Зеленський озвучив умову, за якої "можна обговорювати" питання транзиту газу до Європи.
Україна не має наміру продовжувати транзит російського газу, про що повідомив президент Володимир Зеленський під час пресконференції в Брюсселі 19 грудня.
"Ми не дозволимо використовувати нашу кров для отримання додаткових прибутків. Будь-яка країна, яка отримує вигоду від дешевих ресурсів Росії, зрештою стає повністю залежною від неї - це стовідсотковий факт, який може проявитися як за місяць, так і за рік. Це є невід’ємною частиною їхньої стратегії. Тому ми не будемо здійснювати транзит російського газу", - підкреслив президент.
Говорячи про ймовірний обмін, коли Азербайджан транзитує свій газ, отримуючи натомість російський, Зеленський відповів, що Україна готова розглядати лише транзит газу, який походить з іншої країни і не дозволяє Москві отримувати прибутки:
Сьогодні я мав розмову з прем'єр-міністром Словаччини, і я чітко висловив свою позицію: якщо ми говоримо про газ не з Росії, а з іншої держави, нам потрібно бути впевненими в тому, що це не стане способом обійти проблему. Ми не можемо дозволити собі ситуацію, коли інша країна отримує російський газ, а потім постачає свій, фактично продовжуючи фінансувати цю війну. Якщо європейська країна готова купувати газ і не перераховувати гроші Росії до завершення конфлікту, тоді це вже варте обговорення.
Читайте також: Україна та Польща мають намір збудувати газовий хаб, повідомляє Міністерство енергетики.
Говорячи про ймовірні фінансові збитки Словаччини через відмову від такого транзиту, він заявив, що Україна в енергетиці втрачає "набагато більше", зокрема, через окупацію Росією Запорізької атомної електростанції.
16 грудня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, після бесіди зі своїм словацьким колегою, оголосив, що Україна готова виконати свої зобов'язання, взяті у рамках Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Він також підкреслив готовність обговорити транзит будь-якого газу, за винятком російського.
У лютому 2024 року єврокомісарка з енергетичних питань Кадрі Сімсон дала коментар для Радіо Свобода, в якому зазначила, що Європейський Союз не планує продовжувати транзит російського газу через Україну після закінчення терміну дії тристоронньої угоди.
У 2019 році було підписано п'ятирічний контракт на транзит російського газу через територію України до Європейських країн. Основними споживачами газу продовжували залишатися Словаччина та Австрія. Однак 11 грудня австрійська компанія OMV прийняла рішення розірвати свій довгостроковий контракт із російською фірмою "Газпром експорт" (дочірня структура "Газпрому") через "численні суттєві порушення".