Аналітичне інтернет-видання

Як уряд Молдови планує протидіяти впливу Кремля на виборах та які існують ризики?

У неділю 20 липня у Республіці Молдова офіційно розпочалася передвиборча кампанія та висування кандидатів. Трохи більше ніж за два місяці, 28 вересня, тут відбудуться парламентські вибори.

Знову існують всі причини вважати ці вибори вирішальними.

І знову на порядку денному - підтримка проєвропейського курсу сусідньої країни України.

Досліджуючи можливі сценарії виборів та створення урядової коаліції, ознайомтесь зі статтею Сергія Герасимчука, заступника виконавчого директора Ради зовнішньої політики "Українська призма". У ній йдеться про два стратегії протистояння Кремлю: як партія Санду має намір зберегти свої позиції на виборах у Молдові. Нижче наводиться короткий зміст цієї статті.

Останні чотири роки виконавча, законодавча, та й президентська влада була сконцентрована в одних руках. Тоді на виборах перемогла партія "Дія і солідарність" (румунська назва - PAS, або Partidul "Acțiune și Solidaritate"), що отримала одноосібну більшість у парламенті.

На сьогоднішній день, згідно з даними соціологічних досліджень, ймовірність того, що PAS зможе утримати монобільшість у парламенті, виглядає досить низькою.

Ключові проблеми для пропрезидентської партії створює, зокрема, той факт, що вона роками мала монопольну роль в уряді та парламенті. А отже, усі проблеми соціально-економічного характеру, які виникли або не були вирішені впродовж цього періоду, автоматично стали відповідальністю пропрезидентської сили.

Молдавська влада, незважаючи на низькі рейтинги, не залишає надії на досягнення перемоги та формування нової монобільшості в парламенті.

У владній партії справді розуміють, що PAS потребує суттєвого оновлення, аби позбутися існуючого негативного іміджу. Саме тому з 61 діючого депутата до нового списку потрапило лише 36, причому більше ніж десять з них розташовані в нижній частині списку, де ймовірність потрапити в парламент є дуже низькою або навіть практично відсутня.

Проєвропейська партія влади вирішила використати для залучення виборців "нові обличчя", без політичного тягаря. Так у верхній частині оприлюдненого списку кандидатів від PAS опинилися відомі у Молдові спортсмени, композитори та музиканти, письменники, підприємці тощо.

Уу Молдові досі ще не було прикладів настільки масового залучення до партійного списку неполітичних гравців, тож достеменно невідомо, як на це відреагують виборці.

Також було запрошено декількох політиків з інших проєвропейських рухів.

Існує велика ймовірність, що партія в кінцевому підсумку не зможе зберегти більшість. Здається, що у PAS усвідомлюють цю можливість, тому розглядають альтернативний варіант — формування коаліції в новому парламенті. Проте, варіанти для вибору партнера у провідної партії залишаються вкрай обмеженими.

Єдиною політичною силою, яка потенційно може утворити альянс з проєвропейською президенткою Маєю Санду в новому складі парламенту, є "Наша партія" під керівництвом Ренато Усатого.

Яка ідеологія є основою поглядів Усатого? Відповіді на це питання немає, адже геополітичні пріоритети цього політика неодноразово змінювались на абсолютно протилежні.

У Кишиневі існує думка, що м'яка проросійська позиція Усатого є результатом домовленостей з Санду та є частиною владної стратегії. Вважається, що влада сподівається, що певна частина електорату справжніх проросійських політичних сил підтримуватиме Ренато Усатого.

Таким чином, президентка Молдови є впливовою фігурою на політичній арені. Вона відкрито налаштована на формування незвичних союзів і показала, що не боїться застосовувати юридичні механізми для обмеження можливостей проросійських представників у процесі виборів, хоча правомірність таких кроків викликає певні сумніви.

Отже, прихильникам проєвропейського напрямку розвитку Молдови ще не час опускатися у "забуття".

Читайте також