Янукович буде більш проєвропейським за Ющенка

 

Ющенко і Янукович

Віктор Янукович одразу після складення присяги взявся до роботи – прейменував президентський секретаріат в адміністрацію, призначив її керівників, скоротив собі зарплатню.

На урочистому прийомі в Українському домі провів перемовини з багатьма закордонними гостями, визначився з першими закордонними візитами – наступного тижня він відвідає Брюсель і Москву.

Бі-Бі-Сі попросило оцінити перший день Віктора Януковича на посаді президента директора центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталія Кулика.

Віталій Кулик: По-перше, він, як і обіцяв, почав проводити певні зміни. Поки що ці зміни стосуються організції його власної роботи – формування графіку і підготовки команди, яка й буде “робити короля”, як кажуть. З одного боку ми побачили достатньо несподівані призначення в секретаріаті, чи тепер вже – в адміністрації. І тепер, власне кажучи, можна конструювати певну модель поведінки Януковича у внутрішній та зовнішній політиці.

Бі-Бі-Сі: Що ви називається несподіваним призначенням? Здається, про Ганну Герман говорили всі.

Віталій Кулик: Говорили, що вона може очолити інші відомства і отримати інший статус. Проте, призначення її простим заступником – це достатньо знакова подія. По-друге, призначення Акімової першим заступником адміністрації також вказує на побудову певної системи стримування противаг в рамках самої Партії Регіонів.

Я б сказав достатньо парадоксальну річ: Янукович буде більш проєвропейським політиком і більш ефективним на цьому напрямку, ніж Віктор Ющенко.

Віталій Кулик

 

Бі-Бі-Сі: Повертаючися до інавгурації, присягу президента Віктор Янукович складав у принаймні на третину порожній залі. Вам не здається ця картина символом і нинішнього стану політики, і тих викликів, з якими доведеться мати справу президенту Януковичу?

Віталій Кулик: Власне кажучи, це і є першим та головним викликом. Фактично, ми маємо в Україні двовладдя – з одного боку маємо прем’єр-міністра, яким залишається Тимошенко, і маємо президента Януковича. Очевидно, що несприйняття і небажання домовлятися з Януковичем створює основний виклик – Кабінет міністрів буде поза впливом президента, і президент та прем’єр будуть застосовувати стосовно одне одного систему тримувань. В чому це полягає? Зокрема, в праві контрасигнації президентських указів з боку прем’єр-міністра, тобто у відмові візувати ці укази. А з іншого боку, президент має право своїм указом відміняти дії постанов Кабінету міністрів. Таким чином, ці два органи можуть заблокувати роботу всього державного організму України. Необхідно створити алгоритм взаєморозуміння і співпраці між президентом та прем’єром. Якщо цього зробити не можливо, треба йти на вибори.

Бі-Бі-Сі: Схоже, зробити це дійсно не можливо за нинішніх прем’єр-міністра та президента. Як ви ставитеся до сценарію, згідно з яким Партії Регіонів вдасться створити коаліцію і відправити уряд у відставку?

Віталій Кулик: Я думаю, зараз про коаліцію не йдеться, оскільки ціна досягнення угоди з частиною Нашої України – а мовиться про дрібні диванні партії, які вимагають для себе реалізації якихось економічних та політичних амбіцій і преференцій – неспівмірна з тими можливостями, які зараз є у Януковича. І очевидно, що він на це не піде і ми побачимо початок виборчої кампанії.

Знову ж таки, повертаючись до призначень у секретаріаті президента. Є знакове призначення – призначення Акімової першим заступником голови адміністрації президента. Це означає концентрацію економічної критики Кабміну в адміністрації президента. Акімовій пророчили посаду міністра економіки. Очевидно її поява в секретаріаті президента означає, що найближчим часом формування нового уряду не відбудеться, і це дає певний імпульс, певну ознаку того, що ми готуємося до виборчої кампанії.

Фактично, ми маємо в Україні двовладдя – з одного боку маємо прем’єр-міністра, яким залишається Тимошенко, і маємо президента Януковича. Очевидно, що несприйняття і небажання домовлятися з Януковичем створює основний виклик – Кабінет міністрів буде поза впливом президента, і президент та прем’єр будуть застосовувати стосовно одне одного систему тримувань

Віталій Кулик

 

Бі-Бі-Сі: Те, що Віктор Янукович свій перший закордонний візит здійснить до Брюселя, західна преса вважає правильним рішенням. За збігом обставин Європейський парламент у день інавгурації ухвалює позитивну для України резолюцію. Чи слід це сприймати як певну ознаку ламання уявлень про зовнішньополітичні пріоритети президента Януковича?

Віталій Кулик: Я б сказав достатньо парадоксальну річ: Янукович буде більш проєвропейським політиком і більш ефективним на цьому напрямку, ніж Віктор Ющенко.

Бі-Бі-Сі: Чому?

Віталій Кулик: З одного боку є внутрішня орієнтація Януковича – психологічна, ідеологічна – на Росію, на слов’янський православний ареал. Але з іншого боку – і це основна мотивація Януковича – він та його оточення намагаються бути інтегрованими у європейську політичну еліту. Для Януковича важливо бути сприйнятим і увійти в коло європейських лідерів. Діти більшості фінансистів і політиків Партії Регіонів вчаться на Заході. Їхні капітали і ринки знаходяться на Заході. Тому Європа залишається ключовим напрямком для Партії Регіонів. А прагматичний підхід Партії Регіонів до європейської інтеграції дає підстави європейським лідерам також давати певні аванси і йти на досягнення певних угод, яких не можна було досягнути при президентові Ющенку.

http://www.bbc.co.uk/ukrainian/ukraine/2010/02/100223_kulyk_yanuk_ie_im.shtml

Коментувати



Читайте також

Це майданчик, де розміщуються матеріали, які стосуються самореалізації людини, проблематики Суспільного Договору, принципів співволодіння та співуправління, Конституанти та творенню Республіки.

Ми у соцмережах

Напишіть нам

Контакти



Фото

Copyright 2012 ПОЛІТИКА+ © Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст матеріалів, розміщених користувачами.