещодавньому інтерв'ю на NBC. Відповідаючи на запитання журналістки про ймовірність зменшення військової допомоги Україні, майбутній президент США заявив: "Можливо. Безумовно".

Олег Постернак переконаний, що така маневрена позиція є дуже вигідною для Трампа, поки він не визначить свою мирну ініціативу від початку до кінця. Експерт також зазначає, що Трампу наразі важко знайти аргументи для того, щоб переконати Путіна сісти за стіл переговорів, оскільки питання тиску на Росію вимагає чіткої стратегії з боку нової американської адміністрації. Іншими словами, Трамп має чітко усвідомлювати, яким чином можна вплинути на Путіна: через нафтові інструменти, погрози ударами по Москві або шляхом надання Україні додаткової військової допомоги.

В даний момент, як зазначає експерт, для Трампа найважливішим є влаштувати переговори між Україною та Росією, щоб отримати максимальний піар-ефект і показати себе "крутим світовим лідером". Проте, як далі розвиватиметься трампівська ініціатива щодо миру в Україні, зауважує політолог, буде залежати, перш за все, від стратегії Путіна та конкретних умов, що складуться на момент початку переговорів.

Тим часом New York Post взяла у Дональда Трапа інтерв'ю після його прибуття з Парижу. У розмові з виданням обраний президент США заявивши, що "Путін має подумати, що він програв", додав, мовляв, наразі формулює концепцію того, як закінчити цю "безглузду війну".

Читайте також