Як реалізується концепція "Заходу як вічного супротивника" у російській пропаганді.

В Росії триває використання радянських штампів пропаганди з часів холодної війни, які підкреслюють образ Західного світу як зловісного і вічного ворога. Ця концепція стала основою нових історичних підручників для учнів 10-11 класів, що були випущені в 2023 році. Ініціатором та редактором підручників виступає Володимир Мединський, колишній міністр культури Росії і помічник Володимира Путіна. Проект EUvsDisinfo провів аналіз маніпуляцій та логічних хиб, на яких базується ця пропаганда.
У підручниках Мединського повторюється думка, що Захід нібито постійно зраджував Росію. В розділі про події, що передували Другій світовій війні, демократичні країни Заходу зображені як нечесні й безвідповідальні: мовляв, вони сприяли агресії Гітлера, намагаючись "стравити" СРСР і Німеччину. Про пакт Молотова -- Ріббентропа, який справді дав старт поділу Європи, згадують побіжно, або ж узагалі замовчують. Цю тезу з відсилкою до пакту Молотова -- Ріббентропа повторили в Міністерстві закордонних справ Росії, коментуючи саміт НАТО 2025 року в Гаазі.
Окремо автори російських підручників зупиняються на темі "невдячності" європейських країн, зокрема Польщі, Чехії та Балтійських держав, які прибирають радянські пам'ятники. Мовляв, це "зневага до предків" і результат західної пропаганди, яка "вчить народи зраджувати свою історію та ідентичність".
За версією російських пропагандистів, Захід винен у всьому -- навіть у краху СРСР. Усе, що сталося після Другої світової, у російському підручнику подається як наслідок дій США. Про радянську блокаду Західного Берліна -- жодного слова. Загарбання Східної Європи СРСР називається "створенням поясу дружніх держав". А "довга телеграма" Джорджа Кеннана, яка описувала авторитарну суть радянської системи, подається як нібито безпричинна ворожість Заходу.
Економічні проблеми Радянського Союзу також приписуються виключно західним санкціям, які буцімто не давали СРСР доступу до технологій. Про внутрішню неефективність системи, корупцію, провали п'ятирічок -- ані слова. Це формує в російських школярів переконання, що велика держава -- це завжди монополія, ручне управління та ізоляція від світу.
Навіть політика перебудови Горбачова подається як "криза", яку Захід використав, щоби "прибрати головного геополітичного конкурента".
Україна в ролі "засобу Заходу"
У розділі, що стосується України, виявлено найбільше спотворень інформації. Тут події Майдану охарактеризовані як переворот, а саму Україну описують як "інструмент проти Росії", яким Захід нібито скористався для внутрішньої дестабілізації. Повномасштабне вторгнення Росії у 2022 році називають "необхідною спеціальною операцією", що, за їхніми словами, стало наслідком агресивної політики НАТО.
Такі твердження категорично ігнорують реальні події: це саме Росія анексувала Крим, спровокувала конфлікт на Донбасі, а в 2022 році здійснила повномасштабну агресію проти України.
Функція міфу -- замінити правду і підкорити свідомість. За допомогою цього міфу про "ворожий Захід" Кремль створює атмосферу облоги, що виправдовує корупцію, репресії та війну. Демократія подається як троянський кінь, права людини -- як "західний інструмент руйнування", а незалежні медіа -- як "іноземні агенти".
У EUvsDisinfo акцентують увагу на зміні фігур, які підтримують радянські міфи. Пропагандисти трансформували Історію в засіб маніпуляції. Замість Леніна на сцену виходить Путін, а комунізм поступається місцем "суверенній демократії". Проте мета залишається незмінною: виховати підпорядковане покоління, яке сприймає світ лише через призму ворогів.