Вибори в Німеччині: які нововведення очікують Україну?
Боротьба за кожен голос. Через місяць німці обиратимуть новий парламент та канцлера. Які методи агітації використовуються? Чи надасть чинний уряд додаткову військову підтримку Україні? Про це розповість Тетяна Логунова.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц варить пиво, а потім ще й дегустує хмільний напій на камери.
Його головний конкурент Фрідріх Мерц стоїть в черзі за знаменитою вуличною їжею - берлінською сосискою з соусом карі. У компанії з прем'єром Баварії та лідером сестринської партії Маркусом Зедером.
Ближче до народу! Тобто до виборців! Рівно за місяць Німеччина обиратиме новий Бундестаг, а заразом і нового канцлера.
Ці вибори є позачерговими, що означає, що вони проходять раніше запланованого терміну. Через розпад урядової коаліції голосування перенесли з вересня на лютий. Час на агітацію обмежений, тому політичні партії змагаються за увагу виборців в умовах бліц-формату. Основними темами кампанії є три ключові питання: економічна стабільність, міграційна стратегія та підтримка України.
З останньої теми розбіжностей найменше. Усі політичні сили, окрім ультраправих та ультралівих, обіцяють підтримувати Україну, допоки не буде досягнутий справедливий і тривалий мир.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини:
Ми повинні дослідити всі варіанти для припинення війни і створення умов для миру. Сподіваюся, що це здійсниться вже цього року. Але важливо, щоб принципи були ясними. Ніяких угод без відома українців, ніяких угод без згоди європейців.
Фрідріх Мерц, претендент на посаду канцлера Німеччини від партійного альянсу ХДС/ХСС:
Мене дуже засмучує, що ми вже говоримо про третій рік конфлікту. Вважаю, що якби Німеччина надала Україні більш ефективну підтримку раніше, бойові дії могли б вже завершитися. Сьогодні ми перебуваємо в надзвичайно критичному етапі, адже невідомо, як буде діяти уряд США. Проте Україна може покладатися на нашу підтримку.
Шанс допомогти більше, наприклад, далекобійною зброєю, у Мерца з'явиться вже навесні. Його блок ХДС/ХСС, найімовірніше, виграє ці вибори. За друге й третє місце змагатимуться есдеки Олафа Шольца та ультраправі, до співпраці з якими традиційно не готові усі інші партії. Есдеки Олафа Шольца посядуть третє місце. Пройдуть в Бундестаг зелені та лівий союз "Сари Вагенкнехт". Під питанням - ліберали.
Прогнози вже зроблено, але інтрига залишається. Щоб стати канцлером Німеччини, Фрідріху Мерцу необхідно сформувати уряд. До нього можуть приєднатися зелені або соціал-демократи як молодший партнер, або навіть обидві партії. Важко спрогнозувати, як довго триватимуть коаліційні переговори: вони можуть завершитися швидко, всього за місяць, або затягнутися на півроку. Подібні ситуації вже траплялися в новітній історії Німеччини.
Для того щоб допомога Києву не стала жертвою політичної невизначеності в Берліні, німецькі парламентарі прагнуть виділити Україні додатковий пакет військової підтримки. Мова йде про три мільярди євро до виборів у Бундестаг. Всі демократичні партії готові підтримати це рішення. Проте наразі існують труднощі з узгодженням джерел фінансування. Уряд пропонує скасувати "боргове гальмо", тоді як опозиція виступає за скорочення інших бюджетних витрат.