"Не лише цифри є проблемою, але й політичні нюанси": Україна та Європейський Союз готуються до інтенсивних переговорів стосовно експорту сільськогосподарської продукції.
Україна має намір домогтися продовження торговельних преференцій для українського аграрного імпорту з боку Європейського Союзу (ЄС) після закінчення автономних торговельних заходів, які завершуються 5 червня. Наразі основна складність полягає в тому, що питання постачання українських сільськогосподарських продуктів до ЄС стало предметом сильної політичної дискусії.
Як повідомляє "Укрінформ", на конференції "Агросектор 2025: Виклики та можливості у нових реаліях", що відбулася 27 лютого, заступник міністра економіки та торговий представник України Тарас Качка зазначив, що Україна не має надлишкового виробництва товарів, які вважаються чутливими в Європейському Союзі. До таких товарів належать мед, висівки, крупи, цукор, яйця, м'ясо птиці та кукурудза. За словами Качки, по кожному з цих напрямків вже розроблені позиції, які обговорюються з європейськими партнерами.
"Проблема - не цифри, проблема - політика. Де, як політизується Україна з фермерами чи політиками, які грають на почуттях фермерів. За жодним з товарів, за які нас звинувачують, ми не маємо якоїсь надмірної продуктивності. Якщо говоримо про кукурудзу, то кукурудзи в Європейському Союзі виробляється більше, ніж в Україні. А пшениці тим більше", - наголосив Качка.
За його словами, український уряд вже обговорює з Єврокомісією режим для 40 товарів, щодо яких запроваджено тарифні квоти, після 5 червня. Качка зазначив, що деякі товари з переліку Україна ввозила понад квотами. Втім Україна має ще є в запасі кілька тижнів, аби досягти консенсусу з Європою.
Представник торгового відомства вважає, що умови торгівлі чутливими товарами формуватимуться в межах кількісних меж, встановлених регламентом АТМ, і порівняно з показниками 2023 року, коли Україна досягла рекордного експорту аграрної продукції до Європейського Союзу. Очікується, що найбільше обговорень викличуть питання, пов'язані з цукром та курячим м'ясом.
Водночас, як повідомили у Міністерстві торгівлі, Україна веде переговори про тимчасове виключення з-під дії механізму CBAM (вуглецевого коригування імпорту), до завершення війни та відбудови. Також триває робота підписанням промислового безвізу (угоди ACAA).
"Ведеться активна робота над планом значного розширення Угоди АСАА, щоб включити якомога більше товарів. За нашими оцінками, це може охопити до 80% промислового експорту в Європейський Союз. Ми прагнемо підписати цю угоду вже в поточному році", - повідомив Тарас Качка.
Раніше OBOZ.UA інформував про те, що Угорщина, Болгарія, Румунія та Словаччина звернулися до Єврокомісії з вимогою скасувати автономні торгові заходи щодо України. Вони пропонують повернутися до довоєнних квот на українську аграрну продукцію, що призведе до зменшення обсягів постачання українських товарів до Європи. Цю ініціативу підтримали уряди Болгарії, Румунії, Словаччини та Угорщини.