Рейдерське захоплення майстерень київських художників
Ряд відомих київських художників опинилися перед загрозою примусового виселення з своїх творчих майстерень. Комунальне підприємство УЖГ „Хрещатик” в інтересах невстановлених осіб намагається захопити приміщення на Печерську. На вулиці ризикують опинитися такі відомі художники як Тимур та Рафаель Масаутови, Євгенія Кравченко, Володимир Ісупов, Валерій Псарьов, Валерій Сюрха, Ірина Кириченко та інші.
Під час різдвяних свят, на адресу 11 художників, членів Національної спілки художників України, надійшли листи від комунального підприємства УЖГ „Хрещатик” за підписом директора цієї установи В.Кузьменка з вимогою в короткий час звільнити приміщення творчих майстерень. Підставою для виселення митців було те, що нібито їх творчі майстерні в документах Київського міського БТІ фігурують як „жилий фонд” та підлягають „поверненню у комунальну власність”.
Справа в тому, що означені творчі майстерні ніколи не значилися жилим фондом. Дані приміщення ще 4 вересня 1978 року рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів за №1266 були визначені як „службові нежилі підвальні та мансардні приміщення” і були надані в оренду Київській організації Спілки художників України під творчі майстерні. Яким чином вони опинилися в „жилому фонді” в документах БТІ можна лише здогадуватися.
Як заявила, заслужений художник України, ветерана праці Євгенія Кравченко (її творча майстерня знаходиться за адресою вул.. Лютеранська (в минулому Енгельса) №11, кв.18) жодних повідомлень про переведення в нову якість приміщення їй не надходило. Починаючи з 1978 року вона використовувала підвал за призначенням як майстерню і справно платила за комунальні послуги.
Оскільки всі приміщення знаходяться в історичній частині Києва – на Печерську, можна припустити, що мова йде про банальне рейдерство за допомогою комунальних чиновників в інтересах третіх осіб.
Як зазначив відомий київській правозахисник Олександр Палій, право на творчі майстерні художників, членів творчих спілок, передбачено українським законодавством. Як зазначається у ст. 6. Закону України «Про професійних творчих працівників та творчі спілки» професійним творчим працівникам - членам творчої спілки для забезпечення умов творчої діяльності надається окрема кімната (кабінет, майстерня) або додаткова жила площа розміром не менш як20 кв. м, що оплачується в одинарному розмірі.
Окрім того, 21 квітня 2011 року до статті 9 Закону України "Про професійних творчих працівників та творчі спілки" (554/97-ВР) було внесено зміни згідно яких, "творчі спілки у разі закінчення строку договору оренди приміщення державної або комунальної власності мають переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цього майна відповідно до закону". Оскільки жодних мотивованих претензій до художників щодо розриви договору оренди від комунальних установ Києва не надходило, то має місце свідоме порушення закону з боку КП УЖГ „Хрещатик”.
На думку юриста О.Палія, можна вести мову про незаконні дії чиновників в справі переведення приміщень творчих майстерень з нежилого фонду в жилий, оскільки це прямим порушенням ряду інших законів та урядових постанов.
Ситуація з означеними художниками має свою передісторію. Нагадаємо, що в минулому році ряд художників та скульпторів вже зверталися до КМДА та Київради з проханням захистити їх від сваволі комунальників, які чи то немотивовано підвищували плату за комунальні послуги для творчих майстерень, чи просто виселяли митці з майстерень.
Художники, права яких було порушено, вже звернулися зі скаргою до Адміністрації Президента України та КМДА. Якщо рейдерська атака на діячів культури та мистецтва продовжиться, у них не буде іншого виходу як почати безстрокову акцію протесту.
Художники доведені до відчаю. За словами Тимура Масаутова, „якщо влада не відреагує на звернення, він публічно спалить свої роботи, бо цій державі мабуть мистецтво не потрібне?!”
Олена Сіндєєва, художник